Ziraat Bankası Tapu Güvenilir Hesap Uygulaması Nedir?

Ziraat Bankası Tapu Güvenilir Hesap Uygulaması

Ziraat Bankası tapu güvenilir hesap uygulaması, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM) ile Ziraat Bankası tarafından geliştirilen ve gayrimenkul işlemlerinde güvenli ödeme imkanı sunan yeni bir uygulamadır. Hergün binlerce insan gayrimenkul alım satım işlemi yapıyor. Şüphesiz ki tüm bu alım satım işlemleri çok fazla risk içermekte.

Ev almak istediniz ve parayı satıcının hesabına gönderdiniz fakat satıcı tapu dairesine gelmedi, ev sattınız karşılığında aldığınız para sahte çıktı ya da paranızı çaldırdınız. Gayrimenkul alım satımlarında bunlar gibi birçok risk faktörü ile karşı karşıya kalabilirsiniz. İşte tüm bu riskleri ortadan kaldırmak amacıyla Ziraat Bankası, Tapu Güvenilir Hesap Uygulamasını hayata geçirdi. Peki Ziraat Bankası tapu güvenilir hesap uygulaması nedir?

Tapu Güvenilir Hesap Uygulaması Nedir?

Tapu güvenilir hesap uygulaması, Ziraat Bankası tarafından gayrimenkul haklarının devredilmesi esnasında satıcı ve alıcı arasındaki gayrimenkulun ve satış bedelinin eş zamanlı olarak el değiştirmesini sağlayan bir sistemdir. Kredili veya kredisiz tüm tapu işlemlerinde kullanılabilecek olan Tapu Güvenilir Hesap Uygulaması sayesinde gayrimenkul alım satım işlemleri sırasında satıcı ve alıcı arasında oluşabilecek riskler ortadan kaldırılır.

Tapu Güvenilir Hesap Uygulaması nakit taşıma durumu ortadan kaldırmakla birlikte satıcı ve alıcı için ödeme kolaylığı da sağlıyor.

Tapu Güvenilir Hesap Uygulaması Nasıl Çalışıyor?

Ziraat Bankası Tapu Güvenilir Hesap Uygulaması hakkında açıklamalarda bulunarak dijital teknolojilerin finansal alanlarda kullanımının arttığına değinen ve Ziraat Bankası Tapu Güvenilir Hesap Uygulaması nasıl çalışıyor hakkında bilgi veren Ziraat Bankası Genel Müdür Yardımcısı Erhan Gündüz ” Nakit para kullanımının en aza indiği bu dönemde Tapu Güvenilir Hesap Uygulaması alıcı ve satıcılar için büyük ödeme kolaylığı sunuyor.

Uygulama sayesinde hırsızlığa karşı koruma sağlanırken, nakit taşıma esnasında olabilecek riskler ortadan kaldırılarak, alım satım işlemlerinde sahte para kullanımına karşı da önlem alınmış oluyor. Böylece taraflar arasında bu süreçte yaşanabilecek güven problemleri de ortadan kaldırılıyor.” açıklamasını yaptı. Ziraat Bankası’nın yenilenen ürün ve hizmetleri ile birlikte tahsilat ve ödeme çözümlerinin de müşterilerinin hayatını kolaylaştırmaya devam edeceğini bildiren Erhan Gündüz güvenilir hesap uygulamasının çalışma sistemi hakkında da bilgiler verdi.

Ziraat Bankası Tapu Güvenilir Hesap Uygulaması Nasıl Çalışıyor?

‌Ziraat Bankası’nda vadesiz bir mevduat hesabınız varsa ya da yeni bir vadesiz mevduat hesabı açan müşteriler Devir Alan veya Devir Eden olarak gayrimenkulun kayıtlı olduğu Tapu Müdürlüğüne başvurduktan sonra Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü sisteminden başvuru numarası alarak bu başvuru numarasını Ziraat Bankası şubesine bildirmelidir.

Ziraat Bankası’na bildirim sonrası şubede Satıcı (Devir Eden) tarafından bilgilerin sisteme girilmesi ile Alıcı (Devir Alan) tarafından bilgilerin onaylanması sonrası Tapu Güvenilir Hesap Uygulaması başlatılarak SMS ile transfer edilen gayrimenkul bedelinin Ziraat Bankası güvencesine alındığı bilgisi taraflara bildirilir.

‌Tutar alıcı hesabından satıcı hesabına Tapu Müdürlüğü’nde gayrimenkul devrinin tamamlanması ile eş zamanlı olarak transfer edilir.
Ziraat Bankası Güvenilir Hesap Uygulaması ile dolandırıcılık, hırsızlık gibi birçok riskin önüne geçilerek çok daha güvenli bir gayrimenkul alışveriş imkanı sunan Ziraat Bankası müşterisi olmak ve Ziraat Bankası hesap kartı almak için Ziraat Bankası Hesap Kartı Nasıl Alınır? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.