Ziraat Bankası Altın Hesabı – 2022 Güncel

Ziraat Bankası Altın Hesabı

Ziraat Bankası altın hesabı internet bankacılığı üzerinden kolaylıkla açılabilmektedir. Altın hesabınızı internet bankacılığınız üzerinizden açtıktan sonra alış-satış altın hesabı gibi birçok işleminizi buradan gerçekleştirebilirsiniz. Altın hesaplarının iki çeşidi bulunmaktadır. Vadeli altın hesaplarınızda kur fakları ve bankanın size sunmuş olduğu faiz oranlarından faydalanırken, vadesiz altın hesaplarınızda ise yatırmış olduğunuz tutarlar üzerinden birikimleriniz gerçekleşir. Altın hesapları ile yastık altında bulunan kıymetli varlıklarınızı çalınma riskine karşı korumuş olursunuz. Böylelikle hem altınlarınız güvence altına alınmış olur hem de faiz oranından faydalanarak altınlarınızın kat kat karşılığını almış olursunuz. Yazımızda Ziraat Bankası Altın hesabınızı nasıl açacağınızı, Ziraat Bankası Altın hesabınızda alış-satış işlemlerinizi nasıl gerçekleştireceğinizi, Ziraat Bankası altın hesabınızda altın hesabınızı nasıl yapacağınızı ve dilediğiniz zaman bu altın hesabını nasıl kapatabileceğinizi anlattık…

Altın Hesabı Nedir?

Altın hesabı bir birikim hesabıdır. Altın hesabı birikimini altın olarak değerlendirmek isteyen kişilerin mevcut olan yatırımlarını bankalara gram altın şeklinde yatırdıkları bir banka hesabı türüdür. Yatırımcı, bilezik, çeyrek veya tam altın gibi çeşitli altınlarınızı da banka hesabınıza yatırarak, anlık kur değerlerine göre para karşılığı olan bir altın hesabı da açabilir. Yatırımcı dilerse bankaya giderek veya mobil bankacılığı üzerinden altın hesabı açabilmektedir. Altın hesaplarının, Vadeli Altın Hesabı ve Vadesiz Altın Hesabı olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır.

Ziraat Bankası Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Ziraat Bankası altın hesabınızı banka şubeleri veya internet bankacılığı üzerinden açabilirsiniz. Eğer internet bankacılığı kullanıyorsanız, altın hesabınızı buradan da açabilirsiniz. Mobil bankacılık üzerinden altın hesabı açabilmek için öncelikle mobil bankacılığınıza giriş yapmanız gerekir. Ardından, ana sayfa da yer alan menü kısmından Döviz ve Altın İşlemleri seçeneğini sonrasında ise Altın İşlemleri üzerinden hesabınızı açabilirsiniz. Altın İşlemlerinden sonra Vadeli veya Vadesiz Altın seçeneği yapmanız gerekmektedir. Vadesiz Hesap açtığınız takdirde sadece altın yatırabileceğiniz bir hesabınız olacak. Ancak Vadeli Altın Hesabı açtığınızda hem vadeli aldığınız için altınınız değerlenecek hem de üzerine faizli olduğu için para gelmiş olacak. Vadeli veya Vadesiz hesap seçeneğinin ardından Altın alış seçeneğinden sonra hangi hesabınızdan para çekeceğinizi seçip, altın hesabınıza yatırmış olacaksınız. Altın aldıktan sonra otomatik olarak hesabınız açılmış olacak.

Ziraat Bankası Altın Hesabı Alış-Satış İşlemleri Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası Altın Alış veya Satış işlemlerinizi yine mobil bankacılık üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Ana sayfa da yer alan menü kısmından Döviz ve Altın işlemlerinden, Altın İşlemleri seçeneği ardından da Vadeli-Vadesiz Altın Alış, Vadeli-Vadesiz Altın Satış kategorilerinden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Altın hesaplarında alış satış işlemlerinizde ne kadar altın alıp veya sattığınız TL olarak alt kısımda yazacaktır.  Burada Vadeli veya Vadesiz aldığınız altınların değeri oldukça önemlidir. Vadeli aldığınız altınlarınızın değeri hem para olarak artacak hem de banka sizlere bu altınların faizini verecektir. Vadesiz altın hesapları ise yatırdığınız tutar üzerinden hesaplanacaktır. Buradan satış işlemi yaptırdığınız takdirde, güncel kur fiyatları baz alınacaktır.

Ziraat Bankası Altın Hesabı Hesaplama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası Altın Hesabı Alış veya Satış işlemlerinizde yatırdığınız paraya göre altın karşılığı hesabınızda yazacaktır. Örneğin altın hesabınız için 1 gram altının TL karşılığı da yine bu kısımda yazacaktır. Burada önemli olan banka hesabınızda, altın alacağınız tutarı karşılayabilecek bir bakiye olmasıdır.

Ziraat Bankası Altın Hesabı Kapatma İşlemleri Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası altın hesabı kapatma işlemleriniz için banka şubelerini, ziraat bankası müşteri temsilcinizi veya mobil bankacılığınızı kullanabilirsiniz. En kolay hesap kapatma yöntemi ise internet bankacılığıdır. Şube de sıra beklemeden internet bankacılığından kolaylıkla Ziraat Bankası altın hesabınızı kapatabilirsiniz.

Ziraat Bankası Altın Hesabınızı kapatabilmek için öncelikle internet bankacılığına şifreniz ile giriş yapmanız gerekir. Ardından ana sayfada yer alan menü kısmından hesaplarım bölümüne girmeniz gerekir. Buradan kapatacağınız hesabı seçebilirsiniz. Hesap seçimi yaptıktan sonra bu hesapla ilgili yapabileceğiniz işlemler sıralanır. Bu işlemler içerisinde yer alan ‘’Hesap Kapat’’ seçeneği ile hesabınızı kolay bir şekilde kapatabilirsiniz.

Sizlerde dilediğiniz zaman banka şubelerine gitmeden mobil bankacılık üzerinden altın hesabı açabilir, altın hesabınızda yatırım işlemleri yapabilirsiniz. Aynı şekilde mobil bankacılık üzerinden altın hesabınızı kapatabilir ve daha birçok işlemi banka şubesine gitmeden yapabilirsiniz.