Yetim Maaşı Alan Sigortalı Çalışabilir Mi?

Yetim maaşı alan sigortalı çalışabilir mi, yetim maaşı sigortalı çalışırsa sigorta kesilir mi

Yetim maaşı alan sigortalı çalışabilir mi, yetim maaşı alan sigortalı çalışırsa yetim maaşı kesilir mi gibi konular oldukça merak edilmektedir. Yetim maaşı alan sigortalı çalışabilir mi sorusunun tek bir cevabı yoktur. Bu durum yetim maaşı alan kişinin durumuna ve maaşın kapsamına göre değişiklik gösterebilir. Bizler de bu yazımızda sizler için yetim maaşı alan sigortalı çalışabilir mi konusunda ve yetim maaşı ile ilgili diğer tüm konularda detaylı bir araştırma yaptık.

Yetim Maaşı Nedir?

Yetim maaşı, bir kişinin vefatının ardından eşine, kız ve erkek çocuklarına  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bağlanan aylık maaştır. Ölüm maaşı olarak da bilinen yetim maaşı, sigortalı olarak çalışan eşini veya ebeveynlerinden birini kaybetmiş kişilere hayatlarını idame ettirmeleri için verilen maaş türüdür.

Yetim Maaşı Kimlere Verilir?

Yetim maaşı, eşini veya ebeveynlerinden birini kaybetmiş kişilere verilir. Bu kişiler arasında kız çocukları bekar oldukları sürece yetim maaşı alabilirken, erkek çocukları ise eğitim görmüyorlarsa 18 yaşına kadar, eğer eğitim görüyorlar ise 25 yaşında kadar yetim maaşı alabilirler.

Fakat kız ve erkek çocuklar için saymış olduğumuz bu şartlar engelli kişileri kapsamaz. Engelli kişiler, engel durumları %60 ve üzeri olması durumunda ömür boyu yetim maaşı alabilirler. Yetim maaşı alan engelli bir kız çocuğunun evlenmesi durumunda yetim maaşı ödenmeye devam eder.

Yetim Maaşı Alan Sigortalı Çalışırsa Ne Olur?

Yetim maaşı alan sigortalı çalışabilir mi, yetim maaşı alan kişilerin en çok merak ettiği konuların başında gelir. Yetim maaşı alan sigortalı çalışabilir mi, ebeveynlerinden biri 01 Ekim 2008 tarihinden sonra vefat etmiş ise kişinin sigortalı çalışması durumunda yetim maaşı kesilecektir. Fakat 01 Ekim 2008 tarihinden önce vefat eden kişiler için şu durum geçerlidir. Eğer bir kız çocuğu vefat eden ebeveyninin sigortalı olduğu kurum üzerinden sigortalı değil ise yetim maaşı alabilir. Bu durumu bir örnekle açıklayacak olursak, vefat eden ebeveyn Emekli Sandığına bağlı çalışırken vefat etmiş ise kız çocuğu Emekli Sandığına bağlı çalışırsa yetim maaşı kesilecektir. Fakat Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı çalışırsa yetim maaşı evleninceye kadar devam edecektir.

Yetim maaşı alan sigortalı çalışabilir mi konusunda yukarıda belirtmiş olduğumuz durum erkekler için geçerli değildir. Erkeklerde engelli olmaması durumunda yukarıda belirtmiş olduğumuz yaş sınırları geçerlidir.

Bağ-Kur ve SGK üzerinden yetim maaşı alan çocukların yetim maaşı sigortalı çalışmaları durumunda kesilmektedir. Yetim maaşı alan sigortalı çalışabilir mi sorusuna yukarıda verdiğimiz cevaplara ek olarak istisna durumlar ise şunlardır;

  • Yetim maaşı alan kişi eğitimini sürdürüyor ve 25 yaşını doldurmadıysa, herhangi bir yerde sigortalı çalışsa dahi yetim maaşı almaya devam eder. 25 yaşını doldurduğunda veya eğitimini tamamladığında yetim aylığı kesilir. Bu şart erkek çocukları için ortaöğretimini tamamlamadıysa 20 yaşına kadar devam ederken, yükseköğrenimlerini tamamlamadıysa 25 yaşına kadar geçerlidir.
  • Emekli Sandığına bağlı çalışan ve 01 Ekim 2008 tarihinden önce vefat eden kişilerin çocukları sigortalı çalışsalar da veya kendi işlerini yaparak Bağ-Kur üzerinden prim yatırsalar dahi yetim maaşları kesilmeyecektir. Bu durum kız çocuklarında evleninceye kadar, erkek çocuklarında ise yine 25 yaşına kadar geçerlidir. Kız çocuklarının evlenmesi durumunda ise yaklaşık olarak 1 yıllık yetim maaşına denk gelen miktar  talep edilmesi durumunda kız çocuğunun hesabına yatırılır. Eğer kız çocuğu bu hakkını kullanmaz ise bu tutar annenin maaşının üzerine ek olarak yansıtılır.

Yetim Maaşı Kesintisi Bildirilmezse Ne Olur?

Yetim maaşı alan sigortalı çalışabilir mi sorusundan sonra en çok merak edilen soruların başında ise yetim maaşı kesintisi bildirilmezse ne olur sorusu gelmektedir. Bir kişi herhangi bir yerde sigortalı çalışmaya başlamışsa ve bu durumu bildirmemişse, sigortalı çalıştığı süre boyunca ebeveynlerinden biri üzerinden yetim maaşı aldığı miktar kadar cezai durumla karşılaşır.

Yetim Maaşı Kesildikten Sonra Tekrar Bağlanabilir Mi?

Yetim maaşı alan ve daha sonra sigortalı olarak çalışan bir kişi yukarıda belirtmiş olduğumuz yaş ve evlilik şartlarını sağlaması durumunda yeniden yetim maaşı başvurusunda bulunabilir ve yetim maaşı alabilir. Bunun için yapılması gerekenler ise şunlardır;

  • Gelir Aylık Ödenek Talep Belgesini eksiksiz olarak doldurarak, 4A SGK kapsamındaysanız Bağımsız Hizmet Akdiyle Çalışanlar emeklilik daire başkanlığına, Bağ-Kur kapsamındaysanız bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumuna, eğer 4C kapsamındaysanız yine bağlı bulunduğunuz Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığına teslim etmek.

Fakat bu şartlardan birini sağlamaması durumunda yetim maaşı başvurusu kabul edilmez.

Yetim Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

Yetim maaşı alma şartları şunlardır;

  • Yetim maaşı almanın ilk şartı vefat eden kişinin en az 1800 gün sigortalı olmaları veya her türlü borçlanma süreleri hariç 5 yıldan beri sigortalı olup 900 gün sigortalı olmaları gerekmektedir.
  • Kendi işini yaparken vefat eden kişilerin eşlerine ve çocuklarına maaş bağlanması için ölen sigortalıların genel sağlık sigortası primi dâhil, prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının ödenmiş olması gerekmektedir.

Ölen kişi bu şartları sağlıyor ise kişi evli değilse annesi ve babası, kişi evli ise eşi ve çocukları maaş başvurusunda bulunabilir.

Yetim Maaşı Oranları Ne Kadar?

Vefat eden kişinin çocukları yok ise eşine dul maaşı olarak kişinin maaşının %75’i maaş olarak bağlanırken kişinin çocukları var ise eşine maaşının %50’lik kısmı, çocuklarına ise %25’lik kısmı maaş olarak bağlanır.

Yetim maaşı alan sigortalı çalışabilir mi yazımıza ek olarak Yetim Maaşı Alan Kredi Çekebilir Mi? yazımızı da inceleyebilirsiniz.