Yetim Maaşı Alan Kredi Çekebilir Mi?

Yetim Maaşı Alan Kredi Çekebilir Mi?

Yetim maaşı alan kredi çekebilir mi? sorusu devletten yetim maaşı alan vatandaşların merak ettiği konuların başında gelmektedir. Bilindiği üzere yetim maaşı babası vefat edenlere devlet tarafından ödenen ve babasının maaşının 4’te 1’i kadar olan tutardır. 3 ayda bir ödenen bu tutarı belirleyen temel faktör yetim aylığı alan kişinin babasının prim tutarıdır. Genelde düşük miktarlarda olması nedeniyle yetim aylığı alan kredi çekebilir mi sorusu oldukça sık sorulmaktadır. Bizler de bu yazımızda yetim maaşı alan kredi çekebilir mi?  ve yetim maaşı alana kredi veren bankalar hangileridir? sorularına cevap vereceğiz.

Yetim Maaşı Alan Kredi Çekebilir Mi?

Yetim maaşı alan vatandaşlara bankalar kredi vermekte çekinirler. Bu durumun birkaç farklı  nedeni bulunmaktadır. Yetim maaşlarının genellikle düşük miktarlarda olması ve çoğunlukla 3 ayda bir alınması bankaların yetim maaşı alan kişilere kredi vermek istememelerinin temel nedenlerindendir. Fakat yine de belirli şartları yerine getiriyorsa yetim maaşı alan kredi başvurusunda bulunabilir ve maaşlarının 10 katına kadar kredi kullanabilirler. Bankaların yetim maaşı alan vatandaşlarda aradığı bir takım şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar şu şekildedir;

 • Yetim maaşı alan kişinin 18 yaşını doldurmuş olması,
 • Alınan yetim maaşının kesilme ihtimalinin olmaması,
 • Kredi taksitlerinin ödenmesi sonrasında kalan tutarın yetim maaşı alan kişinin hayatını idare etmesi için yeterli olması,
 • Yetim maaşı alan kişinin kredi notunun yüksek olması,
 • Kredi başvurusunda bulunacak olan kişinin sicilinin temiz olması.

Bu şartların yerine getirilmesi durumunda bazı bankalar yetim maaşı alan vatandaşlara kredi vermektedir. Yetim maaşı alan vatandaşların kredi başvurusunda bulunabileceği bankalar ise şunlardır.

 • Ziraat Bankası
 • PTT

Her ne kadar belirli dönemlerde diğer bankalar da yetim maaşı alan vatandaşlar için kredi imkanı sunsa da Ziraat Bankası ve PTT yetim maaşı alan kredi kullanmak isteyen vatandaşlara kredi veren bankalardır.

Ziraat Bankası Yetim Maaşı Alanlara Kredi

Kamu bankalarından biri olan Ziraat Bankası yetim maaşı alan vatandaşlara kredi imkanı sunan bankaların başında gelmektedir. Yetim maaşı alan vatandaşlar Ziraat Bankası üzerinden bireysel ihtiyaç kredisi ve konut kredisi kullanabilmektedir. Yukarıda belirtmiş olduğumuz şartların yerine getirilmesi durumunda Ziraat Bankası 20.000 TL’ye kadar bireysel ihtiyaç kredisi imkanı sunarken 100.000 TL’ye kadar da konut kredisi imkanı sunmaktadır. Faiz ve vade oranları hakkında bilgi almak için Ziraat Bankası internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

PTT Yetim Maaşı Alanlara Kredi

Yetim maaşı alan kredi kullanmak isteyen vatandaşlara kredi imkanı sunan bir diğer banka ise PTT’dir. Yetim maaşını PTT üzerinden alan kişiler PTT’nin anlaşmalı olduğu bankalardan kredi kullanabilirler. Yetim maaşı alan kredi başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşlar kredi için gereken şartları yerine getirmeleri durumunda PTT şubelerine giderek başvuru formu doldurarak kredi başvurusunda bulunabilirler. PTT’nin anlaşmalı olduğu bankalar ise şunlardır.

 • Halkbank
 • Denizbank
 • Ziraat Bankası
 • TEB

PTT üzerinden başvuruda bulunarak TEB ve Denizbank’tan 10.000 TL, Ziraat Bankası’ndan 20.000 TL ve Halkbank’tan 50.000 TL’ye kadar kredi kullanabilirler.

Yetim Maaşı Ne Kadardır?

Yetim maaşı alan kişi kız çocuğu ve tek kişi ise vefat eden kişinin prim tutarının %30’u kadardır. Eğer yetim maaşı alan 2 kişi ise her biri için yetim maaşı prim tutarının %25’i kadardır. Dul maaşı ise yetim maaşı alan tek kız çocuğu olması durumunda maaşın %70’i, 2 çocuk olması durumunda ise maaşın %50’si kadardır.