Yapılandırılan Kredi Ödenmezse Ne Olur? 2022

Yapılandırılan Kredi Ödenmezse Ne Olur

Yapılandırılan kredi ödenmezse ne olur sorusu kredilerini ödemekte zorlanan ve yapılandırma yöntemine başvuran kişiler tarafından en çok merak edilen konuların başında gelmektedir. Yapılandırma yöntemi, kredi borcunu ödemekte zorlanan kişiler tarafından yaygın olarak başvurulan yöntemlerden biridir. Ödenmeyen kredilerin yasal takibe düşmemesi için yapılandırma yöntemine başvurulması en doğru seçimdir. Birçok kişi tarafından başvurulan bir yöntem olan kredi yapılandırması, borcun ödenmemesi durumunda borçluya bir takım yaptırımlar uygulanmaktadır. Bu yazımızda yapılandırma nedir ve yapılandırılan borç ödenmezse ne olur konularında detaylı bilgiye erişebilirsiniz.

Kredi Yapılandırma Nedir?

Kredi yapılandırma, kredi borcunun güncel bir faiz oranı ile yeniden hesaplanmasıdır. Hesaplanan yeni kredi tutarı yine bir ödeme takvimine bağlanır ve bu yeni takvim doğrultusunda ödenir. Kredi yapılandırması genel olarak avantajlı bir durumdur ve vadelerin uzatılması nedeniyle borçlulara daha düşük ücretlerle ödeme kolaylığı sunmaktadır. Yapılandırma faiz oranları, banka ile yapmış olduğunuz anlaşmaya ve size uygulanabilecek yapılandırma durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle bankanızın size sunacağı güncel yapılandırma faiz oranını öğrenmek için bankanız ile irtibata geçmeniz gerekmektedir.

Refinansman olarak da bilinen kredi yapılandırılması, yalnızca ödeme problemi yaşanmasında uygulanan bir yöntem değildir. Bilindiği üzere bankalar müşterilerine belirli dönemlerde düşük faiz imkanları sunan kampanyalar yapar. Eğer sizin kullanmış olduğunuz kredi, bankanın kampanyalı faiz oranından yüksek ise yine kredi yapılandırma yöntemine başvurarak mevcut kredinizi yapılandırabilir ve daha kolay ödeme seçenekleri ile ödeyebilirsiniz.Banka tarafından kredi yapılandırma başvurunuzun kabul edilmemesi durumunda borç transferi de yapılabilir.

Borç Transferi Nedir?

Borç transferi, hemen hemen her bankanın yaptığı ve borç kapatma kredisi olarak da bilinen bir uygulamadır. Bu yöntem ile tüm kredi borçlarınız tek bir bankada ve tek bir kredi altında toplanır. Aylık geliriniz toplam borç tutarını karşılıyorsa ve kredi notu borç transferi için yeterli ise borç, diğer bankalara transfer edilebilir. İş Bankası, Garanti Bankası, Akbank, Finansbank, Halkbank, Yapı Kredi, TEB, ING Bank, Vakıfbank, Ziraat Bankası, Denizbank, Şekerbank borç transferi yapan başlıca bankalardır.

Her bankanın şartları farklı olduğu için borç transferi esnasında faiz oranları da değişmektedir. Unutmayın ki yeni bir bankaya borç transferi sırasında tüm ek masraflar (yeni dosya masrafı, erken ödeme cezası vb.) borç miktarınıza eklenir ve faiz oranınız üzerinden aylık ödeme tutarınız belirlenir.

Hangi Krediler Yapılandırılabilir?

Başta ihtiyaç kredisi olmak üzere konut kredisi ve taşıt kredisi yapılandırılan kredilerdir. Pek çok insan tarafından merak edilen diğer bir konu ise KYK yapılandırmadır. Fakat bu konu kredi yapılandırmadan çok daha farklı bir konudur.
İhtiyaç kredisi, konut kredisi ve taşıt kredinizi yapılandırarak ödemekte zorlandığınız borcu daha uygun şekilde ödeyebilirsiniz. Yapılandırma sonrası dikkat etmeniz gereken en önemli konu ise yeni ödemelerin düzenli yapılmasıdır. Daha kolay ödeme maksadıyla mevcut kredinizi yapılandırdınız fakat yine de ödemekte zorluk çektiniz. Böyle bir durumla karşılaştığınızda şüphesiz ki ilk sorulacak soru yapılandırılan kredi ödenmezse ne olur?

Yapılandırılan Kredi Ödenmezse Ne Olur?

Kredi yapılandırma pek çok insanın ödemekte zorlandıkları krediyi daha kolay ödeme amacıyla başvurdukları yöntemdir. Bu durum genellikle rahatlatıcı bir çözüm olmakla beraber belirli riskler de taşımaktadır. Bu risklerin ortaya çıkması için yapılandırılan kredinin ödenmemesi gerekmektedir. Yapılandırılan ve yeni bir ödeme faizi ile vadede ödenmesi gereken kredi ödemesinde herhangi bir gecikme yaşanması durumunda bankalar yasal haklarını kullanarak belirli aksiyonlar alabilirler. Bankalar hangi haklara sahiptir ve nasıl yöntemler izlerler?

Borç Eski Haline Dönebilir

Yapılandırdığınız bir krediyi ödememeniz durumunda borç artar. Bu durumda ödenmeyen borca ait o döneme kadar yapılmış ödemeler bankaya hibe edilebilir. Bu sürece yapılandırma öncesi yapılan ödemeler dahil edilmez. Bu durum banka ile yapmış olduğunuz yapılandırma protokolünde de belirtilmiştir. Kredi yapılandırma yapmadan önce banka ile yapacağınız protokolü okumanızda fayda var. Bu nedenle planlamanın doğru bir şekilde yapılması hibe durumu ile karşılaşmanın önüne geçebilir. Unutulmamalıdır ki yapılandırma işlemi ödenemeyen borçlar konusunda bankaların sizlere sunduğu bir çözüm önerisidir ve ödeme planına sadık kalmanız beklenir.

Yasal Takip Başlatılabilir

Bankaların, yapılandırılan kredinin ödenmemesi durumunda sahip oldukları haklardan diğeri de yasal takip başlatılmasıdır. Zaten yasal takibe düşmemek adına başvurulan kredi borcu yapılandırma yöntemi sonrası yasal takibe düşmek en olumsuz durumdur ve bankaların başvurdukları son aşama olarak değerlendirilir.

Yasal takibe düşülmemesi adına bankalar müşterilerine 90 günlük bir süre tanırlar. Bu süre sonunda banka avukatları tarafından hukuksal süreç başlatılır. Bu durumda hesaplarınıza banka tarafından haciz konulabilir. Maaş hesabınıza da haciz uygulanabilir fakat haciz işlemi maaşınızı yalnızca 4’te 1’ine uygulanabilir.

Hakkınızda yasal takip başlatıldıysa yasal takipten çıkma sürelerini öğrenmek için Kredi Sicili Ne Zaman Temizlenir konulu yazımızı okuyabilirsiniz.