Yapı Kredi BES Başvurusu

Yapı Kredi BES Başvurusu

Yapı Kredi BES başvurusu ile birikimlerinize devlet katkısı alabilirsiniz. İlk olarak 2013 yılında uygulanmaya başlanan bireysel emeklilik sistemi için bankalar farklı kampanyalar yaparak, daha fazla müşteriye hizmet vermeyi amaçlamaktadır. Yapı Kredi bireysel emeklilik kampanyası da benzer amaçlarla yapılmakta ve banka tarafından müşterilerine farklı fırsatlar sunulmaktadır. Bu yazımızda, Yapı Kredi Bankası tarafından verilen bireysel emeklilik hizmetleri ve Yapı Kredi BES başvurusu hakkında detaylı bilgiyi bulabilirsiniz.

Yapı Kredi Bireysel Emeklilik Nedir?

Yapı Kredi Bankası, müşterilerine daha iyi hizmet verebilmek için bireysel emeklilik noktasında Allianz ile birlikte hareket etmektedir. Bireysel emeklilik sisteminin özellikleri, burada da aynı şekilde geçerlidir. Yapı Kredi BES başvurusu tüm Yapı Kredi şubelerinden, Yapı Kredi müşteri hizmetlerinden ve www.yapikredi.com.tr adresinden yapılabilmektedir. Yapı Kredi’den açılacak bir hesap ile sisteme dahil olmak mümkündür. Daha sonra ise düzenli olarak açılan hesapta birikim yapılabilir.

Devlet tarafından bu alandaki yatırımları biraz daha teşvik etmek için % oranında katkı sağlanmaktadır. Bu katkının daha iyi anlaşılması için rakam bazında örnek verilmesi daha uygun olacaktır. Buna göre:

  • 100 TL yatıran birisinin BES hesabına devlet tarafından 30 TL,
  • 200 TL yatıran birisinin BES hesabına devlet tarafından 60 TL,
  • 500 TL yatıran birisinin BES hesabına devlet tarafından 150 TL,
  • 1.000 TL yatıran birisinin BES hesabına devlet tarafından 300 TL, katkı verilmektedir.

Yapı kredi bireysel emeklilik sistemi sayesinde insanlar, direkt olarak yatırımlarının fazlasını elde etmektedir. Bununla beraber yapılan birikimler farklı fonlarda değerlendirilebilir. Bu şekilde paranın değer kaybetmesi de engellenmiş olmaktadır. Bu noktada özellikle Allianz tarafından farklı fırsatlar sunulduğun bilinmesi gerekiyor.

Yapı Kredi BES Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yapı Kredi BES başvurusu için Yapı Kredi şubelerine gidebileceğiniz gibi Yapı Kredi Mobil, Yapı Kredi internet bankacılığı, Yapı Kredi müşteri hizmetleri, Yapı Kredi sesli yanıt servisi ve Yapı Kredi ATM’leri üzerinden de başvuruda bulunabilirsiniz. Yapı Kredi BES başvurusu için hangi bankacılık kanalını kullanırsanız kullanın banka tarafından ortalama gelir düzeyiniz, risk profiliniz ve kişisel ihtiyaçlarınız göz önünde bulundurularak size uygun teklif hazırlanacaktır.

Eğer başvuruyu Yapı Kredi şubelerinden yapmadıysanız başvuru sonrası tarafınıza gönderilen sözleşmedeki bilgileri doldurmanız ve sözleşmeyi imzalayarak Yapı Kredi genel merkezine göndermeniz gerekmektedir. Sözleşme ulaştıktan sonra hesap açılışınız tamamlanacaktır.

Yapı Kredi Bireysel Emeklilik Sisteminden İstenildiği Zaman Çıkılabilir Mi?

Yapı kredi bireysel emeklilik, oldukça esnek bir yapıya sahiptir. Söz konusu sistemden insanlar istedikleri zaman, çıkma özgürlüğünü kullanabilirler. Fakat sistemde daha uzun süre kalmayı teşvik etmek amacıyla farklı düzenlemeler ve kısıtlamalar yapılmıştır. Sistemden emekliliği hak etmeden yapılacak olan çıkışlarda, devlet katkısının belli bir bölümü kesilmektedir. Bu kesintiler şu şekildedir:

  • Sistemde 3 yıl kalanlara devlet katkısı ödenmemektedir.
  • Sistemde 3-6 yıl kalanlara devlet katkısının %15’i,
  • Sistemde 6-10 yıl kalanlara devlet katkısının 35’ı ödenmektedir.

Yapı Kredi BES İptali Nasıl Yapılır?

Yapı Kredi BES başvurusu gibi Yapı Kredi BES iptali de oldukça kolaydır. Yapı Kredi BES iptali için 2202’ye SMS gönderebilir, herhangi bir Yapı Kredi şubesine giderek BES iptal formu doldurabilir ya da 444 0 444 veya 0850 222 0 444 numaralarını arayabilirsiniz. BES iptal işleminizin tamamlanmasının ardından 14 gün iş günü içerisinde sistemde bulunan para hesabınıza aktarılacaktır.