Yapı Kredi Altın Hesabı Nedir? Nasıl Açılır?

Yapı Kredi Altın Hesabı Nedir? Nasıl Açılır?

Yapı Kredi Altın Hesabı, Yapı Kredi bankasının müşterilerine sunduğu birikim ve yatırım araçlarından bir tanesidir. Yatırım aracı olarak kullanılan altının daha çok geleneksel yatırımcılar tarafından tercih edildiği düşünülebilir. Ancak günümüzde bankaların altın hesabı oluşturması ve vadeli altın hesabı ile faiz getirisinden yararlanma fırsatı insanları altın birikimine yönlendirmiştir. Bankalarda altın hesabının açılması birikim yapmak için altını tercih eden vatandaşlara çok büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Yapı Kredi altın hesabı ile müşterilerine hizmet veren bankalar arasındadır.

Birçok banka tarafından oluşturulan altın hesabı kişilerin birikim yapması için bir seçenek niteliğindedir. Evlerde ya da kiralık kasalarda saklanan altınlar banka ile güvence altına alınmaktadır. Kişiler altını koruma stresinden uzaklaştığı gibi bu durum başka avantajlar da sağlamaktadır.

Yapı Kredi Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Bankalarda biriktirilen altının düşük ayarlı olmaması, gramaj düşüklüğüne imkan vermemesi ve eski tarihli altın problemlerinin olmaması müşteriler için önemli olmaktadır. Yapı Kredi altın hesabı ile müşterilerinin altınlarını güvence altına almakta ve onların adına birikim yapmaktadır.

Bankada altın hesabı olmayan Yapı Kredi bank müşterisi ister en yakın şubeye giderek isterse internet üzerinden altın hesabı açabilir. Ancak fiziki altınlarını bankada değerlendirmek isteyen kişilerin şubeye gitmeleri gerekir. Burada yüzük, kolye, bilezik ya da çeyrek altın gibi herhangi fiziki ziynet eşyaları eksperler tarafından incelenir. Altınlar inceleme işlemi tamamlandıktan sonra gram bazında değerlendirilerek adınıza açılan Yapı Kredi altın hesabına aktarılır.

Bundan sonraki süreçte Yapı Kredi mobil veya Yapı Kredi internet bankacılığı ile istediğiniz zaman altın alım satımı yapılabileceğiniz gibi, Yapı Kredi bankasının başka bir altın hesabına havale de yapılabilir.

Vadesiz hesabınızdan ya da kredi kartından verilen otomatik ödeme talimatı ile aylık gram altın birikimi yapılabilir. Kredi kartından verilen talimat TL cinsinden olmaktadır. Yapı Kredi Bankası müşterisi olmayan kişiler ise öncelikle vadesiz mevduat hesabı açmalıdır. Ardından vadeli ya da vadesiz altın hesabı açabilir.

Yapı Kredi Mobil’den Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Yapı Kredi mobil uygulaması kullanıyorsanız ve fiili olarak bankaya götüreceğiniz bir altınınız bulunmuyorsa Yapı Kredi altın hesabı, mobil bankacılık uygulaması üzerinden de açarak dilediğiniz gibi gram cinsinden altın alım satımı yapabilirsiniz. Yapı Kredi Mobil’den altın hesabı açmak için takip etmeniz gereken adımlar ise şunlardır.

  • Yapı Kredi Mobil’e müşteri numaranız, T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapın.
  • Uygulamaya giriş yaptıktan sonra sol üst tarafta bulunan menüye giriniz.
  • Menüden “Hesaplarım” sayfasını seçiniz.
  • Yeni açılan sayfada  “Vadesiz Hesap Açılışı” seçeneğini seçiniz.
  • Daha sonra aşağıda bulunan para birimi seçeneklerinden “XAU Altın” cinsini seçiniz.
  • Hesap Adını belirledikten sonra “Devam” butonuna basınız ve yeni açılan sayfadaki “Onay” butonuna basarak işleminizi tamamlayınız.

Bu adımları takip ederek çok kısa bir süre içerisinde Yapı Kredi altın hesabı açma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Hesap açma işleminin tamamlanmasından sonra mobil bankacılık uygulaması veya internet bankacılığı üzerinden dilediğiniz zaman altın alabilir veya altınlarınızı satabilirsiniz. Fakat altın alım satım işlemlerinin mesai saatleri içerisine yapılması daha avantajlı olacaktır. Bunun nedeni diğer tüm bankalarda olduğu gibi Yapı Kredi bankasının da mesai saatleri dışında olabilecek ani dalgalanmalara karşı finansal durumlarını koruyabilmeleri için alış-satış işlemleri arasındaki skalayı genişletmeleridir.

Ayrıca altın alış ve satış işlemlerinizi tüm Yapı Kredi şubelerinden mobil uygulamadan ve internet bankacılığı üzerinden yapabileceğiniz gibi tüm Yapı Kredi ATM’lerinden de gerçekleştirebilirsiniz.

Yapı Kredi Altın Hesabı Özellikleri

Yapı kredi bankası altın hesabı açmak isteyen kişiler için vadeli Yapı Kredi altın hesabı ve vadesiz Yapı Kredi altın hesap olmak üzere iki seçenek sunmaktadır. Vadesiz altın mevduatı 1 gram ile açılabilecekken vadeli altın hesabı için alt limit 50 gramdır. Vadesiz altın hesabından hesap açılışı sonrası dilediğiniz kadar alış ve satış işlemi yapabilirsiniz. Vadesiz altın hesabınızdan minimum 1 TL’lik altın alış ve satış işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Altınlarınızı çalınmalara ve kaybolmalara karşı korumak, bozdurma işlemleri sırasında işçilik masrafı ödememek ve için daha detaylı bilgi edinmek için size en yakın Yapı Kredi şubesine gidebilir ya da Yapı Kredi Müşteri İletişim Merkezi 0850 222 0444 numaradan arayabilirsiniz.