Yanlış Hesaba Gönderilen Para Nasıl Geri Alınır?

Yanlış Hesaba Gönderilen Paran Nasıl Geri Alınız?

Yanlış hesaba gönderilen para transferi birçok insanın karşılaştığı bir durumdur. Gelişen teknoloji ile birlikte bankacılık işlemleri internet bankacılığı veya mobil bankacılık ile çok daha kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. İnternet bankacılığı veya mobil bankacılık üzerinden en fazla yapılan işlemler arasında ise para transfer işlemleri gelmektedir. Para transfer işlemleri sırasında IBAN ya da hesap numarası gibi bilgiler girilmektedir. Bu bilgilerin hatalı olması durumunda ise para farklı bir hesaba gidebiliyor. Böyle bir durumla karşılaşıldığında ise en çok merak edilen soruların başında yanlış hesaba gönderilen para nasıl geri alınır? gelmektedir.

Bankaların internet bankacılığı veya mobil bankacılık uygulamaları üzerinden para transfer işlemlerinde paranın gönderileceği hesaba ait IBAN veya hesap numarası bilgiler girilmektedir. IBAN ya da hesap numarasındaki herhangi bir sayının hatalı olması ile para başka bir hesaba aktarılır. İnternet ve mobil bankacılık işlemleri dışında banka ATM’leri üzerinden yapılan para transfer işlemlerinde de bu bilgilerin hatalı girilmesi yine paranın  farklı bir hesaba gönderilmesine neden olur.

Yanlış Hesaba Gönderilen Paranın İadesi

İnternet bankacılığı, mobil bankacılık veya ATM üzerinden yaptığınız para transferi sırasında bankalar sizden bilgileri kontrol ederek onaylamanızı ister. Onay vermeniz durumunda ise yaptığınız işlem havale ise para aynı anda EFT ise birkaç dakika sonra karşı hesaba geçer. Bilgilerin yanlış girilmesi ve farkedilmeden onay verilmesi ile para hiç tanımadığınız birine gider. Böyle bir durumla karşılaştığınızda ise öncelikle yapmanız gereken hiç vakit kaybetmeden bankanın müşteri iletişim merkezini arayarak bankaya haber vermek olmalıdır.

Eğer hatalı yaptığınız para transferi işlem yaptığınız bankada bulunan bir hesap ise bankaya bilgi vermeniz durumunda banka yanlış hesaba gönderilen paranın gönderildiği hesap sahibine ulaşarak sorunu çok geçmeden çözüme kavuşturmaktadır.

Fakat yanlış hesaba gönderilen paranın gittiği hesap farklı bir bankada ise çok hızlı bir şekilde bankanızın müşteri iletişim merkezini arayarak EFT için merkez onayı alınmadıysa müşteri temsilcisi duruma müdahale ederek paranın karşı hesaba gönderilmesini engelleyebilir. Fakat siz bu durumu merkez onayından sonra farkettiyseniz yanlış hesaba gönderilen paranın iadesi biraz daha geç çözüme kavuşabilir. Eğer işlemi mesai saatleri dışında yaptıysanız yanlış hesaba gönderilen paranın iptal işlemini anında yapamayabilirsiniz.

Yanlış hesaba gönderilen paranın iadesi işlemleri için yapmanız gerekenler ise şöyledir,

  1. Bankanızı arayın ve yanlış hesaba para gönderdiğinizi bildirerek yanlış hesaba gönderilen para transfer işleminin iptal edilmesini talep edin.
  2. İşlem iptal edilemiyorsa bankanın parayı transfer ettiğiniz hesap sahibine ulaşmasını sağlayın.
  3. Eğer banka yanlış hesaba gönderilen paranın iadesi için karşı hesap sahibi yaptığı görüşmede hesap sahibinin para iadesini kabul etmediği bilgisini size ulaştırdıysa hukuksal yollara başvurun.

Para transfer işlemleri sırasında açıklama alanlarını doldurmanız yanlış bir hesaba para gönderdiğinizde hesap sahibinin parayı geri iade etmemesi durumlarında hukuksal süreçlerde elinizi güçlendirebilir. Bu nedenle yapacağınız tüm para transfer işlemlerinde açıklama alanlarını doldurmanız önemlidir.

Mesai Saatleri Dışında Yanlış Hesaba Gönderilen Paranın İadesi

Farklı bankalara tatil günlerinde ve mesai saatleri dışında yapılan tüm para gönderme işlemleri takip eden ilk mesai gününün başlaması ile tamamlanır. Mesai saatleri dışında yanlış bir hesaba para gönderdiyseniz ve para gönderdiğiniz hesap numarası farklı bir bankaya ait ise vakit kaybetmeden bankanın müşteri hizmetlerini arayarak para transfer işlemini iptal edebilirsiniz.

Fakat hatalı para transferini kendi bankanızda bulunan bir hesaba yaptıysanız hiç vakit kaybetmeden işlem iptali için müşteri hizmetlerini arayarak müşteri hizmetlerinin hesap sahibine ulaşarak para iadesi işlemini tamamlamasını sağlayın.

Yanlış Hesaba Gönderilen Parayı Alıcı İade Etmezse?

Yanlış hesaba yaptığınız para gönderme işlemi sonrası paranın gönderildiği alıcı parayı geri iade etmek istemezse alıcıya sebepsiz zenginleşme davası açabilirsiniz. Paranın hatalı olarak gönderildiği ve bankanızın iade işlemleri için alıcı ile yaptığı görüşmeler kayıt altında olduğu için mahkeme tarafından haklı görüleceksinizdir. Bu durumda davayı kazanacağınız için yapılan tüm dosya ve mahkeme masrafları karşı taraftan alınacaktır.

Yanlış Hesaba Gönderilen Paranın Bir Kısmı Kullanıldıysa

Para transfer işlemi sırasında hatalı bir numara tuşladınız ve para farklı bir hesaba geçti. Bu sırada siz iade talebi oluşturuncaya kadar alıcı hesap sahibi gelen paranın bir kısmını harcadı. İşte böyle bir durumla karşılaştıysanız maalesef harcanan tutar için herhangi bir şey yapılamaz. Bu nedenle özellikle fazla miktarda yapılan para transferlerinde bir an önce karşı müşteri iletişim merkezini arayarak para iadesi yapılıncaya kadar yanlış alıcı hesaba bloke koyulmasını sağlamalısınız.