Vefat Eden Kişinin Kredi Borcu

Vefat Eden Kişinin Kredi Borcu Ne Olur?

Vefat eden kişinin kredi borcu borç veren tarafından mutlaka ödenmesini isteyeceği bir durumdur. Krediyi günümüzde ölmeden önce çekip daha sonrasında daha kredisinin borçlarını tamamen ödeyemeden vefat etme durumu herkes için geçerli olabilecek bir şeydir. Peki, etrafınızda bu durum gerçekleştiği zaman yapmanız gereken en mantıklı şey nedir?

Vefat Eden Kişinin Kredi Borcu Ne Olur?

Vefat eden kişinin kredi borcu olduğu ortaya çıktığı zaman ilk olarak bakmanız gereken konu ve bu hususta en dikkat edeceğimiz konu, ölen kişiye ait bir hayat sigortası var mı? Krediyi kullanırken kendisine ait bir hayat sigortası olması burada en can alıcı nokta olarak ortaya çıkıyor. Eğer kredi borcunu almış olduğu zamanda hayat sigortası var ise özellikle konut kredisi kullanan kişilerde uzun vadede ölen kişinin varislerinin sıkıntıdan kurtulmasına ve herhangi bir borç ödememesine yardımcı olacak noktadır.

Çoğu kişi hayattayken hayat sigortasının aylık olarak kendilerine birer yük olduğunu düşünerek herhangi bir şekilde bu sigortayı yaptırma girişiminde bulunmasalar da bazı konularda hayat sigortası krediler de dahil olmak üzere yardımcı olabilmektedir. Vefat eden kişinin kredi borcu meselesine geldiğimiz zaman ise, ölmeden önce konut kredisi kullandığını ve bu sırada kendisinin hayat sigortasının olduğunu varsayarsak, öldükten sonra sigorta şirketi tarafından geriye kalan kredi borçları ödenecek ve varisleri için geride herhangi bir borç kalmamış olacaktır. Bir de aynı şekilde yine ölmeden önce bir konut kredisi alan ve bu sefer hayat sigortası olmayan bir kişiye değerlendirecek olursak burada maalesef ölen kişinin geriye kalan varislerinin üzerine tüm borç kalmış olacaktır.

Hayat sigortası vefat eden kişinin kredi borcu alırken, kredilerinde mecbur tutulmamasına rağmen, kredi almış olduğunuz banka tarafından sizlere çoğunlukla yaptırmanız için önerilen bir sigorta türüdür. Hayat sigortası genel itibariyle konut, ihtiyaç, taşıt kredisi gibi birçok borçlarda ne olduğu fark etmeksizin kredi kullanırken yapabileceğiniz bir sigorta türüdür. Hayat sigortası ile birlikte bankanızdan kredi çekilmesi ile, beklenmedik bir ölümden sonra, vefat eden kişinin kredi borcu varisleri için bir problem olmaktan çıkacaktır. Burada en başta da belirtmiş olduğumuz gibi borcun kim tarafından ödeneceği, ölen kişinin borcu alırken hayat sigortasının olup olmadığına bağlıdır. Hayat sigortasının dahi ödemeyeceği birkaç ufak durum vardır. Gelin hep birlikte bu istisna durumlar nelermiş bunları inceleyelim;

  • Hayat sigortası yaptırmış olsa dahi vefat eden kişinin ölümünden sonra durumuna bakıldığında üzerinde borç var ise sigorta şirketi bu kişi üzerinde otopsi yaptırarak ölümün nedeninden kesin olarak emin olmak ister. Eğer otopsi sonucu kişi intihar ederek hayatını kaybettiyse sigorta şirketi sigorta şirketi ödeme yapmayı kabul etmeyebilir.
  • Vefat etmeden önce krediyi kullanırken kişinin o anda mevcut bir hastalığı olmasına rağmen bu durumu poliçesine bildirmemiş olması sigorta şirketi tarafından uygun karşılanmaz, kişinin ölümünden sonra bu durum şirket tarafından ortaya çıkarılır ise ödeme yapılmaz.

Vefat eden kişinin kredi borcu üst kısımda madde olarak olumsuzluklardan bahsettiğimiz herhangi bir husus meydana gelmedi, sigorta şirketi kredi çekilirken herhangi bir şekilde yanıltılmadı diye düşünürsek şirket önceden belirtmiş olduğu ödeyeceği tutar miktarına poliçe de bildirmiş olduğu teminat miktarı kadarını ödeyecektir.

Kredi Borcu Teminattaki Tutardan Fazla İse Ne Olur?

Kredi borcunu sigorta şirketi yapılan teminattaki anlaşma kadar ödemesine rağmen vefat eden kişinin hala mevcut durumda borcu bulunuyor ise, geriye kalan borç varisler tarafından ödenmek zorundadır.

Böyle bir durum gerçekleşmesi halinde mirasçıların yapması gereken, vefat eden yakınlarının ölüm kağıdı ile birlikte banka şubesine gitmeleri ve boş durumunu bankada sorgulatmalarıdır. Bu işlemin ardından sigortası olup olmadığını öğrenmeli ve eğer sigortası mevcut ise evrakları bankaya teslim ederek başvuru işlemlerini yapmaları gerekmektedir.

Mirasçı kişiler sigorta olmasına rağmen tüm borcu ödeyememesi ve geriye kalan borcun varislere kalması durumunda, mirasçılar bu ödemeyi yapmak istemezler ise redd-i miras yaparak mevcutta bulunan borcu ödemekten muaf olabilirler.

Bankalar dışında Anadolu Hayat, Türkiye Sigorta, Agesa, Allianz Sigorta, NN Hayat Emeklilik hayat sigortası yaptırabileceğiniz sigorta şirketlerinden bazılarıdır.