Vefat Eden Kişinin Elektrik Aboneliği Nasıl Devredilir?

Vefat Eden Kişinin Elektrik Aboneliği Nasıl Devredilir?

Herhangi bir elektrik aboneliğinin kapatılmaması veya devredilmemesi durumunda bu mülke ait elektrik kullanımları eski abonenin üzerinden işlem göremeye devam edecek ve elektrik harcamalarından aboneliğin üzerine görüldüğü abone sorumlu olacaktır. Durum böyle olunca üzerine elektrik aboneliği bulunan ve vefat eden bir kişinin yakınları tarafından elektrik aboneliğinin devredilmesi gündeme gelir. Peki vefat eden kişinin elektrik aboneliği nasıl devredilir? Vefat eden kişinin elektrik aboneliği nasıl kapatılır?

Vefat Eden Kişinin Elektrik Aboneliği Nasıl Devredilir?

Vefat eden kişiye ait elektrik aboneliği, veraset ilamında bulunan mirasçıları tarafından devredilebileceği gibi iptal de edilebilir. Elektrik aboneliğinin devredilmesi için vefat eden kişinin mirasçılarından birinin ölüm belgesi ile birlikte aboneliğin bağlı olduğu elektrik dağıtım şirketine başvuruda bulunmaları gerekir. Başvuru sonrasında vefat eden kişinin mirasçılarının üzerine elektrik aboneliği devredilir. Eğer mirasçılar tarafından vefat eden kişinin elektrik aboneliği devir başvurusunda bulunulmaz ise abonelik borcu ödendiği sürece vefat eden kişi üzerinden devam eder.

Vefat Eden Kişinin Elektrik Aboneliği Nasıl İptal Edilir?

Vefat eden kişinin elektrik aboneliği iptal işlemi de tıpkı devir işleminde olduğu gibi vefat eden kişinin mirasçıları tarafından elektrik dağıtım firmasına ölüm belgesi ile başvurulduğu takdirde iptal edilir. Vefat eden kişiye ait elektrik aboneliği iptal işlemi gerçekleştirilmediği sürece, abonelik vefat eden kişi üzerinden devam eder.

Vefat Eden Kişiye Ait Elektrik Borcu Ne Olur?

Vefat eden kişinin elektrik aboneliğine ait borçlar kişinin devredilir. Mirasçılar borcu ödemek istemiyorsa reddi miras davası açarak elektrik aboneliğine ait borcu ödemeyebilirler. Reddi miras davası ile mirasçılar aboneliğe ait borçlarla birlikte vefat eden kişinin miras olarak bıraktığı tüm mal varlığını da reddetmiş olurlar.

Ölüm Belgesi Nasıl Alınır?

Ölüm belgesi, herhangi bir kişinin vefat ettiğinin devlet tarafından onaylandığı belgedir. Vefat eden kişi hastanede vefat ettiyse ölüm belgesi kurumda görevli memurlar tarafından düzenlenir. Eğer kişi evde vefat ettiyse, vefat eden kişinin nüfus cüzdanı veya nüfus kayıt örneği ile Sağlık Bakanlığına kayıtlı bir hastaneye başvurulur. Doktor tarafından gerekli incelemeler ve muayeneler yapıldıktan sonra ölüm belgesi hazırlanarak ölen kişinin yakınına teslim edilir.