Ticari Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır? 2022

Ticari Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır

Kredi kartı kullanım alanlarının yaygınlaşması ve kredi kartı imkanlarının artması nedeniyle herkes tarafından kullanılan kredi kartları, ticari kredi kartı başvurusu bireysel kullanım dışında şirketlerin de kullanımına sunulmaktadır. Bankalar tarafından, ticari müşterilerine verilen kartlar ise ticari kredi kartı olarak adlandırılırlar.

Ticari Kredi Kartı Nedir?

Ticari Kredi kartı nedir, ticari satın almalarda ve genel harcamalarda kullanılabilmesi için işletmelere verilen, bireysel kredi kartları ile karşılaştırıldığında çok daha yüksek limitli ve taksit imkanı daha fazla olan kredi kartıdır. İşletmelerin ticari harcamalarını, bireysel harcamalardan ayırmalarının yanında yapılan ticari harcamaların daha kolay raporlamasını sağlayan ticari kredi kartları işletmeler için farklı ödeme seçenekleri ve daha bir çok ayrıcalıklar sunmaktadır. Bu yazımızda ticari kredi kartı başvurusu nasıl yapılır ve ticari kredi kartı avantajları nelerdir başlıklarını sizler için derledik.

Ticari Kredi Kartını Kimler Alabilir?

Herhangi bir bankada ticari hesabı olan tüm işletmeler ticari kredi kartı alabilir. Ticari hesap açabilmek için vergi levhası ve tüm ticari evraklarda adınız olmalı ve sahibi olduğunuz işyerinin sizin olduğunun teyitlenmesi gerekmektedir. Bir iş yerine sahipseniz herhangi bir bankadan ticari hesap açabilir ve ticari kredi kartı alabilirsiniz. Ticari hesabınız yoksa ve hesap açmak istiyorsanız bankaların talep ettikleri evraklar ise şu şekildedir.

 • Nüfus Cüzdanı
 • Vergi Levhası
 • Ticaret Sicil Gazetesi
 • İmza Sirküleri
 • Ticaret Odası Sicil Kaydı
 • Faaliyet Belgesi

Ticari Kredi Kartı Nasıl Alınır?

İşletmeniz üzerine kayıtlı ticari hesabınızdan ticari kredi kartı almak istiyorsanız eğer başvuru evraklarını belirleyen en önemli nokta işletmenin türüdür. Başvuru evrakları işletmenin türüne göre değişmektedir.

Tüzel Kişilere Ait İşletmeler

 • Vergi Levhası
 • Nüfus Cüzdanı (Tüzel Kişinin)
 • Ticari Kredi Kartı Başvuru Formu

Limited Şirketler

Şirketin kuruluşunu, tüm ortaklık yapısını ve temsil yetkilerini gösteren Ticaret Sicil Gazetesi

 • Bankada temsil edecek şirket yetkililerinin noter tasdikli imza sirküleri
 • Tüm ortakların noter tasdikli kimlik fotokopileri
 • Vergi Levhası
 • Ticari Kredi Kartı Başvuru Formu

Anonim Şirketler

 • Ticaret Sicil Gazetesi
 • Şirket yetkililerinin noter tasdikli imza sirküleri
 • Ortakların noter tasdikli kimlik fotokopileri
 • Vergi Levhası
 • Ticari Kredi Kartı Başvuru Formu

Ticari Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?

Bireysel kredi kartlarına oranla ticari kredi kartlarının limitleri çok daha yüksektir. Fakat limitler şirket faaliyetleri ve şirketin banka ile yaptığı anlaşmalara göre değişkenlik gösterir. Ticari kredi kartlarında limit belirlenmesinde firmanın kredi geçmişi, ticari geçmişi, ticari faaliyetlerinde ki düzensizlik vb. bir çok durum etkilidir. Fakat daha detaylı bilgi almak için anlaşmalı olduğunuz banka ile görüşebilir ve kredi kartı limitlerini hakkında bilgi alabilirsiniz.

Ticari Kredi Kartı Avantajları Nelerdir?

Günümüzde kredi kartı şirketler için de oldukça yaygın bir ödeme aracı olarak kullanılmaktadır.
Ticari kredi kartı avantajları ise oldukça fazladır.

Asgari ödeme oranı; Ticari kredi kartlarında da bireysel kredi kartlarında olduğu şekilde asgari tutarı ödeme imkanı sunmaktadır. Ticari kredi kartı asgari ödeme oranı yaklaşık %10′ iken bu oran bireysel kredi kartlarında %30 – %40 arasında değişmektedir.

Taksit İmkanı; Özellikle son dönemde devlet tarafından bireysel kredi kartlarına bazı alanlarda taksit kısıtlaması getirilmişken ticari kredi kartlarında taksit imkanı çok daha fazladır.

Taksitli Nakit Avans; Taksitli nakit avans imkanı işletmelere kolay finansman oluşturması adına daha yüksektir.
Bu ayrıcalıklarının dışında, bankanızın anlaşmalı olduğu kuruluşlardan ekstra indirim kazanarak alışveriş yapabilme, peşin alışverişleri taksitlendirebilme ve taksit atlatma, taksit erteleme, sigorta primleri ve vergi ödeyebilme, yapılan harcamaların aylık detaylı raporlanması gibi bir çok avantaj sağlamaktadır. Fakat bu avantajlarının yanında kart ücretinin yüksek olması, borcun ödenmemesi durumunda uygulanacak olan faiz miktarının oldukça yüksek olması gibi dezavantajları da bulunmaktadır. Bu konuda daha detaylı bilgi sahibi olmak için bankanızı arayabilir, sizler için hazırlanacak avantajlı kampanyalardan haberdar olabilirsiniz.

Ticari Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Ticari kredi kartlarında da süreç bireysel kredi kartlarında olduğu gibi ilerler. Öncelikli olarak kart kullanıma kapatılır. Ödeme günü geciken ticari kredi kartılarında faiz oranlarının yüksek olduğunu hatırlatmamızda fayda var Eğer borcun ödenme süresi 90 günü geçerse kart tamamen kapatılır. Kartın yeniden kullanıma açılması için borcun tamamen ödenmesi gerekmektedir. Yasal takip başlatılmaması ve kredi limitinizin düşmemesi için borcun düzenli olarak ödenmesi gerekmektedir. Kredi kartı ödemelerinizi gerçekleştirirken sürekli asgari ödeme tutarını ödememenizde fayda var.