Teminatlı Kredi Kartı Veren Bankalar Hangileridir? 2022

Teminatlı Kredi Kartı Veren Bankalar

Teminatlı kredi kartı veren bankalar, özellikle sicili bozuk olan ve kredi notunu yükselterek banka sicilini düzeltmek isteyen vatandaşların ilk tercihlerinden biridir. Bankalarda yapılan işlemleriniz kayıt altına alındığı için yasal takip sürecinde olan, sicili bozuk, icralık kişilerin dahi kullanabileceği bir kredi kartı türüdür. Bloke teminatlı kredi kartı olarak da bilinen teminatlı kredi kartı almak, banka sicilinizi iyileştirme yönünde uygulanması en doğru adımlardan bir tanesidir.

Kredi kartı kullanımının çok yoğun olduğu bu dönemde bankalar da tüm müşterilerine hizmet vermek adına farklı kredi kartı türlerini kullanıcılara sunmaktadır. Bankaların ürün ve hizmetlerinden biri de teminatlı kredi kartıdır. Peki teminatlı kredi kartı nedir, teminatlı kredi kartı nasıl alınır, teminatlı kredi kartı veren bankalar hangileridir? Bu yazımızda bu soruların yanı sıra teminatlı kredi kartı ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını bulabileceksiniz.

Teminatlı Kredi Kartı Nedir?

Teminatlı kredi kartı nedir, kredi kartı almakta zorlanan kişilerin en çok araştırdığı konuların başında gelmektedir. Teminatlı kredi kartı, temel olarak bankadan belli bir miktar teminat karşılığında alabileceğiniz kredi kartıdır. Eğer yasal takip sürecine girdiyseniz ve kara listedeyseniz banka ürün ve hizmetlerinden yararlanmanız oldukça zordur.

Bankalar böylesi bir durumla karşı karşıya kalan kişilere kredi kartı vermek istemez. Fakat teminatlı kredi kartı, bir teminat bedelinin bankaya yatırılması ile kullanılan bir kredi kartı türü olduğu için borcunuzu ödeyememe ihtimaliniz olmayacağından sicili bozuk kişilere bankalar teminatlı kredi kartı verir. Teminatlı kredi kartı kullanmak için bankada bulunan paranızın %50 ila %100 kadarını teminat olarak göstermeniz gerekmektedir. Bu şekilde teminatlı kredi kartı kullanabilirsiniz.

Teminatlı Kredi Kartı Nasıl Alınır?

Teminatlı kredi kartı, tüm bankaların ürünlerinden değildir ve bu nedenle her bankadan alınamaz. Teminatlı kredi kartı başvurusunda bulunmak için bankanızla iletişime geçerek bankanızın teminatlı kredi kartı kullandırma imkanı sağlayıp sağlamadığını öğrenebilirsiniz. Eğer bankanız teminatlı kredi kartı kullandırmıyor ise Vakıfbank, Ziraat Bankası, Garanti BBVA, Halkbank gibi bankalara başvurarak teminatlı kredi kartı kullanabilirsiniz.

Teminatlı kredi kartı başvurusu yapmak için teminatlı kredi kartı veren bir bankada mevduat türünden bir hesabınızın olması gerekmektedir. Bu mevduat hesabında bulunan paranın bir kısmını teminat olarak göstererek teminatlı kredi kartı sahibi olabilirsiniz. Bankaların müşteri hizmetlerini veya şubelerini ziyaret ederek sizlere teminatlı kredi kartı hizmeti sağlayıp sağlayamayacakları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Teminatlı Kredi Kartının Avantajları Nelerdir?

Teminatlı kredi kartı, sicili bozuk olanların tercih ettiği bir kredi kartı türü olmakla beraber birçok avantajı da beraberinde getirmektedir. Bu avantajları sıralayacak olursak şu şekildedir.

 • Normal kredi kartı başvurusu onaylanmayan kişiler tarafından da kullanılabilir olması.
 • Teminatlı kredi kartı limitleri normal kredi kartı limitlerine göre çok daha düşük olacağı için yüksek harcama yapamayacak ve borcunuzun katlanmasına neden olmayacaksınız.
 • Teminatlı kredi kartı borcunuzu düzenli ödeyerek kredi notunuzu yükselterek bankacılık ürün ve hizmetlerinden daha kolay bir şekilde yararlanmaya başlayabilirsiniz.
 • Yaptığınız harcamaları taksitlendirerek tek seferde ödeme yapmak zorunda kalmazsınız. Bu sayede bütçenizi zorlamadan borçlarınızı ödeyebilirsiniz.
 • Kredi kartı sahibi olmanız durumunda bankanız sizlerin çok daha fazla ayrıcalıklı hizmetten yararlanmasını sağlayacaktır.
 • Teminatlı kredi kartı için bir miktar teminat göstermek zorunda olduğunuzdan borcunuzu ödeyememe ihtimaliniz ortadan kalkmaktadır.

Tüm bu avantajlardan yararlanabilmek, düşük olan kredi notunuza rağmen bir kredi kartı sahibi olmak ve düşük kredi notunuzu yükselterek sicilinizi düzeltmek için bankanızla görüşerek ya da teminatlı kredi kartı veren bankalar ile görüşerek kart başvurusunda bulunabilirsiniz.

Teminatlı Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Bir kredi kartı kullanıcıysanız borcunuza sadık olmak zorundasınız. Aksi takdirde bir takım sorunlarla karşı karşıya kalmanız hiç kaçınılmaz değildir. Böylesi bir durum teminatlı kredi kartı kullanan kişiler için de oldukça önemlidir. Bu nedenle teminatlı kredi kartı sahibi olan kişiler tarafından da borcun ödenememe durumunda ne olacağını merak etmektedir.

Normal kredi kartı kullananlara oranla teminatlı kredi kartı kullanan kişiler böyle bir durumla karşı karşıya kalmaları halinde daha şanslıdır diyebiliriz. Bunun nedeni ise önceden bankaya teminat olarak gösterdikleri paradır. Bu şekilde çıkarılan kredi kartı borcu ödenmezse bankada bulunan ve teminat olarak gösterilen para çekilerek borç kapatılacaktır.

Teminatlı kredi kartı için uygunlanan temel politikalar her bankada aynı olmakla beraber bankadan bankaya değişkenlik gösterebilecek durumlar olabilir. Bu nedenle bankanız ile görüşerek gerekli tüm bilgiyi almanızı ve tüm detayları öğrenmenizi öneririz.

Teminatlı Kredi Kartı Veren Bankalar Hangileridir?

Bir kart sahibi olmak istiyorsunuz fakat siciliniz normal bir kart sahibi olmanıza izin vermiyorsa teminatlı kredi kartı alabilirsiniz. Pek çok banka tarafından verilmeyen bir kredi kartı türü olan teminatlı kredi kartı veren bankalar şu şekildedir.

 1. Ziraat Bankası
 2. Vakıfbank
 3. Halkbank
 4. Akbank
 5. Garanti BBVA
 6. Albaraka Türk
 7. Şekerbank
 8. QNB Finansbank

Eğer bu bankalardan herhangi birinde hesabınız bulunuyorsa teminatlı kredi kartı başvurusunda bulunabilirsiniz. Eğer hesabınız bulunmuyorsa hesap açtırarak bu imkandan yararlanabilirsiniz. Bu bankalar bir bloke teminat karşılığında sizlere kredi kartı imkanı sunacaklardır. Uzun zamandır kullandığınız bir bankadan teminatlı kredi kartı başvurusu yapmanız onay alma ihtimalinizi de arttıracaktır.

Teminatlı Kredi Kartının Sicilinize Etkisi Ne Olur?

Teminatlı kredi kartı başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin en çok merak ettiği sorulardan bazıları ise teminatlı kredi kartının sicilime etkisi ne olur ya da sicilim gerçekten düzelir mi?

Teminatlı kredi kartının sicilinize etkisi düzenli ödeme yapıldığı takdirde olumlu olacaktır. Kredi kartının düzenli olarak kullanılması ve ödemelerinin eksiksiz olarak zamanında yapılması ile kredi siciliniz yavaş yavaş düzelecektir. Eğer ödemelerinizde üst üste aksamalar yaşanır ve ödeme yapmazsanız kredi notunuz yeniden düşmeye başlar ve kredi siciliniz bozulur. Uzun süre ödeme yapılmaması durumunda ise kredi kartınız kapatılır.

Ödemeleri gününde, gecikmeye uğratmadan ve kullanım miktarı kadar yaparsanız kredi notunuz yeniden yükselmeye başlayacaktır.