Sicili Bozuk Olana Kredi ve Kredi Kartı Veren Bankalar 2022

Sicili Bozuk Olana Kredi ve Kredi Kartı Veren Bankalar

Sicili bozuk olana kredi ve kredi kartı veren bankalar, kara listeye girerek bankaların sunduğu kredi ve kredi kartı hizmetlerinden yararlanamayan vatandaşların araştırdığı konuların başında gelmektedir. Bankalardan kredi ya da kredi kartı kullanıp, borçlarını düzenli ve zamanında ödeyemeyen vatandaşların kredi sicilleri bozularak sonunda yasal takip sürecine girerler. Kredi sicili bozuk olan kişilere kredi ve kredi kartı veren bankalar aynı zamanda kara listede olan vatandaşlara da aynı imkanları sunmaktadır.

Bizler de bu yazımızda kötü sicile sahip olan ya da yasak takip sürecinde olan vatandaşlarımız için sicili bozuk olana kredi ve kredi kartı veren bankaları araştırdık. Bazı bankalar sicili bozuk olarak kredi ya da kredi kartı kullanmak isteyen kişilere, sicillerini düzeltebilmeleri için bu imkanlardan yararlanmalarını sağlamaktadır.

Kredi Sicili Nedir?

Kredi sicili, bankacılık faaliyetlerinde bulunan herkesin sahip olduğu ve bankalardan kullanmış olduğunuz kredilere veya kullanmakta olduğunuz kredi kartına düzenli ödeme yapılıp yapılmadığına göre belirlenen bir kayıt sistemidir. Eğer ödemelerinizi aksatıyor veya düzenli ödeme yapmakta zorlanıyorsanız, ödeme yapılmayan 90 günlük süre sonunda Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından kara listeye alınırsınız. Kara listedeyseniz veya kredi siciliniz bozuksa Kredi Sicili Ne Zaman Temizlenir başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Sicili Bozuk Olana Kredi Kartı Veren Bankalar

Kredi notunun Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulması nedeniyle tüm bankalar ortak bir sistemden kişilerin kredi notuna erişim sağlamaktadır. Bu nedenle herhangi bir bankadan kullanmış olduğunuz hizmet sonucunda kara listeye girdiyseniz ya da kredi notunuz düştüyse bu diğer bankalar tarafından da görülebilir. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldıysanız bankalar için artık pek de güvenilir insanlar değilsinizdir. Yine de sicili bozuk olanlara kredi kartı veren bankalar bulunmaktadır. Fakat bunun için belirli durumlar bulunmaktadır.

Belirli dönemlerde gündeme gelen sicil affından yararlanarak sicil affı kapsamında 6 ay içerisinde mevcut kredi ve kredi kartı borçlarınızın tamamını kapatmanız ya da yapılandırmanız durumunda bankalar kredi notunuzun yükselmesi adına düşük limitli de olsa kredi kartı vermektedirler. Gelir durumunuzu ve ödeme miktarının gelir durumunuzdan az olduğunu belgeleyebilirseniz kredi kartı talebinde bulunabilirsiniz. Eğer bir maaş hesabınız var ise bu maaş hesabı üzerinden kredi kartı başvurusunda bulunmanız kredi kartınızın onaylanma ihtimalini arttıracaktır. Aksi takdirde sicili bozuk olana kredi kartı veren bankalar maalesef yoktur.

Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar

Sicili bozuk olana kredi veren bankalar, sicili bankalar nezdinde pek de iyi olmayan kişilerin özellikle nakit ihtiyaçlarının olduğu dönemlerde en çok merak ettiği konulardandır. Günümüzde çok fazla insanın bankalara borcu olması nedeniyle bazı bankalar sicili bozuk olan vatandaşlara da kredi imkanı sunarak geçmişe dönük borçlarını kapatmalarını sağlamaktadır. Özellikle pandemi sürecinde devlet bankaları olan Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halkbank pandemi desteği adı altında sicili bozuk olan vatandaşlar da dahil olmak üzere birçok vatandaşa kredi desteği sağlamıştı.

Fakat bu sürekli karşılaşabileceğimiz bir durum olmamakla beraber yine de sicili bozuk olana kredi veren bankalar bulunmaktadır. Kredi sicili bozuk olana kredi veren bankalar, kredi taleplerini değerlendirmeden önce kredi kullanmak isteyen vatandaşlardan gelir belgesi, ipotek veya kefil istemektedir. Bu şekilde herhangi bir teminat göstermeniz durumunda kredi imkanından yararlanmanız daha kolay olacaktır.
Sicili bozuk olana kredi veren bankalar şu şekilde listelenebilir.

  • Burgan Bank
  • Vakıfbank
  • Ziraat Bankası
  • Akbank
  • Halkbank
  • İş Bankası
  • HSBC
  • Kuveyt Türk

Burgan Bank, Vakıfbank, Ziraat Bankası, Akbank, Halkbank, İş Bankası, HSBC ve Kuveyt Türk bankalarından düşük miktarlarda ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunmak için şubekerine gitmeniz gerekmektedir. Bu bankaların şubelerine giderek 5.000 TL ila 10.000 TL arasında ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz. Herhangi bir kefil veya ipotek göstermeniz durumunda ise ihtiyaç kredisi miktarları artış gösterebilir. Bankaların değerlendirme kriterleri ve kredi onayları değişkenlik göstermekle birlikte kesin olarak sicili bozuk olana kredi veren bankalar tarafından kredi sonucunuz olumlu olarak değerlendirilmeyebilir.

Kredi Sicili Nasıl Yükselir?

Sicili bozuk olana kredi ve kredi kartı veren bankalar tarafından kredi ve kredi kartınız olumlu sonuçlanmadıysa kredi notunuzu yükseltmeniz için yapmanız gereken birkaç işlem bulunmaktadır. Kredi notunuzu belirleyen en önemli etken gelir durumunuzun mevcut kredi ve kredi kartı borçlarınızı karşılayıp karşılayamadığıdır. Eğer gelir durumunuz mevcut borçlarınızı karşılıyor ise bankalae tarafından dikkate alınan diğer husus ise ödemelerinize olan sadıklığınız. Eğer düzenli ödeme yapmıyorsanız kredi notunuz düşecektir.

Bu nedenle mevcut kredi veya kredi kartı ödemelerinizi zamanında ve tam ödeyerek kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Bununla birlikte yaptığınız her olumsuz sonuçlanmış kredi başvurusu kredi notunuzu direkt olarak düşürmesede kredi notunuz üzerinde olumsuz etkiler yapabilir. Bu nedenle olumsuz olacağını düşündüğünüz kredilere sürekli başvurusunda bulunmamanızda fayda var. Kredi notunuzu yükseltmeniz için uygulayabileceğiniz diğer yöntem ise herhangi bir bankadan hesap açarak içerisinde bir miktar para tutmanızdır.