Senet Tahsilatı Nasıl Yapılır 2022

Senet Tahsilatı Nasıl Yapılır

Senet tahsilatı nasıl yapılır sorusu aklımıza takılan ve bizleri araştırmaya koşan en büyük sorunlardan bir tanesi diyebiliriz. Alışveriş yapılırken kullanılan ödeme araçlarından biri de senettir. Hukuksal açıdan geçerli bir belge olan senet borçlu ile lehter durumunu anlatır ve ticari hayatın içerisinde yaygın bir ödeme aracı olarak kullanılır.

Birçok kişi senet imzalatıp sonrasında senet tahsilatı nasıl yapılır gibi bir bilgiye maalesef sahip değil, siz değerli okurlarımıza olabildiğince anlaşılır bir şekilde başlıklar hâline getirerek senet tahsilatı ile ilgili tüm bilgiyi paylaşmaktayız.

TRY Ne Demek

Senet Nedir?

En eski hukuk belgelerinden biri olan senet, borçlu ve alacaklı durumunu belirleyen ve ticaret yaparken ödeme aracı kullanılan kıymetli evraklardan biridir. Senet üzerinde belirtilen miktarın yine senet üzerindeki tarihe kadar ödenmesi için karşılıklı olarak imzalanır. Bazı durumlarda alacaklı ve borçlu ile beraber 3. taraf olarak senet üzerinde kefil imzası da bulunabilir.

Senet ile ilgili en çok merak edilen soruların başında ise senet tahsilatı nasıl yapılır gelmektedir. Ödeme günü geçmesine rağmen ödenmeyen senetler için senet tahsilatı nasıl yapılır konusunu bu yazımızda sizler için derledik.

Senet Nasıl Yazılır

Çoğu zaman çek ile karıştırılan senetin sahip olması gereken bir takım özellikler bulunmaktadır. Bir ticaret yaptınız ve bu ödemeyi senet ile belgeye dökerek güvenilir bir hale getirmek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı kurallar vardır.

Düzenlenme Tarihi ve Yeri

Düzenleme tarihi ve düzenlenme yerinin herhangi bir problemle karşılaşılmaması adına kısaltma kullanmadan açık bir şekilde yazılması gerekir. Aksi takdirde senet geçersiz olarak kabul edilebilir.

Alacaklı ve Borçlu İsmi

Senette alacaklı olan kişinin isim, soyisim ve TC kimlik numarasının yazılması yeterlidir. Borçlu kişinin ise isim, soyisim ve TC kimlik numarasının yanında adresinin de yazılması gerekmektedir. Eğer senet kişi üzerinden değil de şirket üzerinden dolduruluyor ise borçlu şirkete ait vergi numarası ve vergi dairesi yazılmalıdır.

Borç Miktarı ve Vade

Borç miktarı yazılırken dikkat edilmesi gereken kural ise miktarın hem yazıyla hem de rakamla yazılması gerektiğidir. Borç miktarı rakam ile yazılırken miktarın başına ve sonuna mutlaka # işaretinin konulmalıdır.

Ödeme Günü

Ödeme günü net bir şekilde senet üzerinde belirtilmelidir ve tarih açık bir şekilde yazılmalıdır.

Yetkili Mahkeme

Herhangi bir nedenden ötürü taraflar arasında bir uyuşmazlık olması durumunda hangi il ve ilçe mahkemelerine müracaat edileceğine dair yetkili mahkemelerin yazılması gerekir.

Nakden/Aynen

Borca konu olan bedel nakit olarak alınmış ise “Nakden“, mal olarak alınmış ise “Aynen” yazılması gerekmektedir.

İmza

Senet üzerinde olmazsa olmazlardan biri de imzadır. Eğer senete bir kefil var ise kefile ait isim, soyisim ve TC kimlik numarası yazılarak imza alınmalıdır.

Kefil olan bir şirket ise vergi numarası ve vergi dairesinin yazılmasının yanı sıra imza atacak kişinin şirket yetkilisi olduğu ve yetkililer arasında şirketi borç altına sokma yetkisinin olup olmadığının belirlenmesi gerekir.

İlerde borçlu kişiye ulaşmak ya da senetin tahsilatını yapmak için senet nasıl yazılır konusunda dikkat etmeniz gerekenler bu şekildedir.

Çek ve Senet Arasındaki Farklar

Çek ve senet arasındaki farkı kısaca anlatacak olursak senet matbaalardan ya da kırtasiyelerden alabileceğiniz herhangi bir resmi nitelik taşımayan bir kağıttır. Çek ise banka tarafından hükümlere uygun olarak basılan bir kağıttır.

Çekte ödemeyi banka yapar ve herhangi bir sorun ile karşılaşıldığında mahkeme yolu ile temin edilebilir. Senet ödemesi ise kişiler tarafından yapıldığı için muhatap bulunması noktasında çek daha güvenilir bir yol olarak değerlendirilebilir.

Özellikle ticaret ile uğraşıyorsanız çek ve senet arasındaki farkları bilmeniz yapacağınız alım satım işlemlerinde ödeme aracının belirlenmesinde sizlere yol gösterebilir.

Senet Tahsilatı Nasıl Yapılır

Ödeme günü geçmesine rağmen ödenmeyen senetler için başvurulacak üç yöntem bulunmaktadır. Alacaklı kişi icra takibi başlatabilir, banka üzerinden protesto çekebilir ya da borçlu tarafa ihtar çekebilir.

Senet tahsilatı nasıl yapılır sorusunda birinci yol icra dairesine başvurularak icra takibinin başlatılmasıdır. Başvuru sonrası borçlu kişiye icra dairesi tarafından ödeme emri gönderilir ve 10 gün içerisinde ödemenin yapılması istenir. 10 gün içerisinde ödeme yapılmaz ise icra takibi başlatılır. Borçluya ödeme emri tebliğ edildikten sonra borçlu kişi borca itiraz etme hakkına sahiptir. Borca itiraz etme süresi borç kendisine tebliğ edildikten sonra 5 gündür. Ödenmesi yapılmayan senet için icraya başvurulmuş ve yine de ödenmemiş ise borçlu üzerinde bulunan taşınmazlar haczedilir. Borçlu kişinin maaşının ise 1/4 ü haczedilir.

Bir senedin icraya verilmesi için üzerinden 3 yıl geçmiş olması gerekmektedir. Senetlerin aynı zamanda zaman aşımı süresi de bulunmaktadır. Herhangi bir nedenden tahsil edilmeyen senet 10 yıl sonunda zaman aşımına uğrar.

İkinci yol ise bankalar aracılığı ile protesto çekilebilir. Bankalar tarafından protesto çekilmesi ile ödemenin 2 gün içerisinde yapılması gerekir. Eğer ödeme bu süre zarfında yapılmaz ise borçlu bankaların kara listesine girer.Bir kimsenin banka tarafından kara listeye alınması yapacağı banka işlemlerini de zora sokar. Eğer herhangi bir nedenden bankaların kara listesine girdiyseniz Kredi Sicili Ne Zaman Temizlenir konulu yazımızı okuyabilirsiniz.

Diğer bir yöntem ise alacaklının borçlu tarafa ihtar çekmesidir. Bu diğer iki yönteme oranla iyi niyet göstergesi olarak kabul edilebilir. Çünkü alacaklı taraf borçlu tarafa ödemesini gerçekleştirmesi için ek süre verir. Bu süre sonunda da ödeme gerçekleştirilmemiş ise alacaklı protesto çekebilir ya da icra takibi başlatabilir. Senet nasıl tahsil edilir konusunda senet tahsilatı hangi yöntem ile yapılırsa yapılsın bir icra avukatına danışılmalı ve mümkünse icra avukatı üzerinden süreç başlatılmalıdır.

Senet Tahsilatı Yapan Bankalar

Senet tahsilatı bankalar tarafından da yapılabilirken bunun için dikkat etmeniz gereken bir kaç detay bulunmaktadır. Senet tahsilatı yapan bankaları araştırıyosanız her banka senet tahsilatı yapar. Alacaklı tarafından senet bankaya iskonto ettirilerek senedin borcu alınabilir. Bu durumda borçlu ödemeyi bankaya yapar.

Fakat bir senedin bankaya iskonto ettirilmesi için vade süresinin geçmemesi gerekmektedir. Senet tahsilatı yapan bankalar %7 ila %15 arasında değişen iskonto oranları ile ödemesi gelmemiş senetlerinizi nakite çevirmektedir. Senet tahsilatını bankalar üzerinde yaptırmadan önce iskonto oranlarını araştırarak işleminizi yapmanızda fayda var.

Ödenmeyen Senet Hapis Cezası

Senet tahsilatı nasıl yapılır sorusunun önemli alt konu başlıklarından biri de cezai yaptırımlardır. Ödenmesi yapılmayan senetler konusunda alacaklı ve borçlu tarafından en çok merak edilen ise ödenmeyen senet hapiz cezası ile sonuçlanır mı?
Ödemesi yapılmamış bir senet için herhangi bir adli para cezası ya da hapis cezası bulunmamaktadır. Fakat unutulmamalıdır ki senetin ödenmesi için bir dava açılır ise oluşan bütün masraflar senet miktarı ile birlikte borçlu kişi tarafından ödenir. Borçlu dava sonrası borcunu ödemeyi kabul ve taahhüt etmesine rağmen yine ödeme gerçekleşmez ise bu durumda hapis cezası yolu açılabilir.

Senet Tahsilatı Avukat Ücreti

Senet tahsilatı avukatlık ücretleri 2022 yılı için henüz belli olmamakla birlikte 2021 yılı için 4.800 TL’ye kadar 720 TL icra takibinde avukatlık ücreti alınır. Ayrıca mahkeme yapılması durumunda mahkeme işlemleri için 840 TL vekalet ücreti alınırken 1.360 TL ise dava takibi için ücret alınır. Senet tahsilatı avukat ücreti oranları her yıl Resmi Gazete’de güncellenir.