Ön Onaylı Kredi Nedir? Ön Onaylı Kredi Kesin Çıkar Mı?

Ön onaylı kredi nedir? Ön onaylı kredi kesin çıkar mı sorularına cevap veren makalemiz.

Ev araba ya da herhangi bir durumdan dolayı acil nakit paraya ihtiyacı olanların ilk başvurduğu yöntem bankaları verdiği   ön onaylı kredi nedir, nasıl kullanılır, nakit ihtiyacı olanlar için çok önemli bir konu olan ön onaylı kredi, 2019 yılında artan kredi ihtiyaçları dolayısı ile doğmuştur. Taşıt kredisi, ev kredisi veya ihtiyaç kredisi gibi kredi türlerine başvuru yapanlar için bankaların önceden değerlendirme yaparak müşterilerine sunmuş olduğu bu kredi türü başvurunun onaylanması ile birlikte doğrudan hesabınıza geçer.

Bankalar merkez şube dışından gelen kredi başvurularında bu yöntemi kullanırlar. Kredi ön onayı, telefon, kısa mesaj internet bankacılığı ya da mobil bankacılık üzerinden yapılan başvurularda geçerli oluyor.  Eğer tüketicinin kredi başvurusu olumlu karşılanıyorsa kredi ön onaylı verilir. Olumsuz sonuçlanması durumunda ise kredi başvurusu reddedilir ve süreç devam etmez.

 Ön Onaylı Kredinin Avantajları Nelerdir?

Aslında bu kredi bankaların tüketicilere zaman kazandırmak için sağladığı bir avantajdır.  Teknolojik temelli bir sistem olan ön onaylı kredi de tüketicinin kredi talepleri olması halinde kredi işlemlerinin şube gitmeye gerek kalmadan ya da şubede uzun süre beklemeden tüm kredi taleplerini mobil şube ya da internet bankacılığı üzerinde istediğiniz yerde ve istediğiniz zamanda yapmanıza olanak tanıyor.  Kredi talebi işleme sonrasında banka tarafından değerlendirilir.

Bankalar tüketicinin online yaptığı kredi başvurunda tüketicinin kredi notu ve sicil bilgileri, bankalar ile olan geçmişi gibi durumları değerlendirerek, geçmiş bilgiler doğrultusunda kredi talebini sonuçlandırır. Pratik ve kolay bir şekilde yapılan ön onaylı kredi ile hem tüketiciler hem de bankalar çok fazla enerji sarf etmeden kredi işlemi gerçekleşir.

Ön Onaylı Kredi Kesin Çıkar Mı?

Ön onaylı kredi kesin çıkar mı konusu biraz kafaları karıştırabiliyor. Ön onaylı kredi ile bazı tüketicilerin kredi başvurularının direkt kabul edildiği yanılgısına kapılıyor.  Ön onaylı kredi, şubeye veya internet bankacılığına davet edilmesi olarak kabul edilmektedir. Fakat kredi talepleriniz kesin olarak onaylandığı anlamını ifade etmez. Kredi başvurularında ön onay almak önemli bir aşama olabilir, ama yine nihai karar, başvuru sonrasında kişinin bankalar ile geçmişi ve evrak teslimi incelendikten sonra genel müdürlüğün yapacağı değerlendirmelere bağlıdır.

Ön Onaylı Kredi Nasıl Kullanılır?

Bankalar tarafından sizler için önceden limiti belirlenen onaylı kredilerde, krediyi kullanmak için bankaya gitmenize gerek yoktur. Kullanmış olduğunuz bankacılık uygulamalarında veya banka tarafından gönderilen SMS’te belirtilen adımları takip ederek başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvurunuzu bankaya gitmeden mobil bankacılık uygulamaları üzerinden kendiniz onaylayabilirsiniz. Başvurunuz yaptıktan sonra tarafınıza gelen ön onaylı kredinizi harız mesajı ile kredi işleminizi tamlamak ya da sonlandırmak gibi farklı seçenekler vardır.

Bazı durumlarda bankalar kredi başvurusunda bulunanlardan yaptığı başvuru için gerekli evrakları kendisine en yakın banka şubesine giderek terslim etmelerini talep edebilir. Bu durumda size en yakın bankaya giderek banka tarafından talep edilen evrakları teslim ettikten sonra onaylı kredini işleminizi tamamlayabilirsiniz. Kredi başvurusu yaparken verdiğiniz bilgilerin doğrulanması gerekir. Bunun için de bankanın istediği evrakları banka şubesine teslim etmelisiniz. Bankaya teslim ettiğiniz belge ve evraklar sayesinde aynı gün içinde kredinizi alabilme imkânınız vardır.

Ön Onaylı Kredi Limitleri Ne Kadardır?

Bankalar, Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından belirlenen kredi notuna ve müşteriler tarafından beyan etmiş oldukları gelir durumlarına göre müşterilerine herhangi bir evraka ihtiyaç duymadan internet bankacılığı, mobil bankacılık veya SMS kanalları üzerinden kredi limiti oluşturur. Bazen de bankaların yeni müşteri çekmek için uygulamış oldukları bu yöntemle kişilerin gelir durumuna ve kredi notuna göre değişkenlik göstermekle birlikte 100.000 TL’ye kadar kredi kullanılabilir. Kredi tutarı banka politikalarına ve bankalara göre değişiklik gösterebilir.

Ön Onaylı Kredi Ödenmezse Ne Olur?

Ön onaylı kredi bir ihtiyaç kredisi türüdür ve ödenmemesi durumunda ihtiyaç kredisi prosedürleri aynen uygulanır. Kredi ödemesi 30 gün gecikirse, ödenmemiş tutar üzerinden faiz uygulanacaktır. Kredi ödemesinde 60 günlük bir gecikme yaşanırsa banka yapılandırma yapmanız için size fırsat tanıyacaktır. Eğer yapılandırma yapar ve buna rağmen kredi ödemelerinizi gerçekleştiremezseniz banka hukuki süreçlere başvuracaktır. 90 günlük gecikme sonunda ise Kredi Kayıt Bürosu tarafından kara listeye alınabilir ve 5 yıl boyunca kredi ve kredi kartı gibi tüm bankacılık işlemlerinizden yararlanamayabilirsiniz.