Mobil Bankacılık Uygulamaları Nelerdir ve Nasıl İndirilir?

Mobil Bankacılık Uygulamaları

Bankalar, hergün artan taleplere cevap vermek için insanların daha kolay ve hızlı işlem yapabileceği mobil uygulamalar geliştirmektedir. Finansal işlemlerin daha hızlı yapıldığı bu mobil dünya ile milyonlarca insan hesap açma, hesap kapatma gibi işlemler için bankalara gitmek zorunda kalmadan işlerini çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirmektedir.

Günümüzde hemen hemen herkeste bulunan akıllı telefonlar ve her geçen gün biraz daha gelişen teknoloji, bankalara müşterilerine daha kolay ulaşım imkanı sağlarken birçok işlemi de kullanıcılar için daha hızlı hala getirmektedir.

Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar

Mobil Bankacılık Hangi İşlemlerde Kullanılır?

Aynı banka hesaplarına mobil bankacılık ile herhangi bir ücret kesintisi olmadan 7/24 havale, EFT yapabilirsiniz. Bazı bankalar farklı bankalara yapılan para transferlerinde havale/EFT ücret kesintisi yaparken, Enpara, Cepteteb, İNG Bank, Kuveyt Türk, Fibabanka, Seninbankan ile herhangi bir kesinti olmadan para transferi yapabilirsiniz.

Bu bankaların yanı sıra Garanti Bankası maaş müşterilerine özel para transferinde kesinti yapmamaktadır. Mobil bankacılık ile yaptığınız para transferine ait hesabı kaydedebilir ve aynı hesaba yapacağınız bir sonraki para transferinde IBAN numarası veya hesap numarasını tekrar girmek zorunda kalmadan işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Mesai saatleri dışında farklı bankalar arası yapılan para transferi bir sonraki iş gününe aktarılmaktadır.

Mobil bankacılık ile para transferi dışında elektrik, su, doğalgaz, telefon, internet vb. fatura ödemelerinizi gerçekleştirebilir ve bütün bu işlemler için otomatik ödeme talimatı vererek, hesabınızda yeterli miktarda para olması durumunda faturalarınızın otomatik olarak ödenmesini sağlayabilirsiniz.

Kredi kartı, trafik cezası, vergi ödemeleri, köprü ve otoyol geçiş ücretlerini mobil bankacılık uygulamaları ile zamandan tasarruf ederek çok kolay bir şekilde ödeyebilir, şans oyunlarına para aktarabilirsiniz. Mobil bankacılık ile mevduat hesabı açarak paranızı aylık, altı aylık ve yıllık faize yatırarak birikim yapabilir, aynı zamanda altın, dolar ve euro hesabı açabilir ve alım satım işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Mobil Bankacılık Nasıl Kullanılır?

Öncelikle android telefonlar için Google Play, İphone (İOS) telefonlar için App Store uygulamalarına girerek kullanmış olduğunuz bankanın mobil uygulamasını telefonunuza yüklemeniz gerekmektedir.
Mobil bankacılık uygulamasına girip, müşteri numaranız ya da TC kimlik numaranızı ve mobil bankacılık şifrenizi yazarak giriş yapabilir ve tüm işlemlerinizi birkaç dakika içerisinde gerçekleştirebilirsiniz.

Mobil Bankacılık Uygulamaları Güvenli Mi?

Bankalar, hacker olarak adlandırılan bilgisayar korsanlarının her zaman radarındalardır. Bu nedenle yoğun güvenlik önlemleri alarak mobil uygulamalarını da güvenli hale getirmek için çaba sarf eder ve oluşabilecek güvenlik açıklarına karşı müşterilerini sık sık uyarırlar. Yine de tüm bu bu uyarı ve güvenlik önlemlerine rağmen mobil bankacılık uygulamaları yüzde yüz güvenli demek pek de mümkün sayılmaz.

Mobil Bankacılık Kullanırken Nelerede Dikkat Etmeliyiz?

• Yüz tarayıcı ya da parmak izi okuyucu kullanın. Bu sayede şifre bilgilerinize gerek kalmadan hem daha kısa sürede hem de daha güvenli bir şekilde mobil uygulamaya giriş yapabilirsiniz.

• SMS doğrulamasını aktif hale getirin. Yapacağınız işlemler öncesi sistemde kayıtlı telefon numaranıza tek kullanımlık şifre gelmesini sağlayarak güvenliğinizi arttırın.

• Şifrelerinizin güçlü olduğundan emin olun.
Mobil uygulam giriş şifrelerinizi oluştururken özel günler ve tahmin edilmesi kolay ardışık sayılar içermemesine dikkat edin.

• Şifrelerinizi değiştirin. Bankalar, sizleri korumaya almak için 90 günlük sürelerde mobil bankacılık şifrenizi mecbur olarak değiştirmenizi istesede daha kısa sürelerde şifrenizi değiştirmenizde yarar var.

• Oturumunuzu kapatın. Her ne kadar bankalar belirli bir süre işlem yapılmaması durumunda otomatik olarak oturumunuzu kapatsa da siz mobil uygulamadaki işlemlerinizi yaptıktan sonra uygulamadan çıkış yapmaya özen gösterin.

• Telefonlarınızda tuş kilidi, yüz tanıma ve parmak izi okuyucularını aktif hale getirin.
• Şifrenizi fiziksel ortamlara ya da telefonunuza kaydetmeyin. Unutmayın, bu sayede telefonunuz başkalarının eline geçse de şifreleriniz hala güvende olacaktır.

• Kötücül yazılımlardan uzak durun. Bu işlemi sadece mobil bankacılık uygulamalarınız için değil telefonunuzda bulunabilecek tüm önemli bilgiler için de yapın. Yalnızca güvenli kanallardan uygulamaları edinin.

• Bankanız dışında gönderilen SMS ve e-postalara itibar etmeyin.