Kredi Kartının Sürekli Asgarisi Ödenirse Ne Olur?

Kredi Kartının Asgarisi Sürekli Ödenirse

Kredi kartının sürekli asgarisi ödenirse, kredi kartında açılan, kullanılabilecek limit yalnızca ödeme yaptığınız miktar kadar olur. Minimum ödeme tutarı olarak da adlandırılan asgari ödeme tutarı, son ödeme tarihi öncesi yapılan harcamaların zorunlu olarak ödenmesi gereken kısmını ifade eder. Asgari ödeme tutarının ödenmemesi durumunda borç gecikmeye düşer.

Şu an tüm kredi kartlarında %20 olan kredi kartı asgari ödeme oranının nasıl hesaplandığını Kredi Kartının Asgarisini Ödemek Faiz Getirir Mi? başlıklı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Kredi Kartına Kaç Defa Asgari Ödeme Yapılabilir

Asgari ödeme tutarının altında ödeme yapılmıyor ise bankalar nezdinde herhangi bir sorun oluşturmamakla beraber istediğiniz kadar asgari tutarda ödeme yapabilirsiniz. Kredi kartı ödemelerinin asgari düzeyde yapılmasında herhangi bir sınır değer yoktur.
Fakat unutulmamalıdır ki bir yıl içerisinde en fazla üç defa asgari tutar kadar bile kredi kartı ödemesi yapılmazsa kredi kartı kullanıma kapatılır.

Kredi Kartının Sürekli Asgari Tutarını Ödemenin Zararları

Birçok insan kredi kartı kullanımı sonrası borçların ödenmesinde problem yaşamaktadır. Kredi kartı dönem borcunu ödemede sorun yaşayan kişilerin en çok başvurduğu yöntem ise kredi kartının sürekli asgari tutarını ödemek olmaktadır. Böylesi durumlarda kredi kartının sürekli asgarisi ödenirse ne olur sorusu çok sık sorulmaktadır.

Kredi kartının sürekli asgarisini ödemenin zararları şu şekildedir.

Mevcut Borç Durumunuz Artar

Sürekli olarak kredi kartının asgari tutarının ödenmesi mevcut borç durumunuzun artmasına neden olur. Yüksek borçlu görünmek yapacağınız kredi başvurularında bankalar tarafından negatif olarak algılanabilir.

Kredi Kartına Faiz Uygulanır

Kredi kartının sürekli asgarisi ödenirse dönem borcunun ödeme yapılmayan kısmına düzenli olarak akdi faiz uygulanır. Güncel olarak tüm kredi kartları için %1.80 olan akdi faiz oranında uygulanan faiz miktarı ile bir sonraki dönem borcuna yansıtılır.

Kredi Kartı Borcunu Şişirir ve Limit Sürekli Dolu Kalır

Her ay kredi kartı borcunun asgarisini ödemek borcun eklenen faiz ile birlikte katlanarak büyümesine neden olur. Bu durum kredi kartı borcunu ödemekte zorlanan kişiler için daha kötü sonuçlara neden olabilir. Kredi kartının yalnızca asgari tutarının ödenmesi, ödeme yapılan tutar kadar harcama miktarı açılmasına neden olur ve kartın tüm limiti kullanılmaz.

Sürekli Asgari Tutarı Ödemenin Kredi Notuna Etkisi

Bankacılık süreçlerinde en çok dikkat edilen nokta kredi notudur. Bankalar, bankacılık ürünlerinin kullanımında müşterilerinin kredi notuna bakarak değerlendirme yapar. Kredi kartı ödemeleri ise kredi ödemeleri ile birlikte kredi notunu en çok etkileyen faktörlerdendir. Bu nedenle kredi kartının ödemelerini geciktirmemek kredi notunun belirlenen seviyenin altına düşmemesini sağlar.

Kredi kartının asgarisini ödemek “ödeme yapıldı” olarak yansıdığı için kredi notunu olumsuz olarak etkilemez. Kredi notunu olumsuz etkileyecek temel nokta kredi kartı ödemesinin hiç yapılmaması, asgari tutarın altında ödeme yapılması ya da geç ödeme yapılmasıdır. Fakat sürekli kredi kartının asgarisini ödemek mevcut borç durumunu arttıracağı için bir süre sonra ödeme problemlerine yol açarak kredi notunuzu düşürebilir.