Kredi Kartının Asgarisini Ödemek Faiz Getirir Mi? 2022

Kredi Kartının Asgarisini Ödemek

Kredi kartı asgarisini ödemek, kredi kartı borçlarını ödemekte zorlanan kullanıcıların en çok başvurdukları yöntemdir. Bu yazımızda da kredi kartının asgarisini ödemek faiz getirir mi sorusunun cevabını sizler için araştırdık. Kredi kartı, geniş kullanım alanı ile gün içerisinde en yaygın kullanılan ödeme aracıdır.

Bu kadar yoğun kullanımı, dikkatli olmayan kullanıcılar için bazı sorunları da beraberinde getirmektedir. Bu sorunların başında da kredi kartı ödemeleri gelmektedir. Ödemelerini yapmakta zorlanan kişiler ise çoğu zaman asgari ödeme tutarını ödeyerek bir sonraki aya kadar yine harcama yapabilecekleri bir limit elde ediyorlar.

Asgari Ödeme Tutarı Nedir?

Asgari ödeme tutarı, dönem borcu üzerinden hesaplanan ödenmesi yapılacak en az miktarı ifade eder. Minimum ödeme tutarı olarak da adlandırılan asgari ödeme tutarının belirtilen son ödeme tarihine kadar ödenmemesi kullanıcılarına bir takım yaptırımlar uygulanmasına neden olur. Bu yaptırımlardan ilki kart kullanımının ödeme yapılıncaya kadar banka tarafından kısıtlanmasıdır.

Asgari ödeme tutarı iki ay üst üste ödenmez ise kredi kartı kullanıma kapatılırken yılda üç defa ödenmezse nakit kullanıma ve mal hizmet alımına kapatılır. Kredi kartı ödemesi 90 gün süre ile yapılmazsa 90 günün sonunda ödeme işleminin yapılması için 7 günlük süre tanınır. Eğer bu 7 gün sonunda da ödeme yapılmazsa kart sahibi için yasal takip başlatılır ve kişi kara listeye eklenir.

Kredi kartı asgari tutarının ödenmemesi sonucunda karşılaşılacak diğer bir yaptırım ise kredi notunun düşmesidir. Bu nedenle kredi kartı asgari tutarının düzenli ödenmesi gerekmektedir. Eğer kredi kartı ödemeleriniz nedeniyle kredi siciliniz bozulduya Kredi Sicili Ne Zaman Temizlenir başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Asgari Ödeme Tutarının Kredi Notuna Etkisi

Kredi kartı dönem borcunuzun asgari ödeme tutarını ödemek, kredi notunuzda “ödeme yapıldı” olarak belirtilir. Bu nedenle kredi kartı asgari ödeme tutarını ödemeniz geç ödeme olarak algılanmaz. Bu şekilde kredi kartının asgarisini ödemek ufak bir miktarda olsa kredi notunuzu arttırabilir. Kredi kartı asgarisini ödemek aynı zamanda yapacağınız kredi başvurularında da herhangi bir olumsuz durum oluşturmaz. Fakat yalnızca minimum seviyede ödeme yaptığınız için borç miktarınız yüksek görülebilir. Kredi kartı dönem borcunuzun tamamını ödemeniz kredi notunuzun daha fazla artmasını sağlar.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nasıl Hesaplanır?

Kredi kartı asgari ödeme tutarı, 30.03.2020 tarihi itibari ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından alınan karar ile daha önceden %20 ila %40 arasında olan minimum ödeme tutarı, her kullanıcı için sabit %20 olarak belirlenmiştir.
Örnek verecek olursak kredi kartı dönem borcunuz 2.000 TL olduğunu varsayalım. Bu durumda asgari ödeme tutarınız;
2.000 TL*%20=400 TL olacaktır.

Kredi Kartının Asgarisini Ödemek Faiz Getirir Mi?

Kredi kartının asgarisini ödemek faiz getirir mi sorusunun cevabı evet faiz getirir. Dönem borcunun yalnızca asgarisinin ödenmesi durumunda kalan borca Merkez Bankası tarafından belirlenen akdi faiz oranı her ayın sondan beşinci günü eklenir. Akdi faiz oranı, gecikme durumu hariç kredi kartına uygulanabilecek en yüksek faizdir. 2021 yılı Aralık ayı itibari ile akdi faiz oranı %1.80’dir. Bu durumda asgari ödeme tutarı dışında kalan ödenmemiş borcunuza uygulanan akdi faiz bir sonraki ay dönem borcunuza yansıtılır.

Yukarıda verdiğimiz örnek üzerinden devam edecek olursak 400 TL olarak asgari ödeme tutarını ödemeniz durumunda ödenmemiş kalan dönem borcunuz;

  • 2.000 TL – 400 TL= 1.600 TL olacaktır.

Kalan 1.600 TL’ye %1.80 akdi faiz uygulanırsa gelecek dönem ödenecek faiz;

  • 1.600 TL * %1.80 = 28,80 TL

Eklenecek faiz oranı üzerinden vergiler ise;

  • 28,80 TL*%20 = 5,76 TL olacaktır.

Bir sonraki ay dönem borcunuza eklenecek toplam tutar ise;

  • 28,80 TL + 5,76 TL= 34,56 TL olacaktır.