Kredi Kartı Üzerindeki Numaralar Ne Anlama Gelir?

Kredi Kartı Üzerindeki Numaralar Ne Anlama Gelir

Kredi kartları, gün içerisinde en fazla kullandığımız ödeme araçlarından biridir ve bu durum kredi kartları hakkında merak edilen pek çok soruyu da beraberinde getirmektedir. Kredi kartı ile ilgili merak edilen sorulardan biri de kredi kartı üzerindeki numaralar ne anlama gelir? Bizler de bu yazımızda kart üzerindeki numaraların ne anlama geldiğini sizler için derledik.

Kart Numarası Nedir?

Kredi kartlarının ön ve arka yüzünde bir takım numaralar bulunmaktadır. Kredi kartının her iki yüzeyinde de bulunan bu numaraların hepsinin farklı anlamları bulunmaktadır. Ülkemizde kullanılan kartlarının üzerinde de 16 hanelik rakamlar bulunmaktadır ve bu rakamlar parça parça faklı anlamlar taşımaktadır. Uluslararası ödeme sistemi olan Visa ve MasterCard’ın kendilerini tanımladıkları rakamlar bulunmaktadır. Kartınız 4 rakamı ile başlıyorsa Visa ödeme sistemini, 5 rakamı ile başlıyorsa MasterCard ödeme sistemini kullanmaktadır.. Bununla beraber kredi kartları ilk rakamına göre de değişkenlik göstermektedir.

İlk Rakamına Göre Kredi Kartı Türleri

Kredi kartının üzerindeki ilk rakam kart tarafından kullanılan ödeme sistemini temsil eder. İlk rakamına göre kredi kartı türleri şu şekildedir.

 • 1 ve 2 rakamları ile başlıyorsa Havayolları Kartı
 • 3 rakamı ile başlıyorsa Seyahat ve Eğlence Sektörü
 • 4 ve 5 rakamları ile başlıyorsa Finansal Kuruluş ve Banka Kartı
 • 6 rakamı ile başlıyorsa Banka Kartı ve Ticari Kart
 • 7 rakamı ile başlıyorsa Petrol Sektörü Kartı
 • 8 rakamı ile başlıyorsa Telekominikasyon Sektörü Kartı
 • 9 rakamı ile başlıyorsa Uluslararası Kart anlamlarına gelir.

Kredi Kartının Ön Yüzündeki Numaralar Ne Anlama Gelir?

Kartın üzerindeki rakamların ilk 6 hanesi Bank Identification Number (BIN) numarasıdır ve kartın hangi banka tarafından verildiğini belirtir. İlk 6 haneyi takip eden 9 rakam ise banka tarafından belirlenen müşteri hesap numarasıdır. Kartın üzerinde yer alan son rakam ise Check digit olarak isimlendirilen kontrol numarasıdır. Luhn Algoritması ile oluşturulan bu rakam, kredi kartı numarasının geçerli olup olmadığını kontrol eder. Kredi kartının ön yüzündeki numaraları özetleyecek olursak,

 • 1-6: Bank Identification Number
 • 7-15: Hesap Numarası
 • 16: Check Digit şeklindedir.

Kredi Kartı Son Kullanma Tarihi

Kredi kartının ön yüzünde, BIN numarası, müşteri numarası ve Check Digit dışında kartın en son hangi güne kadar kullanılabileceğini belirten 4 haneli kart şifresi de bulunmaktadır. Örneğin 04/24 gibi AA/YY şeklinde gösterilir. Burada yer alan AA kartın son kullanılacağı ayı, YY ise son kullanılacağı ayı belirtir. Örnekteki kartın son kullanım tarihi 2024 yılının Nisan ayına kadardır şeklinde okunur.

Kredi Kartının Arka Yüzündeki Numaraların Anlamı

Kredi kartlarının arka yüzeyinde de bazı numaralar bulunmaktadır. Manyetik okuyucu üzerinde yer alan bu rakamların son üç hanesi güvenlik önlemi olarak oluşturulmuştur. Güvenlik amacı ile oluşturulan bu sayı dizisi kartın türüne göre farklı isimler almaktadır.

 1. Card Validation Code (CVC) : Ödeme aracı olarak MasterCard kullanan bankaların kullandıkları güvenlik kodunu simgeler.
 2. Card Validation Value (CVV) : Ödeme aracı olarak Visa kullanan bankaların kullandıkları güvenlik kodunu simgeler.
 3. Card Identification Number (CID) : Ödeme aracı olarak Amerikan Express kullanan bankaların kullandıkları güvenlik kodunu simgeler.
  İnternet üzerinden bu kodlar sayesinde güvenli bir şekilde alışveriş yapabilirsiniz.

Kredi Kartı Değişikliklerinde Kart Üzerindeki Numaralar Değişir Mi?

Kredi kartının değiştirilmesi durumunda yeni gelen kredi kartının üzerinde yer alan numaralar değişir. Kart yenilenmesinde üzerindeki numaraların değişmesinin nedeni ise güvenlik önlemleri için eski kartın kullanıma kapatılmasıdır. Bu sayede eski kartınız herhangi biri tarafından kullanılmayacak ve herhangi bir güvenlik sorunu oluşturmayacaktır.

Kredi Kartı Numarası Başkası Tarafından Kullanılabilir Mi?

Kredi kartı numaranızı herhangi bir sebepten başkası ile paylaştıysanız ya da haberiniz olmadan başkası tarafından öğrenildiyse yapmanız gereken ilk ve en güvenli yöntem kredi kartının kullanıma kapatılmasıdır. Eski kartınız iptal edilerek yeni gelen karttınız üzerindeki numaralar farklı olacağı için artık kart numaranız başkası tarafından kullanılamaz.

Bankalar tarafından size gönderilen SMS’leri ve mailleri takip ederek ya da internet bankacılığı veya mobil bankacılık üzerinden de kartınızdan harcama yapılıp yapılmadığını kontrol edebilirsiniz.