Kredi Kartı Provizyon Numarası Nasıl Takip Edilir?

Kredi Kartı Provizyon Numarası Öğrenme

Gelişen teknoloji ve bankaların bu teknolojiyi yakından takip etmesi sonrası bir takım yeni kelimeler duymaya başladık. Bu kelimelerden biri de provizyondur. Peki provizyon nedir? Provizyon temelde bir çekin ya da kuruluş hesabının maddi karşılığıdır. Kısaca anlatacak olursak provizyon kredi kartı kullanımlarında daha çok karşılaştığımız bir ön denetleme sistemidir.

Ödeme işlemi sonrası banka tarafından provizyon süresi boyunca işlemin güvenli olup olmadığı ve ödeme yapılacak hesabın limit bilgilerinin ödeme için uygun olup olmadığı kontrol edilir. Online bankacılığın yaygın olmadığı dönemlerden örnek verecek olursak farklı bir şubeye ilişkin her türlü işlem karşı şubenin aranarak ödeme yapılacak işlemin güvenilirliğinin kontrol edilmesi, ödeme yapılacak tutarın hesapta mevcut olup olmadığı gibi kontrollerin yapılması ve teyit alınması gibi uzun bir sürecin günümüz bankacılığı ile daha kısa sürede yapıldığı işlemdir.

Gelişen teknoloji bankaları olumlu etkilediği kadar siber saldırılarla da zor duruma düşürmektedir. Bu nedenle bankalar çok yoğun güvenlik önlemleri almak zorundadır. Provizyon da bu güvenlik önlemlerinden biridir ve her türlü ödeme işleminin daha güvenli bir şekilde tamamlanmasını sağlar.

Kredi Kartı Aylık Faiz Oranları Ne Kadar?

Bekleyen Provizyon Nedir?

Kredi kartı ile yaptığınız alışverişlerde ödeme işlemi öncelikli olarak bekleyen provizyon olarak adlandırılır. Bekleyen provizyon banka tarafından henüz kontrollerin tamamlanmadığını belirtir. Provizyon sistemi yasa dışı yollarla hesap kullanımını engellediği gibi satıcının da boş bir hesaba satış yapmamasını sağlar. Kredi kartlarında yaptığınız işlem bekleyen provizyona düşer ve ödeme işlemi anında gerçekleşir. Fakat kredi kartı ekstrenize yansıması provizyon işleminin tamamlanması ile olur. Banka kartı ile yaptığınız işlemler ise ödemeyi gerçekleştirdiğiniz anda hesabınızda herhangi bir düşüş yaşanmayabilir. Ödemenin hesaptan düşmesi için provizyonun tamamlanması gerekmektedir.

Kredi Kartı Provizyon Süresi Ne Kadar?

Provizyon, başta banka olmak üzere satıcı ve alıcıyı koruma altına alarak ödeme işlemlerinin daha güvenli bir şekilde gerçekleşmesini sağlar. Banka tarafından yapılan kontroller sonrası eğer harcamanızda herhangi bir güvenlik sorunu ile karşılaşılmaz ise ödeme işlemi onaylanır ve onay sürecinin tamamlanmasıyla yaptığınız ödeme harcamalarınızda görünür.

Provizyon süresi genelde aynı gün sonunda tamamlanırken ödeme işleminin yapıldığı POS cihazının farklı bir bankaya ait olması durumunda 2 güne kadar çıkmaktadır.

Kredi Kartı Provizyon Numarası Nasıl Alınır?

Provizyon numarası almak, yaptığınız alışveriş işleminin banka tarafından onaylanmasıdır ve alışveriş sonrası kredi kartı ile ödeme yapmak dışında başka bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Geriye kalan süreç banka tarafından sistem üzerinden takip edilir ve yaptığınız ödeme tutarı provizyon işlemi sırasında kredi kartı limitinizden düşer. Provizyon tamamlandıktan sonra harcama dökümünüzden tamamlanan provizyona ait harcamayı görebilirsiniz.

Bazen satıcılar tarafından provizyon kodu ödemenin gerçekleşeceği hesap sahibinden talep edilebilir. Eğer kredi kartı yapılan ödeme provizyon numarası öğrenmek isterseniz bankanıza ait müşteri hizmetlerini arayarak bekleyen provizyon numarasını öğrenebilirsiniz.

Bekleyen Provizyon İptali Nasıl Yapılır?

Provizyon sürecinde en çok merak edilen sorulardan bazıları da “provizyon nasıl iptal edilir?” “kredi kartı para iadesi provizyon numarası ile nasıl takip edilir?”

Bekleyen provizyon yalnızca yapılan harcamanın kart sahibine ait olmaması durumunda iptal edilir. Eğer provizda bekleyen işlem sizin tarafınızdan gerçekleştirilmediyse bankanızı arayarak provizyonda bekleyen işlemin size ait olmadığını ve iptal edilmesini talep etmeniz gerekmektedir. Bu işlemi, bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak “kayıp, çalıntı veya şüpheli işlem bildirimi” menüsünden yapabilirsiniz.

Provizyon iptalini aynı gün içerisinde yapmanız karşılaşabileceğiniz herhangi bir olumsuzluğun önüne geçer. Aynı gün içerisinde iptal edilmeyen provizyon işlemlerinde sorun yaşayabilirsiniz. Sizin tarafınızdan gerçekleştirilmeyen işlemi daha kolay fark edebilmeniz için bankalardan gelen SMS’leri dikkate almanızda fayda var.

Provizyon İşlemi Nasıl Takip Edilir?

Provizyonda bekleyen işlemi takip etmek için bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak provizyon hakkında bilgi alabilirsiniz. Provizyon sürecini takip edeceğiniz bir diğer yöntem ise internet bankacılığı veya bankanıza ait mobil uygulamadır. İnternet bankacılığına ya da Mobil uygulamaya girerek kredi kart menüsünden kredi kartı provizyon numarası sorgulaması yapabilir bekleyen provizyonları takip edebilir ve harcamalarınızı kontrol edebilirsiniz.