Kredi Kartı Nedir? Kredi Kartı Nasıl Alınır? 2022

Kredi Kartı Nedir?

Bankalar ile yapılacak sözleşmeler dahilinde belirlenen limit kadar harcama yapabileceğiniz ve nakit ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz kredi kartları oldukça yaygın olarak kullanılan bir ödeme aracıdır. Kredi kartı ile nakit para bulundurmak zorunda kalmadan harcama yapabilirsiniz. Bu yazımızda kredi kartı nedir, kredi kartı ne işe yarar ve kredi kartı nasıl alınır konularında detaylı bilgiye erişebilirsiniz.

Kredi Kartı Nedir?

Kredi kartı, bankalar tarafından belirli limitliler dahilinde müşterilerine sunulan bir elektronik ödeme aracıdır. Yapacağınız herhangi bir harcamada nakit para yerine kullanarak mal ve hizmet satın alabileceğiniz kredi kartları aynı zamanda taksit imkanı da sunmaktadır. Bu sayede yaptığınız harcamaları bütçeniz dahilinde taksitlere bölerek kolaylıkla ödeyebilirsiniz..

Kredi kartı nedir sorusunu detaylı açıklayacak olursak bankalar sizlere harcamanız için bir kredi kartı limiti oluşturur. Bu limitler dahilinde yaptığınız harcama kadarını belirli dönemlerde bankaya geri ödeyerek yeniden limit açılmasını sağlarsınız. İster minimum ödeme tutarı kadar, ister yaptığınız harcama tutarının tamamı kadar veya farklı bir tutarda ki ödeme kadar yeniden bir limit açılarak tekrar harcama yapabilirsiniz.

Kredi Kartı Ne İşe Yarar?

Kredi kartı, belirli limitler dahilinde bankalar tarafından nakit para taşımak zorunda kalmayacağınız bir elektronik ödeme aracıdır. Yapılacak tüm harcamalarda nakit para yerine geçerek tüketicilerin nakit ihtiyaçlarını karşılar ve aynı zamanda harcamaları taksitlendirerek ödeme kolaylığı sağlar. Kredi kartı kısaca bankaya borçlanılarak mal ve hizmet alımı gerçekleştirilen ödeme yöntemidir.

Kredi kartı ile yaptığınız harcamaları taksitlendirerek ödeme zorluğu çekmeden özellikle yüksek miktarlarda mal ve hizmet satın alabilirsiniz. Kredi kartının bir diğer özelliği ise yaptığınız harcamalara para puan vermesidir. Bu sayede harcama yaptıkça para puan kazanır ve kazandığınız para puanlarla yeniden alışveriş yapabilirsiniz.

Kredi Kartının Özellikleri Nelerdir?

Kredi kartının özellikleri bankalara ve bankalarla yapmış olduğunuz kredi kartı sözleşmelerine göre değişkenlik göstermektedir. Fakat banka farketmeksizin kredi kartlarının ortak özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz.

  • ‌Kredi kartı kullanılmış olan bankanın anlaşmalı olduğu üye iş yerlerinde taksit ve para puan imkanı sunar.
  • ‌Harcamalar taksitlendirilerek ödeme kolaylığı sağlar.
  • ‌Kazanmış olunan para puanlarla istenildiği şekilde harcama yapılabilir.
  • ‌Taksitli nakit avans kullanma imkanı sağlayarak acil nakit ihtiyaçlarında kişilere çözüm üretir.

Kredi Kartı Nasıl Alınır?

Kredi kartı nasıl alınır konusunda öncelikli olarak kredi kartı almak için yapmanız gereken bankaların internet sitelerinden, ATM’lerden ya da şubelerden kredi kartı başvurusu yapmaktır. Kredi kartı başvurusu yaptığınız bankada güncel gelir belgeniz varsa sizden herhangi bir gelir belgesi talep etmez. Eğer yoksa bir takım bilgiler isteyecektir. Bu bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurarak kredi kartı başvurusu yapabilirsiniz. Herhangi bir gelir belgeniz bulunmamaktaysa yine de kredi kartı başvurusu yapabilirsiniz. Bankalar gelir belgesi bulunmayan vatandaşlar için de düşük limitli de olsa kredi kartı imkanı sunarlar.

Kredi Kartı Başvuru Şartları Nelerdir?

Kredi kartı başvurusu yaparak kredi kartlarının sunmuş olduğu imkânlardan yararlanmak istiyorsanız bazı şartları sağlıyor olmanız gerekmektedir. Kredi kartı başvuru şartları şunlardır.
‌18 yaşını doldurmak.

  • ‌T.C. vatandaşı olmak. Eğer Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değilseniz kefil veya teminat güvencesi vererek de kredi kartı başvurusu yapabilirsiniz.
  • ‌Kredi notu seviyesinin riskli durumda olmaması.
  • ‌Kullanılmak istenen kredi kartı limitinin belgelenen gelirin dört katını geçmemesi.
  • Bu şartları yerine getiriyorsanız kredi kartı başvurusu yapabilirsiniz.