Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Değiştirme

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Değiştirme

Kredi kartı hesap kesim tarihi değiştirme yaparak kredi kartı ödemelerinizde yaşanan gecikmeleri engelleyebilirsiniz. Kredi kartı hesap kesim tarihi değiştirme için detaylı bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz.

Kredi kartınızın hesap kesim tarihleri kredi kartı borçlarının aksamadan ödenmesi için oldukça önemli bir konudur. Özellikle son ödeme tarihi maaş günlerinden önce olan kredi kartı hesap kesim tarihleri kullanıcılar için problem oluşturabiliyor. Böyle bir durumla karşılaşmamak için yapılması gereken ise kredi kartı hesap kesim tarihi değiştirme işlemidir.

Kredi kartı ödemeleri kredi puanını doğrudan etkileyen faktörlerdendir. Bu nedenle kredi kartı ödemelerinin düzenli yapılması gerekmektedir. Kredi kartı ödemelerinin düzenli yapılmaması kredi puanınızı olumsuz etkileyeceği gibi son ödeme tarihinin gecikmesi ise kredi kartı ekstresine bir sonraki ay bir önceki aydan oluşan gecikme faizinin yansımasına neden olacaktır. Eğer böyle bir durumla karşılaşıyorsanız ve kredi kartı son ödeme tarihiniz maaş gününden önceye denk geliyorsa kredi kartı hesap kesim tarihi değiştirme yaparak kredi kartınıza faiz işlememesini sağlayabilirsiniz. Dilerseniz öncelikle kredi kartı hesap kesim tarihinin ne olduğunu açıklayalım.

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Nedir?

Kredi kartı hesap kesim tarihi, yapmış olduğunuz kredi kartı harcamalarının her ay size bildirileceği hesap özetlerinin düzenlendiği tarihtir. Kredi kartı hesap kesim tarihiniz kredi kartı başvurusu yaptığınız esnada size sorularak belirlenir. Kredi kartı son ödeme tarihi ise en kredi kartı başvurusu yaptığınız zaman belirlediğiniz tarihten 10 gün sonrasıdır.

Kredi kartı hesap kesim tarihinizi öğrenmek için bankalar tarafından size gönderilen kredi kartı ekstrenizi kontrol edebilirsiniz. Kredi kartı hesap kesim tarihleriniz gelir günleriniz ile uyuşmuyorsa yapılması gereken kredi kartı hesap kesim tarihi değiştirmedir. Kredi kartı hesap kesim tarihlerinizi istediğiniz zaman kolay bir şekilde değiştirebilirsiniz.

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Değiştirme Nasıl Yapılır?

Kredi kartı hesap kesim tarihi değiştirme tüm bankacılık kanallarından oldukça kolay bir şekilde yapılan bir işlemdir. Hesap kesim tarihlerini değiştirmek için kullanacağınız kanallar ise şu şekildedir.

 • Şubeye giderek hesap kesim tarihi değiştirme.
 • Bankanızın müşteri iletişim merkezini arayarak hesap kesim tarihi değiştirme.
 • İnternet bankacılığı ile hesap kesim tarihi değiştirme.
 • Mobil bankacılık uygulamalarından hesap kesim tarihi değiştirme.

Tüm bu kanallar aracılığı ile hesap kesim tarihinizi çok kısa bir süre içerisinde değiştirebilir ve kredi kartı ekstrelerinize gecikme faizi yansımasını önleyebilirsiniz. Kredi kartı hesap kesim tarihi değiştirme işlemini yılda 3 kez yapabilirsiniz.

İnternet Bankacılığı İle Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Değiştirme

Kredi kartı hesap kesim tarihi değiştirmeniz için şüphesiz ki en kolay yöntem internet bankacılığı üzerinden kredi kartı hesap kesim tarihinizi değiştirmektir. Hesap kesim tarihinizi bankanızın internet bankacılığı üzerinden değiştirmek için ise izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir.

 • Bankanızın internet bankacılığı sayfasını web tarayıcınız üzerinden açın.
 • Kullanıcı bilgilerinizle (Müşteri Numarası veya T.C. Kimlik numarası ve internet Bankacılığı Şifreniz) giriş yapın.
 • Ana ekranda yer alan “Kart İşlemlerim” menüsüne giriş yapın.
 • Burada karşınıza gelen kullanmış olduğunuz kartlardan hesap kesim tarihi değiştirmek istediğiniz kredi kartını seçin.
 • Daha sonra “Hesap Kesim Tarihi” menüsüne tıklayın.
 • Yeni hesap kesim tarihinizi belirleyin ve onay butonuna basın.

Böylece kredi kartı hesap kesim tarihinizi değiştirmiş olacaksınız. İnternet bankacılığı kullanarak hesap kesim tarihini değiştirebileceğiniz bazı bankalar ise şunlardır,

 • Garanti BBVA
 • QNB Finansbank
 • Akbank
 • Yapı Kredi
 • İş Bankası
 • Halkbank
 • Vakıfbank vb.

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Neden Önemli?

Kredi kartı hesap kesim tarihi kredi kartı ödemelerinizin düzenli olarak yapılması için oldukça önemlidir. Kredi kartı ödemelerinin düzenli yapılması ise kredi puanınızı doğrudan etkileyen bir faktördür. Kredi kartı ödemelerinizde sürekli olarak gecikme yaşanması ile hem kredi kartı gecikme faizi ödemek zorunda kalacaksınız hem de kredi puanınız olumsuz olarak etkilenecek.

Kredi puanınızın düşük olması ise yapacağınız tüm kredi ve kredi kartı başvurularının olumsuz sonuçlanmasına veya kredi başvurularınızda size uygulanacak kredi faiz oranlarının yüksek çıkmasına neden olabilir.

Kredi notunuzu etkileyen diğer faktörleri ve etkileme oranlarını  öğrenmek istiyorsanız Kredi Sicili Ne Zaman Temizlenir? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Belirlenirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Unutmayın kredi kartı ödemelerinin gecikmelerinde günlük faiz uygulanır. Bu da ödeme yapamadığınız her gün için faiz ödemek zorunda kalacağınız anlamına gelir. Bu nedenle kredi kartı hesap kesim tarihi belirlenirken aylık gelirinizin alınacağı tarihe yakın bir tarih seçilmelidir. Böylece kredi kartı borcunuz geldiğinde nakit sıkıntısı çekmeden son ödeme tarihinden önce borcunuzu ödeyebilirsiniz.