Kredi Kartı Aylık Faiz Oranları Ne Kadar?

Kredi Kartı Aylık Faiz Oranları Ne Kadar

Kredi kartları, günümüzde gerek avantajlı kampanyalar gerekse taksit imkanları nedeniyle neredeyse her cüzdana girmiş durumda. Özellikle son dönemlerde yaygınlaşan temassız ödeme yöntemi ile şifre girme sürelerini ortadan kaldırarak alışverişlerin daha hızlı yapılmasını sağlamakta ve bir nevi nakit para taşıma devrinin sonunu getirmekte. Peki bu kadar gazla kolaylık sağlayan kredi kartı aylık faiz oranları ne kadar?

İnternet kullanımının artması ve alışveriş sitelerinin dönem dönem yaptığı kampanyalar sayesinde çoğu insan kıyafet, beyaz eşya, elektronik cihaz, kitap ve daha birçok ihtiyacına dair alışverişlerini bu platformlarda yapmakta. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde ise kredi kartı kullanmakta.

Konut Kredi Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır

Türkiye’de Kredi Kartı Kullananların Sayısı

Devasa büyüklükte alışveriş merkezlerinden küçük bir bakkal dükkanına kadar artık her yerde bir pos cihazı bulabilir ve kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz. Kullanım alanının bu kadar fazla olmasıyla doğru orantılı olarak kredi kartı kullanan kişi sayısı da artmakta. Bankalar Arası Risk Merkezi (TBB) verilerine göre toplam kredi kartı sayısı 78 milyon, Türkiye Bankalar Birliği verilerine göre ise toplam kredi kartı kullanan kişi sayısı 28 milyondur.

Kredi Kartı Aylık Faiz Oranları

Günümüzde en yaygın ödeme aracı haline gelen kredi kartı, hiç şüphesiz ki en çok market, akaryakıt, elektronik cihaz vb. alışveriş harcamalarında kullanılmakta.  Tüm bu harcalamalarda kullanılan kredi kartı aylık faiz oranları ne kadar sorusunun cevabı ise Merkez bankası tarafından Kasım ayında açıklanan alışveriş ve nakit çekim faizi (akdi faiz) %1.80, kredi kartı ödemelerindeki gecikme faizi ise %2.10 olarak belirlenmiştir.

Herhangi bir değişiklik olması durumunda kredi kartı aylık faiz oranları bankalar tarafından  kullanıcılarının sistemde kayıtlı telefon numaralarına SMS ile gönderilmektedir.

Kredi Kartı Yıllık Kullanım Ücreti Ne Kadar?

Bankalar, her ay yaptığınız aylık harcamalarınıza uyguladıkları %1.80’lik akdi faizin yanı sıra kredi kartlarından yıllık kullanım ücreti almaktadırlar. Bazı bankalara ait kredi kartlarının yıllık kullanım ücretleri ise şu şekildedir.

• Akbank Axess kullanım ücreti; Ücretsiz
• Enpara kullanım ücreti; Ücretsiz
• İş Bankası Maximum kullanım ücreti; 99.5 TL
• Halk Bank Paraf kullanım ücreti; 44.5 TL
• TEB Bonus kullanım ücreti; 130 TL
• Garanti Bonus Kart kullanım ücreti; 159 TL
• Yapı Kredi Worldcard kullanım ücreti; 160 TL
• Denizbank Gold kullanım ücreti; 188 TL

Kredi Kartı Nakit Avans Faiz Oranı

Günlük alışverişlerimizde çok fazla kullandığımız ve hayatımızı kolaylaştıran kredi kartlarının bir diğer avantajı ise taksitli nakit avans kullanımına olanak sağlamasıdır. Acil nakit ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bu yöntem sayesinde 12 aya varan taksit imkanı ile kullanmış olduğunuz avans miktarını geri ödeyebilirsiniz. Tabii ki bu kolaylığın da bir faiz oranı bulunmakta. Peki nakit avans kullanımlarında kredi kartı aylık faiz oranları ne kadar?

Bankalar Taksitli Nakit Avans Faizini Ne Kadar Uygular

Kredi kartı aylık faiz oranları ne kadar? sorusu taksitli nakit avans kullanımlarında da oldukça merak edilen bir konudur. Bankalar, taksitli nakit avans kullanımında Merkez Bankası tarafından belirlenen %1.80’lik akdi faiz oranını kullanmaktadır.
Örnek verecek olursak güncel faiz oranından 1000 TL’lik nakit avans çekerseniz ve 12 aylık vade ile ödemek isterseniz aylık ödeme tutarınız 96,76 TL, toplam geri ödeyeceğiniz tutar ise 1.161,12 TL olacaktır.

Kredi kartı aylık faiz oranları ne kadar sorusunun en önemli cevaplarından bir tanesi de bankaların taksitli nakit avans faizi uygulaması, bu faiz oranlarına dikkat edildiği sürece tutarınızın olabildiğince düşük olması gerektiğini göreceksiniz.

Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Etmelisiniz

Şüphesiz ki tüm bu faiz oranları ve yıllık kullanım ücretlerine rağmen hayatımızı kolaylaştırması ve kampanyaları sebebiyle kredi kartları doğru kullanıldığında faydalı bir ödeme aracıdır. Peki kredi kartı kullanımında nelere dikkat etmeliyiz ve kredi kartını nasıl doğru kullanabiliriz?

• Düzenli olarak mutlaka borcunuzun minimum ödeme tutarını ya da minimum ödeme tutarından yüksek bir tutar ödeyin. Bu sayede kredi notunuz da yükselmiş olacaktır.

• Kredi kartı harcamalarınızı yaparken aylık gelirinizi göz önünde bulundurun. Aylık gelirinizi aşmamasına özen gösterin.

• Taksitlendirme yerine tek çekim ile ödemeye özen gösterin. Bu şekilde harcamalarınızı daha kolay kontrol edebiliriz.