Kredi Erken Kapatma Sigorta İadesi Nasıl Yapılır?

Kredi erken kapatma sigorta iadesi yapılabilmesi için kredi sahibinin dilekçe ile bankaya başvurması gerekmektedir.

Hayat sigortası, kredi çeken kişinin vefatı halinde yakınlarını ekonomik anlamda zor durumda bırakmamak için yapılan ve vefat durumunda kredi ödemesinin tamamının veya bir kısmının ödenmemesini sağlayan bir sigortadır. Kredi çektikten sonra kredinin erken kapatılması durumunda kredi erken kapatma sigorta iadesi nasıl yapılıyor sorusu çekmiş oldukları krediyi erken kapatan kişiler tarafından sıkça soruluyor. Kredi erken kapatma sigorta iadesi yapılabilmesi için çekmiş olduğunuz kredinin hayat sigortalı kredi olması gerekiyor.

Hayat sigortalı kredi bankaların kredi başvurusu sırasında sunmuş olduğu kredi türlerinden biridir. Bazı durumlarda kişinin talebine bırakılan bu sigorta türü, bazen ise kredi puanı veya yaş durumu gibi etkenler nedeniyle doğrudan bankanın inisiyatifi doğrultusunda müşterilerine sunduğu bir kredi türüdür.

Hayat sigortalı kredi, krediyi kullanan kişinin vefatı dolayısıyla veya sağlık durumunda olumsuz bir süreç yaşaması nedeniyle kredinin ödenmemesi durumunda bankaların kendilerini güvence altına alarak sigorta şirketlerinden kredi tutarını tahsil edebilmek için verdikleri kredidir. Hayat sigortalı kredi kullanan bir kişinin kredi tutarının tamamını erken kapatması durumunda kredi erken kapatma sigorta iadesinin banka tarafından kişiye iade etmesi gerekmektedir.

Kredi Erken Kapatma Sigorta İadesi İçin Neler Yapılmalı

Kredi erken kapatma sigorta iadesi kredinin kapatılması ile birlikte doğrudan banka tarafından kişinin hesabına yapılmaktadır. Fakat banka tarafından sigorta iadesinin doğrudan kişinin hesabına yatırılmaması durumunda ise kredi erken kapatma sigorta iadesi iki farklı yol ile yapılmaktadır.

Bunlardan ilki kredi sahibinin e-devlet üzerinden Hayat Sigortası Poliçe ve Tazminat Bilgileri Sorgulama sayfasından sorgulama yaparak iade talebi oluşturulmasıdır. Sigorta iadesi için uygulanabilecek diğer bir yol ise kredinin kullanıldığı bankaya dilekçe ile başvurmaktır. Başvuru sonrası kredi erken kapatma sigorta iadesi bankada bulunan hesabınıza yatırılacaktır.

Sigorta Prim İadesi Dilekçe Örneği

Bankaya prim iadesi için hazırlayacağınız başvuru dilekçe örneği şu şekildedir;

TARİH

……….. Bankası ……. Şube Müdürlüğüne

Bankanızda …/…/… tarihinde çekmiş olduğum kredinin …/…/… tarihinde tamamen kapatılması nedeniyle tarafıma düzenlenmiş olan hayat sigorta poliçesinin iptal edilerek kalan prim tutarının bankanızda bulunan ………. hesap numaralı vadesiz hesabıma aktarılmasını rica ederim. 

 

Ad/Soyad

İmza

Yukarıdaki şekilde bir dilekçe hazırlayarak bankaya başvurmanız durumunda yaklaşık iki hafta içerisinde sigorta iadesi tarafınıza yapılacaktır. Banka tarafından kredi erken kapatma sigorta iadesi yapılmaması ve başvuruların red olarak değerlendirmesi durumunda ise yapılması gereken bağlı bulunduğunuz il veya ilçedeki Tüketici Hakem Heyetine başvurmaktır.

İade Edilmeyen Sigorta Tutarları Ne Oluyor?

Bir çok kişi kredinin erken kapatılması durumunda hayat sigortasının iade edildiğinden haberdar olmadığı için kişinin hesabına aktarılmayan sigorta prim iadeleri sigorta şirketleri tarafından oluşturulan Güvence Hesaplarına aktarılarak burada tutulmaktadır.