Kredi Çekmek Haram Mı? Helal Kredi Nedir?

Kredi Çekmek Haram Mı? Helal Kredi Nedir?

Günümüzde nakit ihtiyacını karşılamak isteyenler bankaların kredi imkanlarından faydalanıyorlar. Fakat faizi ile ödeme yapıldığı için kredi çekmek İslam dini açısından sakıncalı olabiliyor.  Bu durumda ev, araba ya da herhangi bir ihtiyaç için kredisi çekmek haram mı? sorusu birçok kişi tarafından merak konusu oluyor.

İslam dininde kredi çekmek haram mı gibi konu başlıkları vatandaşların üzerinde en çok durduğu konulardan birisidir. Özellikle dinin emrettiği gibi yaşamak isteyenler bir gayrimenkul alırken ihtiyacı olan parayı helal yoldan temin etmek isterler. Fakat günümüzde bankaların verdiği kredi imkanları da epey cezbedici geliyor. Yine de birçok kimse çok zor durumda kalmadıkça ya da acil olmadıkça kredi çekme taraftarı değildirler. Bu konuda ülkemizde İslam’ı yaşayan ve anlatan hocaların ve Diyanet İşleri’nin de vermiş olduğu bilgiler bulunuyor. Bu yazımızda kredi çekmek haram mı? ve helal kredi veren bankalar hangileridir? konularında detaylı bilgiyi sizler için derledik.

Kredi Çekmek Haram Mı? Helal Kredi Veren Bankalar?

İslam dininde ve kutsal kitabımız Kuran’ı kerimde kredi ve faizcilikle alakalı çok sayıda ayetler ile faizcilik yasaklanmış durumdadır. İster özel isterseniz de devlet bankalarından kredi kullanmak İslam dininde haram görülmüştür. Bir diğer önemli konu da faiz ile kredi çekmek isteyenleri yanıltan helal kredi veren bankalar adlı konu başlığıdır. Son dönemlerde kafaları bir hayli karıştıran ve tüketiciye helal kredi imkânı verdiği söylenilen katılım bankalarını verdiği kredi olanaklarını detaylarını ele alalım.

Türkiye de çok sayıda bankacılık sistemi bulunuyor. Bu bankacılık sisteminde bulunan bir kısım bankalar da faizsiz kredi sunan katılım bankalarıdır Bu bankalar kâr payı ile çalışıyorlar. Yani faiz terimi yerine kâr payı kavramını kullanıyorlar. Eğer bu bankalar İslami usullere göre para ihtiyaçlarınızı karşılıyorsa İslam açısından da bu paraları borç olarak almanızda hiçbir sakınca yoktur.  Peki o zaman İslam’ı şartlara uygun helal kredi  nedir? helal kredi nasıl alınır? sorularını açıklamakta fayda vardır.

İslam Dinine Göre Helal Kredi Nedir?

İslam dinine göre helal kredi, verilen paraya faiz uygulamadan geri alınmasıdır.  Günümüzde hiçbir banka bu şekilde hizmet vermemektedir. Çünkü ev, araba ve benzeri alım satımlarda gerekli olan finansal desteklerin miktarı çok fazladır ve bunu ancak bankalar tarafından karşılanır. Bankalar verdiği finansman desteği belirli vadelerde belli faiz oranları ile geri ödemesini isterler burada her iki tarafta memnundur.

Yeni dönemin helal kredi anlayışı ise inançlı tüketicilerini kapsayan helal kredi uygulamasıdır.  Faizsiz kredi paketi şeklinde tüketiciye uygulanan bu finansman paketinde de alınan paradan daha fazlası ödenir. Belli oranlarda uygulanan faiz kâr payı olarak isimlendirilerek inançlı tüketicilere sunulmuştur Türkiye’de çok sayıdaki tüketici helal kredi adı altındaki bu finansman desteğini daha çok tercih ediyor.

Helal Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Kredi çekmek haram mı? ve helal kredi nedir? konu başlıklarını araştıran kişiler tarafından merak edilen bir diğer konu da helal kredi veren bankalar hangileridir? Ülkemizde İslam dinini anlatan hocalara göre size verilen paranın helal olması için finansman desteği veren kişi ya da kuramların malı alıp size o mali aldığı fiyattan daha yüksek bir fiyata satarak, taksitler halinde ödeme imkânı sunar. Ödeyeceği taksitlerin içerisine kâr payını koyarak satması durumunda helal olur. İşte katılım bankaları bu şekilde çalışır. Kar payı ile çalışan ve helal kredi veren bankalar şunlardır,

  • Türkiye Finans
  • Albaraka Türk
  • Ziraat Katılım’dır.

İslam’ı kurallara göre katılım bankalarında faize ve harama başvurmadan alacağınız ev araba vs. ihtiyaçlarınız için gerekli olan parayı temin etmek için katılım bankalarına yapacağınız kredi başvurularınızı internet aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz. Buraya yapmış olduğunuz kredi başvuruları kredi notunuz ve gelirinize göre değerlendirilir. Herhangi bir sorun olmaması durumunda gerekli prosedürlerin tamamlanması için banka görevlileri sizi en yakın şubeye davet eder.

Başvuru formunu okuyup imzalandıktan sonra ilgili kredi için gerekli belge ve evrakları talep edilir. Bu evraklar tamamen satın alınacak olan gayrimenkule ait tapu, ruhsat, fatura ve başvuru sahibi adına ödenmiş fatura örneği ve kimlik belgesidir. Katılım banaklarını sağlamış olduğu finansman destekler de tıpkı diğer devlet bankaları ya da özel bankaların verdikleri kredilerin geri ödeme taksitleri ve kâr payı oranlarındadır. Katılım bankların hemen hepsinde bulunan kâr payı birbirlerinden 3 aşağı 5 yukarı seviyelerindedir. Bu bankaların yanı sıra SGK ve KOSGEB gibi kurumlarda belli şartlara bağlı olarak faizsiz kredi desteği sağlıyor.

Son olarak helal kredi nedir konusunu kısa bir örnekle açıklayacak olursak İslam’ın emrettiği gibi faize ve harama bulaşmadan bir konut satın alacaksınız. Bunun için de bir miktar paraya ihtiyacınız var. Eğer bu para ihtiyacınızı katılım banaklarından sağlayacaksınız alacağınız evin satışı banka sorumlusunun üzerine gerçekleşir ve size karını koyarak  evi yeniden vadeli olarak satışa çıkartır. Bu şekilde helal kredi kullanmış olacaksınız. İslam dinine göre kredi çekmek haram mı sorusunun cevabı evet haramdır ve kesinlikle caiz değildir. Oldukça hassas bir konu olduğundan dolayı Müslümanların gayrimenkul alırken bu konuya çok özenli davranmaları gerekmektedir.