Kredi Borcu Olan Kefil Olabilir mi?

Kredi Borcu Olan Kefil Olabilir Mi?

Kredi borcu olan kefil olur mu diye merak ediyor olabilirsiniz. Bu konu hakkında sizler de içeriğimizden yararlanabilirsiniz. Kredi borcu olan kişiler için kefil nasıl olunur, kefil olma şartı var mıdır gibi sorularınızın yanıtlarını sizler de bu içerikte bulabilirsiniz.

Kredi Borcu Olan Kefil Olur Mu?

Günümüzde nakit ihtiyacı her geçen gün artmaktadır. Dolayısı ile kredi çekme işlemleri de bankalarda bir hayli yoğun olmaktadır. Ancak belirli miktar kredi çekimi için kefil gerekmektedir. Ülkemizde borçsuz kişi çok az olduğu için kredi borcu olan kişiler de bir başkasına kefil olabilir mi diye merak konusu olmaktadır. Özellikle kredi çekmek için bir kişi bankalara başvurduğunda, kredi notuna bakılır. Kredi notu her banka için ortaktır. Tek bir tanedir. A bankasına gitseniz de aynı kredi notuna göre bakılarak kredi çıkar. B bankasına gittiğiniz zaman da aynı kredi notuna bakılır. Sadece bankaların limiti olarak belirlemiş olduğu kredi notu aralığı değişkendir. Kredi notu düşük olan kişilere banka kredi vermez. Bunun için ya bankanın maaşlı müşterisi olmanız gerekir, ev ya da araba gibi bir mal göstermeniz gerekir. Bu da yoksa banka sizden kefil isteyebilir. Yasalarda var olan yeni düzenleme ile birlikte istenilen kefilde de şartlar aranmaktadır. Kefilde aranan özellikler arasında kredi borcu olması gibi bir neden bulunmamakla beraber kefilin güvenilirliği açısından kredi notuna ve ödeme düzenine bakılır. Yani düzenli ödeme yapmasına ve gelir durumuna bakılarak kredi borcu olan kefil olabilir.

Kredi Borcu Olan Emekli Kefil Olabilir mi?

Kefil evli ise, eşinin imzası olmadan kesinlikle kefil olamaz. Emekli bir kişinin kefil olması çok zordur. Buna karşın kredi borcu olan emekli kefil olabilir mi diye merak ediyor olabilirsiniz.

Kredi borcu olan kefil olabilir mi, bu durum Türkiye Cumhuriyeti bankaları arasında ortak ele alınacak bir konu değildir. Bankadan bankaya değişebilen bir durumdur. Kredi borcu olan bir kişinin kefil olma durumunu bankalar onaylamaz. Ancak kredilerini düzenli ödüyor, herhangi bir, takibe düşmüyor ve ev, araba gibi bir ipotek gösterebiliyor ise bu kişilerin kefil olmasına izin verebilir. Bunun için kredi çekmek istediğiniz banka ile gidip konuşmanız gerekir. Bu durumda banka personelleri kefil olacak kişilerin durumuna ve gelirlerine bakarak, kredi notlarına bakarak inisiyatif kullanabilirler. Bu nedenle A bankası aynı kişinin kefil olmasını kabul etmezken, B bankası kabul edebilir. Genellikle Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank gibi devlet bankaları bu durumu kabul etmez. Özel bankalarda da kefil söz konusu ise birçok maddeden geçilmesi gereken aşamalar söz konusudur. Ama herhangi bir bankaya olan ödemelerini geciktirmeyen ve düzeni olarak ödeyen kredi borcu olan kefil olabilir. Bir kişi kredi borcunu ödeyemez ise, gecikmeye düşer. 3 ayı geçtikten sonra kredi borcuna haciz gelir. Haciz işlemleri başlatıldığında kişi ödeyemez ise, kefile icra gider. Böyle bir durumda;

Emekli maaşına icra gelemeyeceği için, en başta emekli kişilerin kefil olmasına genellikle sıcak bakılmaz. Ancak kredi borcu olan emekli kefil söz konusu olduğunda bankalar da buna kredi vermiş ise, alacağını tahsil edecektir. Yasalar gereğince, kıdem tazminatına, emekli ikramiyesine ve emekli maaşına haciz gelemez. Bu durumda, emekli kefilin mal varlığına icra gelecektir.

Kefil Olurken Bilinmesi Gerekenler

Bir banka kredi veriyor ise, alacağını tahsil etmek için bunu yapar. Bu nedenle krediyi alacağını tahsil edebileceği kişilere verir. Nasıl ki krediyi verdiği kişiyi seçiyor ise, kefil söz konusu olunca onda da aradığı özellikleri vardır.

  • Bir kişi alacağını ödeyemediği zaman bankalar kefilin kapısını çalar. Bu nedenle kefil olurken bunu bilmek gereklidir. Özellikle kendisi kredi çekmiş bir kişi böyle bir durumda hem kendi kredisi hem de kefil olduğu kişinin kredisini ödemek zorunda kalır. Kefil olmak demek o borç yükümlülüğünün altına girmek demektir.
  • Bir kişi kefil olduktan sonra, kendi için krediye ihtiyacı olduğunda, başkasına kefil olduğu gerekçesi ile bankalar kendi kredisini onaylamayabilir.
  • Kefil olacak kişiler evli ise, eş rızası alınması gerekir. Evli bir kişi tek başına kimseye kefil olamaz. Eşinin imzası şarttır. Kredi borcu olan kefil veya kredi borcu olmayan kefil farketmeksizin evli ise eş rızası olmadan kefil olamaz.
  • Banka krediyi hangi şartlarda vereceğini beyan etti ise, krediyi vereceği kişide de bu kişinin kefilinde de aynı şartların olmasını ister. Örneğin kefilin ipotek gösterebileceği bir taşınmazının olmasını şart koşabilir. Memur maaşını şart koşabilir. Bu tür dayanaklara dayandırılarak işlem yapılır. Zaten olası bir borç ödenmemesi durumunda icra ilk maaşa gelir. Eğer maaşına dokunulamama gibi bir şartı var ise (emeklilik gibi) o zaman mala gelir.

Kredi borcu olan kefil olabilir fakat herhangi birine kefil olmadan önce iyi düşünmenizde fayda var.