Kredi Başvurusu Nasıl İptal Edilir?

Kredi Başvurusu Nasıl İptal Edilir?

Kredi başvurularını iptal etmenin birden çok yolu bulunmaktadır. Paraya sıkışık olduğunuz zamanlarda kredi başvurusu yapmış olabilirsiniz ancak ihtiyacınız olan parayı başka bir yerden bulmuş veya karşılamış olabilirsiniz. Bu durumda çekmiş olduğunuz krediye ihtiyacınız bulunmamaktadır. Kredi başvurusunu iptal etmek isteyebilirsiniz. Peki kredi başvurusu nasıl iptal edilir?

Kredi başvurusunu iptal etmenin yolları şunlardır.

  • Bankamatik üzerinden
  • İnternet bankacılığı üzerinden
  • Banka şubelerinden
  • SMS bankacılığı üzerinden

Yukarıdaki işlemleri uygulayarak kredi başvurusunu iptal edebilirsiniz ancak kredi başvurusunu iptal etmek için bilinmesi gereken başka bir durum vardır.

Kredi başvurusu yaptığınız zaman banka size ön değerlendirmeye alır. Ön değerlendirme olumlu sonuçlandığında banka sizden bazı evraklar ister. Bu evrakların teslim edilmesi 10 ile 14 gün arasında değişir. Bu süre zarfında bankaya evraklar teslim edilmezse kredi başvurusu otomatikman düşer. Ancak bazı kredi veren bankalar herhangi bir evrak talep etmeyebilir. Bu durumda talep etmiş olduğunuz kredi hesabınıza doğrudan geçebilir. Bundan dolayı başvuru sürecinde bankaların istediği evrakları bankaya teslim etmemek her zaman kredi başvurusunun iptal olacağı anlamına gelmeyebilir.

Onaylanan Kredi Başvurusu Nasıl İptal Edilir?

Kredi başvurusunu iptal etmek isteyen vatandaşlar için birçok yöntem bulunmaktadır Bu yöntemlerden en bilineni banka şubesi üzerinden kredi başvurusunu iptal etme işlemidir. Peki diğer yöntemler nelerdir?

Kredi Başvurusunu SMS – İnternet ve ATM Üzerinden İptal Etme

İnternet SMS ve ATM üzerinden kredi başvurusunu iptal etmek mümkündür. Bunun için yapmanız gereken en önemli şey hangi yöntemi kullanacaksanız o yöntemin iptal sürecini bilmektir. Eğer SMS bankacılığı ile iptal işlemi gerçekleştireceksiniz kredi başvurusunu iptal etmek için her bankanın kendine ait bir yöntemi bulunur. Bazı bankalarda bu işlem “Kredi İptal” yaz 8890’a gönder şeklindedir.

Kredi başvurusu nasıl iptal edilir? sorusunun diğer bir cevabı ise internet veya mobil bankacılık uygulamalarıdır. Bunun için yapmanız gereken internet bankacılığına veya mobil bankacılık uygulamasına T.C. kimlik numaranız veya müşteri numaranız ve şifreniz ile girmek ve kredi iptal işlemini başlatmaktır.

Bu yöntemlerin yanında ATM üzerinden de kredi başvurusunu iptal edebilirsiniz. Burada bilmeniz gereken tek şey hangi bankadan kredi aldıysanız o bankanın ATM’sinden başvuruyu iptal edebileceğinizdir. Mesela Ziraat Bankası’ndan kredi başvurusunda bulunduysanız ATM üzerinden kredi başvurusu nasıl iptal edilir konusunda kullanmanız gerek ATM Ziraat Bankası ATM’leri olmak zorundadır.

Telefon üzerinden Kredi Başvurusunu İptal Etme

Kredi başvurusunu telefon üzerinden iptal etmek vatandaşlar için en garantili yöntemlerden bir tanesidir. Kredi başvurusu sürecinde veya kredi onayında paranın hesabınıza geçmesi durumunda telefon ile bankanın müşteri hizmetlerini arayarak kredi başvurusunu iptal edebilirsiniz. Tek yapmanız gereken müşteri hizmetleri hattındaki görevliye kredi başvurunuzun İptal edilmesini söylemenizdir. Görevli kredi başvurunuzun iptal işlemini başlatacaktır.

Şube Üzerinden Kredi Başvurusu İptal Etme

Kredi başvurusunu Şube üzerinden iptal etmek istiyorsanız yapmanız gereken şey Kredi İptal Dilekçesini doldurmaktır. Doldurmuş olduğunuz bu dilekçeyi şubede bulunan yetkiliye vererek kredi başvurusunun iptal işlemini başlatabilirsiniz.

Kredi Başvurusu İptal Süreci Ne Kadardır?

Kredi başvurusunu iptal etmek için size belirli bir süre tanınır. Bu süre imzalanmış olduğunuz sözleşmeye göre değişebilir ancak genel anlamda bu süre 14 gündür. Kredi başvurusunu iptal etme süreci iki şekilde gerçekleşir. Birincisi bankanın kredi başvurusunu onayladıktan sonra vatandaştan evrak isteme sürecidir. Bu sürede vatandaş kredi başvurusunu iptal edebilir. İkincisi ise kredi başvurusu onaylandıktan paranın banka hesabına geçtikten sonraki süreçtir. Bu süreçte ise vatandaş 14 gün içerisinde paraya dokunmamak kaydıyla kredi başvurusunu iptal edebilir.

Kredi başvurunuz üzerinden 14 gün geçtiyse ve 14 gün sonunda kredi başvurusu nasıl iptal edilir diye merak ediyorsanız maalesef bu süreyi geçirdikten sonra kredi başvurunuzu iptal edemezsiniz. Bu durumda konut kredisi dışındaki tüm kredilerde hesabınıza aktarılmış kredi tutarını kullanmadan krediyi kapatmanız gerekecektir. Konut kredileri bu durumun dışındadır.

Konut kredilerinden tüm kredi masraflarınıza ek olarak “Erken Kapatma Cezası” da ödemeniz gerekecek. Erken kapama cezası kullanmış olduğunuz kredi 36 aydan fazla ise kalan tutarın %2’si, 36 aydan az ise kalan kredinin %1’i kadardır. Kredi başvurusunda bulunduğunuz ve onaylanmış kredinizin olduğu banka bu tutarı sizden peşin olarak tahsis edecektir. Konut kredisi başvurusunda bulunmadan önce bu konuyu da dikkate almanızda fayda vardır.