Kredi Başvuru Sayısı Öğrenme

Kredi Başvuru Sayısı Öğrenme

Bankalar, kredi başvurularını değerlendirmeye alırken kredi notunuza bakar. Kredi notunuzu etkileyen faktörlerden biri de başvurmuş olduğunuz kredi sayısıdır. Kredi başvurularında bankalar tüm bankalara ait kredi başvuru sayılarını ve bu başvuruların cevaplarını görebilmektedir. Kredi başvuru sayısı öğrenme yöntemlerini kullanarak sizler de kaç defa kredi başvurusunda bulunduğunuzu öğrenebilir ve yeni bir kredi başvurusu için değerlendirme yapabilirsiniz. Kredi başvuru sayısı öğrenme nasıl yapılır?

Kredi Başvuru Sayısı Nasıl Öğrenilir?

Kredi başvuru sayısı öğrenmek için kullanabileceğiniz birkaç farklı yöntem ve bankacılık kanalı bulunmaktadır. Müşterisi olun veya olmayın farketmeksizin herhangi bir bankanın müşteri iletişim merkezini arayarak geçmişten itibaren kaç kez kredi başvurusunda bulunduğunuzu öğrenebilirsiniz. Kredi başvurularınızın sayısını daha hızlı öğrenmeniz için müşterisi olduğunuz bir bankanın müşteri hizmetlerini aramanız daha iyi olabilir. Fakat yine de tüm bankaların müşteri hizmetleri üzerinden kredi başvuru sayınızı öğrenebilirsiniz.

Kredi başvuru sayısı öğrenebileceğiniz bir diğer bankacılık kanalı ise internet bankacılığıdır. Müşterisi olduğunuz bir bankanın internet bankacılığına müşteri numaranız veya T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaparak  geçmişte yapmış olduğunuz kredi sayısını ve güncel krediniz bulunuyor ise ona ait bilgileri de görebilirsiniz.

Ayrıca Kredi Kayıt Bürosu tarafından kurulan ve Türkiye’deki neredeyse tüm bankalar ve finans kuruluşları ile çalışan Findeks üzerinden de kredi başvurularınızın sayısını görebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ise Findeks internet sitesine giriş yaparak üye olmanızdır. Findeks’e üye olduktan sonra 5,50 TL + KDV karşılığında tüm zamanlarda başvuruda bulunduğunuz kredi sayısını görebilir ve aynı zamanda kredi notunuzu da öğrenebilirsiniz. Findeks üzerinden kredi sayınızı öğrenmek için yapacağınız ilk sorgulama ücretsizdir.

Kredi Başvurusu Ne Zaman Silinir?

Başvuruda bulunduğunuz bir kredi için kredi başvurusu silinme süresi ortalama 90 ila 180 gün arasında değişmektedir. Bu süre tamamlandıktan sonra herhangi bir kredi başvurusunda bulunmamışsınız gibi sayılır ve bankaların ortak sistemlerinde görülmez. Yapmış olduğunuz kredi başvurularından herhangi birinden olumsuz bir cevap aldıysanız eğer kredi başvurunuzun silinmesini bekleyerek bir sonraki başvuruyu yapmanız daha doğru olacaktır.

Kredi Başvuru Sayısının Kredi Notuna Etkisi Nedir?

Sıkça kredi başvurusunda bulunan kişilerin merak ettiği konuların başında da kredi başvuru sayısının kredi notuna etkilerinin ne olduğu gelmektedir. Kredi başvurularınızın sayısı kredi notunuz üzerinden doğrudan bir etkiye sahiptir. Ne kadar çok kredi başvurusunda bulunursanız kredi notunuz da başvuru sayınız ile orantılı olarak düşmeye başlayacaktır.

Bankaların ortak ekranlarında görülen kredi başvuru sayısı çok fazla ise kredi notunuzu olumsuz olarak etkileyecektir. Ne kadar çok başvuru yapıp olumsuz olarak cevap alırsanız bir sonraki kredi başvurunuzun olumlu sonuçlanma ihtimalini de düşürmüş olacaksınız. Bu nedenle kredi başvurularınızda olumsuz cevabı aldıysanız eğer bir süre bekledikten sonra yeni başvuru yapmanız daha sağlıklı olacaktır.

Kredi Başvurusunda Bulunma Şartları Nelerdir?

Kredi başvurusunda bulunabilmeniz için bankaların sizden beklediği birkaç temel şartı yerine getirmeniz gerekmektedir. Kredi başvurusunda bulunmanız için yerine getirmeniz gereken şartlar şunlardır.

  • Kredi başvurusunda bulunacağınız tarih itibariyle 18 yaşını doldurmuş olmak.
  • Herhangi bir gelirinizin bulunması ve bu geliri belgeleyebiliyor olmak.
  • Kredi notunuzun kredi kullanabilmek için uygun seviyede olması.

Bu birkaç şartı yerine getiriyorsanız ve bankalardan daha öncesinde kullanmış olduğunuz ürünlerin ödemelerini geciktirmeden zamanında yapıyorsanız kredi başvurularınız yüksek olasılıkla olumlu olarak sonuçlanacaktır.