Konut Kredi Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Konut Kredi Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır

Konut kredi başvurusu kaç günde sonuçlanır, konut kredisi neden çekilir? Konut kredisi bir konutun bankadan alınan para ile temin edilmesi için tercih edilen kredi türüdür. Konut kredisinin diğer adı mortgage olarak bilinir. Konut kredisi şartları karşılanması durumunda inceleme sonrası çekilebilmektedir. Konut kredisi için aranan şartlar şunlardır;

 • Konut kredisi çekecek kişi 18 yaş üstü olmalıdır.
 • Sabit bir gelir sahibi olunması şarttır, genellikle hane bazlı gelir göz önüne alınır.
 • Alınacak konutun ekspertiz raporu onaylanmalıdır.
 • Taksitlerin ödenmemesi riskine karşı kefil ve teminat gösterilmelidir.
 • Konut kredisi için gerekli olan evraklar eksiksiz olarak tamamlanmalıdır.

Tüm işlemler uygulandıktan sonra bankalar inceleme sürecini başlatacaktır. Konut kredi başvurusu kaç günde sonuçlanır sorusunun cevabı her banka için değişmektedir. Kredi notu ve güvenine bağlı olarak bazı bankalar hızlı işlem yapabilmektedir. Ancak konut kredisi için ortalama 3 gün ile 10 gün arasında sonuçlanma görülmektedir.

İşsizlik Maaşı Alanlar Kredi Çekebilir Mi?

Konut Kredisi Aşamaları

Konut kredisi kullanacak olan vatandaşların birçok aşamadan geçmesi gerekmektedir. Kendilerine ait bir işletme, ev ya da farklı bir konuta sahip olmak için bankaların kredilerine başvurmak mümkündür. Konut kredileri tam olarak bu amaçla 60 ve 120 aya kadar vade sağlayan kredi taksitlendirmelerinde bulunmaktadır. Ancak bunun olabilmesi için birçok aşamanın tamamlanması gerekmektedir. Konut kredisi aşamaları şunlardır;

 • En uygun bankayı bulmak
 • Konut kredisi başvurusu yapmak
 • Kredi için evrakların tamamlanması
 • Kredi onaylama aşamaları
 • Ekspertiz raporunu oluşturmak
 • Evin tapusunun devri

Tüm bu aşamalar farklı gereksinimleri beraberinde getirmektedir.  Konut kredisi için en uygun bankayı tercih etmelisiniz. Tercih ettiğiniz bankanın faiz oranları iyice incelenmeli en önemlisi de banka müşteri kredi notunuzun yüksek olduğundan emin olmalısınız. Bankalar kredi notu yüksek müşterilerine kredi çekme konusunda çok daha kolay işlem gerçekleştirebilmektedir. Bu yönden uzun süredir kullandığınız bir bankadan kredi çekmeniz önerilir.

Konut kredi başvuru aşaması oldukça kolaydır. Kredi başvurusunda tüm gelir kaynakları, maaş dökümü, kişi üzerine kayıtlı mülkler ve ödeme yetersizliğine karşı teminat gösterilmektedir. Konut kredisi yüzde 90 oranında bu evraklarda sorun yaşanmadan tamamlanmaktadır. Kredi onayı alındıktan sonra banka tarafından görevli bir eksper alınacak mülkü inceler. Mülk kredi kullanımına uygunsa ilerleyen süreçte evraklarda sorun yaşanmazsa onay verilecektir.

Son işlem olarak banka başvurulan tutarda parayı müşteriye verir. Müşteri bankanın onayı dahilinde evi satıcıdan alır. Böylece ödemeler kredi taksitleri devam ettiği sürece bankaya yapılır. Tapu işlemleriyle ev sahibi evi üzerine alırken tapuya tedbir koyma durumu banka tarafından oluşturulabilmektedir. Bu şekilde konut kredisi aşamaları tamamlanmış olur.

Eve Eksper Geldikten Kaç Gün Sonra Kredi Çıkar?

Konut kredisi kullanımında sıklıkla sorulan sorulardan biri eve eksper geldikten kaç gün sonra kredi çıkar? Konut kredisi başvurusu yapan banka müşterileri, bankanın gönderdiği eksper’in ev içerisindeki belli özellikleri incelemesiyle kredi kullanımına uygun olduğu onaylanmaktadır. Eksper raporunda şu bilgiler yer alır;

 • Evin büyüklüğü / metrekaresi
 • Evin yaşı / ne kadar süre önce inşa edildiği
 • Evin tadilat durumu
 • Evin konumu
 • Evin taşıdığı riskler
 • Evin maliyet hesabı

Tüm bu incelemeler yapıldığında evin değeri ve sağlamlık durumu ölçülmüş olur. Eve eksper geldikten kaç gün sonra kredi çıkar sorusunun cevabı olarak 3 ile 7 gün arasında konut kredisi için uygunluk durumu belli olur. Eksper raporunda onay alamayan konutlar risk teşkil ettiği için kredi alınmayabilir.

Ziraat Bankası Konut Kredisi Kaç Günde Çıkar?

Devlet bankalarından biri olan Ziraat bankası konut kredisi kaç günde çıkar? Konut kredisi konusunda bankalar için net bir tarih vermek pek mümkün değildir. Evrakların tamamlanması, eksper raporu vb. işlemlerden sonra bankalarda en erken 3 gün içerisinde en geç 10 gün içerisinde kredi çıkması mümkündür. Ancak ortalama olarak 5 ile 7 gün olduğu çoğu bankada görülmektedir.

Ziraat bankası konut kredisi kullanacak olanlar 120 aya kadar vade imkanından faydalanabilmektedir. Güncel veriler ile konut kredisini Ziraat Bankasında kullanacak olanlar %1,29 faiz oranı ile ödeme yapar. 120 ay vade ile 100.000 TL değerinde çekilen bir konut kredisi 120 ay sonunda ortalama 192.000 TL olarak bankaya geri ödenmektedir.

Kredi Değerlendirmesi Kaç Gün sürer?

Bankalarda kredi değerlendirmesi kaç gün sürer? Her banka farklı kredi değerlendirme sürecine sahiptir. Bazı bankalar hızlı şekilde kredi verirken, bazıları bu süreçte derin bir araştırma ile diğerlerinden daha geç verebilmektedir. Konut kredisi, ihtiyaç kredisi ve taşıt kredisi olarak çoğunlukla tercih edilen krediler bankaların işlem sıklığına bağlıdır.

Bazı bankalar günümüz teknolojilerinin de gelişmesiyle birlikte mobil uygulamadan birkaç işlemde hemen kredi kullanımını mümkün kılmıştır. Bu sebeple birkaç saatte kredi almak mümkün olduğu gibi, 3 gün değerlendirildikten sonra alınması da mümkündür. Bu kredinin boyutuna ve özelliğine bakılarak alınır. Örneğin herhangi bir ihtiyaç kredisi değerlendirmesi bir gün içerisinde tamamlanırken konut kredisi 3 gün – 1 hafta kadar sürebilir.