Konut Hibe Desteği Nasıl Alınır? 2022 Yılı Konut Hibesi

Konut Hibe Desteği Nasıl Alınır?

Konut hibe desteği ya da konut hibe kredisi, devlet tarafından desteklenen ve geri ödemesiz olarak alınan kredilerdir. Özellikle konut sahibi olmak isteyenlerin en çok merak ettiği sorulardan biri de konut hibe desteği nasıl alınır?

Şüphesiz ki günümüzde en temel ihtiyaçlarımızdan birisi de barınmadır ve bu yüzden hemen hemen hepimiz bir evimizin olmasını isteriz. Özellikle son dönemde artan kira bedelleri nedeniyle ev alarak kira derdinden kurtulmayı düşünebilir, aynı zamanda bir yatırım aracı olarak da kullanılabilir ve sabit bir ek gelir elde edebilirsiniz. İşte bu nedenlerden ötürü ihtiyaç duyduğunuz nakit desteğini konut hibe kredisi ile elde edebilirsiniz.

Konut Hibe Desteği Nedir?

Konut hibe desteği, devlet tarafından ilk kez ev sahibi olacak kişilere geri ödemesiz olarak verilen nakdi destektir. Geri ödemesiz olarak verilen bu destek kredi olarak değil hibe olarak verilir. Bu nedenle satın alınacak evin değeri kadar bir konut hibesi alınamaz. Devlet tarafından ilk defa ev almak için birikim yapan kişilere sunulan konut hibe desteği, ev almak amacıyla biriktirilen bütçeyi genişletmek için bu bütçenin üzerine belirli bir orandaki miktarın eklenmesidir. Konut hibe kredisi desteğinden faydalanabilmek için yapmanız gereken ilk şey ise herhangi bir bankadan konut hesabı açmaktır.

Konut Hesabı Nedir?

Konut hesabı, ilk kez ev sahibi olmak isteyen kişilerin, devlet katkısına hak kazanabilmek amacıyla açtıkları ve 36 ay düzenli ödeme yapmaları gereken banka hesabıdır. Konut hesabı açarak, hem birikim yapabilir hem de yaptığınız birikime %20’ye varan oranlarda devlet katkısı elde edebilirsiniz. Devlet bankalarının yanında özel bankalardan da konut hesabı açabilirsiniz. Konut hesabı açmak ve konut hibe desteğine başvurabilmek için belirli şartlar aranmaktadır.

Konut Hibe Desteğine Başvurabilmek İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Konut hibe desteği, konut kredisinde ki devlet desteği olarak da açıklanabilir. Devletten hibe desteği alabilmek için sahip olunması gereken bazı özellikler bulunmaktadır. Konut hibe desteğine başvurabilmek için gereken şartlar ise şöyledir.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve başvurunun yapılacağı gün itibariyle 18 yaşını doldurmuş olmak.
 • 7 Mart 2015 tarihi itibari ile adına kayıtlı evi bulunmamak.
 • Konut hesabı açtırmış olmak.
 • Konut hesabında 36 ay boyunca birikim yapmış olmak.
 • Evi satın aldıktan sonraki en geç 6 ay içerisinde başvuru yapmak.

Konut hibe desteği alarak ev sahibi olmak isteyen çok fazla insan bulunmaktadır. Bu nedenle yukarıdaki şartları yerine getirseniz bile hak mahrumiyeti yaşamamak adına konut hibe desteği başvurusunda bulunmadan önce bilmeniz gereken ve dikkat etmeniz gereken temel noktalar bulunmaktadır. Bu tür noktalar ise şunlardır.

 • Konut hesabı vadeli olarak yalnızca TL cinsinden açılabilir.
 • Konut hesabı faizli ve faizsiz olarak da açılabilir.
 • Müşterek (ortak) olarak konut hesabı açılmaz.
 • Birden fazla konut hesabı açılamaz.
 • 12 ay bir dönem olarak kabul edilir ve aylık, üç aylık şekillerde birikim yapılabilir.
 • Düzensiz ödeme yapılması durumunda devlet desteği hakkı kaybolur.
 • Aylık ödemelerde bir dönemde en fazla üç defa aksama yapılabilir.
 • 3 aylık ödemelerde bir dönemde en fazla 1 defa aksama yapılabilir.
 • Aylık ödemelerde, 2021 yılında belirlenen hesaba yatırılacak miktarlar için alt sınır 519,16 TL, üst sınır ise 5.191,53 TL olarak belirlenmiştir.
 • 3 aylık ödemelerde, 2021 yılında belirlenen hesaba yatırılacak miktarlar için alt sınır 1.557,47 TL, üst sınır ise 15.574,59 TL’dir.
 • Aylık ve 3 aylık ödemeler için hesap açılış tarihinde bir defaya mahsus olmak üzere üst sınır değerden fazla para yatırılabilir.
 • Bir dönemde (12 ay) en fazla 2 kere para çekme işlemi yapılabilir.
 • Konut hesabından devlet katkısı alınması için konut alınması gerekmektedir.

Yukarıda belirtilen alt ve üst sınırlarda belirlenen dönemlerde ödeme yapılmaması durumunda devlet desteği alma hakkı kaybolur.

Konut Hesabı Devlet Desteği Miktarları-2021

Devlet tarafından maksimum %20 oranında geri ödemesiz olarak verilen destek sonucunda yapılacak birikim miktarları ise şu şekildedir.
36-46 Ay birikim süresi ve %15 devlet katkısı sonunda devlet desteği: 26.995,96TL
48-58 Ay birikim süresi ve %18 devlet katkısı sonunda devlet desteği: 29.072,57TL
60 Ay ile üzeri birikim süresi ve %20 devlet katkısı sonunda devlet desteği:31.149,18TL

Konut Hesabı Açılan Bankalar

Konut hesabı açmak için başta devlet bankaları olmak üzere özel bankalardan da hesap açılabilir. Hesap açabileceğiniz bazı bankalar ise şu şekildedir. Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, İş Bankası, Ziraat Katılım Bankası, Garanti BBVA, Akbank, Türkiye Finans, Kuveyt Türk, Denizbank, Yapıkredi vb.

Konut hibe desteği gerekliliklerini yerine getiremiyor ya da 36 ay süre ile beklemek istemiyorsanız Konut Kredi Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.