Kara Liste Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Kara Liste Sorgulama

Kara liste sorgulama işlemleri nasıl yapılır işlemleri konusunda sicili bozuk olan birçok vatandaş birkaç adımda yapabilirler. Vatandaşlar kendi kredi ödemeleri aksatınca hemen kara listeye alınmaz eğer gerçekten bankaların kara listesine girdiğiniz zaman öncesinde kredi borçlarının yasal takibinin düşmüş olması gerekir veya icralık durumun meydana gelmesi gerekmektedir.

Bankalarda kara liste sorgulama işlemleri bakıldığı zaman bankaların sunduğu kredi ürünlerinin ödenmeme durumu ile yasal takip başlatılır bu durumda bankaların kara listesine girmeniz mümkün olmaktadır. Ülkemizde bulunan bankalar kredilerin ödenmesi konusunda birçok kolaylık sağlar.

Hacizli Araç Yakalama Süresi Nedir?

Kara Liste Sorgulama

Kredi başvurusu alan bankalar başvuru yapan kişilerin kredi puanını sorgular ve sonrasında geçmiş olan dönemlere ait bankacılık işlemi hakkında bilgi sahibi olurlar. Eğer kredi notu bu noktada yüksek olursa kişiler kredi alabilmektedir. Kara liste sorgulama bakıldığı zaman geçmiş dönemlere ait bilgi sahibi olmak için kişiler bazı güvenilir programlardan sadece T.C. kimlik numarası ile bilgi alabilirler. Kredi notuna bakıldığı zaman,

 • Kredi notunun yüksek olması durumu için kişilerin borçlarını düzenli olarak ödemesi gerekir böylece kişiler kredi kartı ile kredi onayı alabilirler.
 • Kredi başvurusu yapan kişiler birden fazla kredi kullanmış ise ve borçları sebebinden dolayı yasal bir takibe maruz kalmışlarsa kredi kullandırma işleminde red yanıt alırlar.
 • Yasal takip işlemlerine bakıldığı zaman kişiler kara listeye alınmış olur ve borçların bir ila iki gün geciktirmesi sadece kredi notunu düşürmez bu noktada avukatlarda işin içine girer.
 • Bankaların kara listede olup olmama duruma bakıldığı zaman kişilerin kara listelere giriş sebeplerine bakmalıdır.
 • Kredi notu düşüren ve kara listeye girme durumuna bakıldığı zaman banka kredi borçlarının 3 ay gecikmesi, kredi kartı ve banka kredilerinin düzensiz ödenmesi gibi durumlar olabilmektedir.

Banka Kara Liste Sorgulama

Bankaların kara listesine girme durumu borçların ödenmemesinden dolayı meydana gelir. Banka kara liste sorgulama bakıldığı zaman özellikle 90 günlük süre kapsamında ödemeler yapılmazsa borçlu olan kişiler hakkında yasal takip başlatılabilmektedir. Bu sebeple borçlu olan kişiler avukat masraflarını da ödeyebilmektedir.

Banka kara liste sorgulama işlemlerine bakıldığı zaman kişiler findeks.com sitesi üzerinden Findeks raporunun talebinde bulunabilecekler. Bu noktada dikkat edilmesi gereken şey raporun 200 ila 300 gibi düşük sayılarla ifade edilme durumudur. Eğer bu kadar düşük bir ortalama varsa kara listeye girilmektedir.

Banka Kırmızı Kalem Sorgulama

Banka kırmızı kalem sorgulama durumu bakıldığı zaman ücretli ve ücretsiz yöntemler bulunur ve ücretsiz olan kara liste aramaları e-devlet aracılığı ile veya bankalarla yapılabilmektedir. Findeks ile yapılan aramalar ücretlidir. Kredi ücretini düzensiz bir şekilde ödeyen kişiler, kredi borcunu üç aylık bir süre ile geciktiren kişiler ve kredi kartı borçlarını düzenli bir şekilde ödemeyen kişiler hakkında yasal işlem başlatılabilir. Bu sebeple kişilerin mutlaka sorgulama yapması gerekir. Banka kırmızı kalem sorgulama işlemlerine bakıldığı zaman,

 • Kara listeye giren kişiler ilk adımda kişilerin kartına kredi kartı blokesi konulur ve bu noktada kişilerin borç ödemeden açılmaz.
 • Yasal süreç kapsamına bakıldığı zaman kişiler borç durumunu ödemezlerse sürekli olarak düşük kredi notuna sahip olabilirler bununla birlikte tüm borçların bir anda ödenmesi de kredi notunu yükseltmez.
 • Kredi notunun yükseltilmesi için hesaba sürekli olarak para girişi çıkışı olmalı ve bununla birlikte borçların kısa süre içerisinde ödenmeye başlaması gerekir.
 • Bankalardan kırmızı kalem yiyen kişiler banka sisteminde görülebilmektedirler yani kara listeye giren kişiler ve kırmızı kalem yiyen bireyler kara listede oldukları zaman bankalar kredi vermezler.
 • Sms ile kara liste sorgulama yapmanız mümkün değildir bunun sebebi bankalara ait olan işlemlerde gizliliğin sağlanması önemlidir.

Banka Kara Liste Sorgulama E Devlet

Banka kara liste sorgulama e devlet bakıldığı zaman kişiler birkaç adımda sorulama yapabilirler. E-devlet sistemi üzerinden kara liste kontrolü istendiği zaman sistem risk raporu alır sonrasında sizlerin tüm bankacılık işlemlerinizi gözden geçirmenize olanak sağlar. E-devlet sistemi üzerinden kara liste kontrolü istendiği zaman kişiler rahatlıkla kredi notlarını görebilecekler bunun için izlenmesi gereken adımlar,

 • Önce 3-devlet sistemine girin ve hizmetler kısmından Türkiye Bankalar Birliği butonuna tıklayın.
 • Türkiye Bankalar Birliği ile yapılan işlemlere bakıldığı zaman kişiler risk merkezi raporu için uygula butonuna tıklamalılar.
 • Kimliğinizi doğrulamak için butona tıklayın basın ve ardından e-devlet şifresi ile birlikte elektronik veya mobil imza, T.C. kimlik kartı veya internet bankacılığı ile birlikte kimlikler doğrulanabilir.
 • Eğer daha öncesinde bir risk raporu oluşturulmuşta açılan sayfa üzerinden talep durumu gösterilebilmektedir, eğer mevcut bir talep yoksa yeni talep düğmesine basın.
 • Borç bilgisi ile kredi limiti raporunu kontrol ettikten sonrasında devam butonuna tıklayın ve rapor alacak kişilerin bilgileri ekranda görüntülenir fakat e-devlet üzerinden ayda bir kez sorgulama yapabilirsiniz.
 • Risk raporu başvurusu tamamlandıktan sonra onaylanan bir telefon numarası ile başvurunuzun tamamlandığı belirtilir.