İşsizlik Maaşı Alanlar Kredi Çekebilir Mi?

İşsizlik Maaşı Alanlar Kredi Çekebilir Mi?

İşsizlik maaşı alanlar kredi çekebilir mi? Ekonomik şartlar, çeşitli iş düzeni sorunları ve ihraçlar nedeniyle çalışanların işsiz kalması mümkündür. Bu durumda devlet 6 aylık işsizlik maaşı ödeneği sağlamaktadır. Günümüzde işsizlik maaşı alınan maaşın %40 oranında ödemesi olarak bilinmektedir. 6 geçen süreçte aylık olarak verilen bu miktar birçok insan için yeterli gelemeyebilir. Bu durumda işsizlik maaşı alanlar kredi çekebilir mi sorusu sıkça sorulmaktadır. Evet işsizlik maaşı alanlar kredi çekebilirler.

Bankalar çalışanların geçmiş dönemdeki çalışma durumları ve kredi notuna bakarak ihtiyaç kredisi sunmaktadır. Ancak işsizlik döneminde verilen kredi ödeme riski barındırdığı için birçok banka kesin olarak kredi sağlamayabilir. İşsizlik maaşı alırken ek bir sabit geliriniz olması halinde (yatırım kazancı, ev kirası vb.) işsizlik maaşı alırken kredi almanız çok daha kolay hale gelecektir. İşsizlik maaşı alındığı dönemde yüksek oranda ödeme almak risk barındırdığı için geri ödeme sürecinde kredi başvurusu yapılırken başvuru yapan kişilerden bir teminat ya da bir kefil belirlenmesi gerekebilir.

Kredi çeken işsiz vatandaşlar geri ödeme sürecinde gerekli tarihlerde ödeme yapamaması halinde teminat malı olan varlıkların ödeme karşılığında alınması ya da kefilin ödeme yapması beklenmektedir.

Bedelsiz Askerlik Kredisi Nedir?

Kredi Notu Öğrenme

İşsizlik maaşı alanlar kredi çekebilir ancak bu konuda önemli bir unsur varsa o da kredi notudur. Bankalar müşterilerinin yaptığı para transferleri, ödemeler vb. durumlarda kredi notu birikimi sağlar. Kredi notu yüksek olan müşterilerin kredi çekerken daha yüksek oranlarda borç alması mümkün. Kredi notu öğrenme süreci burada önemlidir. Kredi talebi öncesinde bilgi sahibi olmak işsizlik durumunda bankaya ön talepte bulunma konusunda etkili olabilmektedir. Kredi notu öğrenme işlemi için şunları yapabilirsiniz;

  • Kredi başvurusu yapılan bankanın çağrı merkezini arayın
  • Bankanın şubesini ziyaret edin ve müşteri temsilcilerinden bilgi alın
  • Mobil uygulama üzerinden müşteri bilgilerinizi ve kredi notunuzu sorgulayın.

Kredi notunuz başvuru yapacağınız bankanın size güvenini temsil eder. Eğer kredi notunuz düşükse banka ödeme açısından size taksit seçenekleri ve ödeme miktarı açısından daha kısa bir vade tanınacaktır. Banka son 6 aylık dönemde hesabınıza giren para giriş çıkışını da bu sebeple kontrol eder. Eğer hesabınız ve kredi imkanınız değerlendirildiğinde her şey uygunsa ihtiyaç kredisi sağlanacaktır.

İşsizlik Maaşı Kredi Başvurusu

PTT tarafından ödenen işsizlik maaşı belli süre kullanılabilmektedir. Bu süreç genellikle 6 ay olarak bilinir. Ancak işsizlik maaşının yetersiz olması halinde bankalardan kredi çekmek gerekebilir. Ancak işsizlik maaşı ile kredi başvurusunda bulunma şartları vardır. Bu şartlar şunlardır;

  • Kısa çalışma ödeneği ve işsizlik maaşı farklı kredi miktarı ile değerlendirilir
  • Kredi çekecek işsiz vatandaşın yaşı 18 üstü olmak zorundadır
  • Yüksek kredi notu işsizlik maaşı ile kredi için şarttır
  • Ödememe durumunda bir kefil ya da bir mal teminatı gerekebilir
  • İşsizlik maaşı ile ilgili kesinti yaşanmamalıdır

Aynı zamanda işsizlik maaşı nasıl alınır sorusunun cevabını merak edenler için aşağıya ilgili videoyu sizler için sunmaktayız.

İşsizlik Maaşı Alanlar Konut Kredisi Çekebilir Mi?

Konut için işsizlik maaşı alanlar kredi çekebilir mi? Konut kredisi ihtiyaç kredisine nazaran çok daha yüksek fiyatlı ve taksitlendirme bakımından uzun vadelidir. Bu sebeple genellikle çalışanların bordro ve gelir kayıtları detaylı incelenmektedir. İşsizlik maaşı alırken konut kredisi çekecek olan müşteriler sabit bir ek gelire sahip olmalıdır. Yani ödemeleri karşılayacak miktarda kazanç işsizlik maaşı alınıyor olsa da gerekmektedir.

Konut kredi başvurusu yapan işsiz vatandaşların 4 farklı güvencesine bakılabilmektedir. Bunlardan ilki taahhüttür. Belli bir gelir taahhüttü, çek, bono ya da kısa vadede ödemeyi karşılayacak miktarda gelirin olması konut kredisi için gösterilebilir. Düzenli olarak kazanç sağlayan ek gelir de oldukça önemlidir. Bu ek gelir, hisse senedi karı, işletme geliri, kira geliri ya da düzenli ödeme alınması gibi gösterilebilmektedir.

Kişinin konut kredisi ödemesinde kendine kefil göstermesi de önemlidir. Kefil olan kişi kredi çeken vatandaşın ödeme yapamaması halinde ödemeye destek sağlaması için gerekli görülür. Bu sebeple kefilin de gelir durumu ve ödeme olanağı incelenmektedir. Son olarak ise konut için bir mülkün ipotek edilmesi. Genellikle tercih edilmeyen bu yöntem ile ipotekli ürün ödeme olmaması halinde banka tarafından alınmaktadır. Ancak konut kredisinin amacı eldeki mülk miktarını arttırmak olduğu için kredi çekerken pek tercih edilmemektedir.

Kredi Hesaplama

İşsizlik maaşı alırken kredi hesaplama işlemi oldukça önemlidir. Kredi çekerken bankalar her kredi türüne göre belli bir faiz oranı kullanmaktadır. Bu faiz oranı geri ödeme sürecinde çekilen paranın üzerine eklenmektedir. Kredi hesaplama işleminde 3 farklı unsur ön plana çıkmaktadır. Bunlar, kredi çekilen paranın miktarı, taksit vadesi ve aylık ödeme miktarıdır. Çekilen kredi eğer ihtiyaç kredisiyse daha yüksek faiz ödersiniz ancak ödeme maliyetiniz düşüktür. Konut kredisi ise uzun vadeli olduğu için kredide kullanılan faiz miktarı daha dengelidir. Kredi hesaplama işlemi gelirinizle birlikte doğru orantılı olmazsa büyük bir risk barındırmaktadır.