İş Bankası Yatırım Hesabı Nasıl Açılır? 2022 Güncel

İş Bankası Yatırım Hesabı

İş Bankası Yatırım Hesabı ile müşterilerine birikimlerini hisse senedi, varant veya yatırım fonu gibi seçeneklerle değerlendirme fırsatı sunmaktadır. Tüm bankacılık faaliyetleri ile müşterilerinin yanında olan İş Bankası yatırım hesabı ile de müşterilerine hizmet vermekte ve müşterilerinin tasarruflarını değerlendirmeleri için zemin oluşturmaktadır.

Yatırım hesabı ile yapmış olduğunuz tasarrufları VİOP, pay piyasası, repo ve foreks gibi farklı işlem seçenekleri ile değerlendirebilirsiniz. Bu yazımızda İş Bankası yatırım hesabı nedir? yatırım hesabı nasıl açılır? ve yatırım hesabı açmak için gereken belgeler nelerdir? gibi soruların cevaplarını sizler için araştırdık.

İş Bankası Yatırım Hesabı Nedir?

İş Bankası yatırım hesabı, yapmış olduğunuz tasarrufları farklı işlem seçenekleri ile değerlendirebileceğiniz bir hesap türüdür. Yatırım hesabı ile Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası ( VİOP), Varant, Hisse Senedi, Repo Eurobond ve Borçlanma Araçları ile değerlendirebilirsiniz. Yatırım hesabı, tüm bu yatırım araçlarında bulunan yatırımlarınızı kontrol edip, gerektiğinde alım satım yapabileceğiniz bir hesaptır.

Yatırım hesabı sayesinde hisse senedi alıp satabilmek için borsayı takip edebilir, yabancı para cinsinden uzun vadede yatırım yapabilirsiniz. Yatırımlarınızın uzun vadede oluşacak değişikliklerden etkilenmesini istemiyorsanız günlük veya daha farklı vade seçenekleri sunan Repo üzerinden işlem yapabilirsiniz.

İş Bankası Yatırım Hesabı Nasıl Açılır?

İş Bankası yatırım hesabı nasıl açılır, İş Bankası ile çalışan ve yatırım yapmak isteyen kişilerin merak ettiği konuların başında gelmektedir. İş Bankası yatırım hesabı açma işlemi oldukça kolay ve hızlı bir işlemdir. İş Bankası Yatırım hesabı açmak için öncelikle İş Bankası müşterisi olmanız gerekmektedir. Eğer İş Bankası müşterisiyseniz bir yatırım hesabı açarak, birikimlerinizi ve tasarruflarınızı dilediğiniz gibi yöneterek kazanç elde edebilirsiniz. Yatırım hesabı açmak için yapılması gerekenler ise şu şekildedir;

  1. İş Bankası mevduat ürünlerinden herhangi birini kullanmıyorsanız ve İş Bankası müşterisi değilseniz izlemeniz gereken ilk adım bir İş Bankası şubesine giderek yatırım hesabı açma talebinde bulunmalısınız.
  2. Başvuru sırasında nüfus cüzdanı, iletişim ve adres bilgisi talep edilecektir.
  3. İlgili evraklar tamamlandıktan sonra müşteri danışmanı tarafından size doldurmanız için bir anket verilecektir. Hangi yatırım araçları ile işlem yapacağınızı belirlemek amacı ile doldurulan bu anket SPK tarafından zorunlu tutulmaktadır.
  4. Anket sonrası yatırım hesabı başvuru sözleşmesini imzalamanız gerekmektedir. Sözleşmenin onaylanması sonrası başvuru işleminiz tamamlanacaktır.

Yatırım hesabı açmak için şubeye gidilmesi gerekmektedir. Eğer şubeye gitmek istemiyorsanız www.isyatirim.com.tr adresinden başvuru formu doldurabilir,  (0212) 350 24 24 numaralı telefondan başvuruda bulunabilir ya da bilgi@isyatirim.com.tr adresine e-posta göndererek İş Bankası yatırım hesabı açılması için sizinle iletişime geçilmesini talep edebilirsiniz. Yatırım hesabı açıldıktan sonra işlemlerinizi internet bankacılığı veya İşCep mobil üzerinden  yapabilir ve hesaplarınızı kontrol edebilirsiniz.

Yatırım hesabı açıldıktan sonra size bir sicil numarası verilecektir. Bu sicil numarası üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirebilir yatırım fonu, hisse senedi, hazine bonosu ve diğer yatırım araçlarını kullanarak birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz. İş Bankası yatırım hesabı üzerinden veya diğer yatırım hesapları üzerinden yatırım yapmadan önce olabilecek riskler hakkında detaylı bilgi almanızda ve birikimlerinizi bu bilgiler doğrultusunda yapmanızda fayda var.

İş Bankası Yatırım Hesabı Ücreti

İş Bankası yatırım hesabı açıldıktan sonra sizden Merkez Kayıt Kuruluşu (MKK) tarafından 5,25 Türk Lirası ücret tahsil edilecektir. Bu ücret Merkez Kayıt Kuruluşu’nun kişiye özel numarası için tahsil ettiği bir ücrettir. Eğer sicil numarası tarafınıza ulaşmazsa yeni sicil numarası için bu tutar yeniden kesilecektir.

Yatırım hesabı ücreti, saklama ücreti adı altında alınan hesap işletim ücreti ve işlem komisyonudur. Yatırım hesabı üzerinden yaptığınız işlemler sırasında yaptığınız işlem için bir komisyon ücreti kesilecektir. Komisyon ücretine ek olarak işlem yapabilmeniz için saklama ücreti de sizden kesilecektir. Bu nedenle herhangi bir işlem yapmadan önce hesap işletim ücretini ve komisyon kesintilerini de hesaba katarak işlem yapmanız gerekmektedir. Yatırım fonu, hisse senedi, borsa yatırım fonu, tahvil, devlet içi borçlanma senedi ve varant işlemlerinizden yatırım hesabı ücreti alınır.

İş Bankası yatırım hesabı saklama ücreti, üç aylık dönemler halinde sizden tahsil edilir. Hesap saklama ücretine ek hesap saklama ücretinin % 5 BSMV kesintisi de yapılır. Yatırım hesap ücreti tahsil edilirken yatırım araçlarınızın Türk Lirası cinsinden piyasa değeri ortalamasının denk geldiği tutar dikkate alınır.

İş Bankası Yatırım Hesabı Kapatma

İş Bankası yatırım hesabı kapatma işlemleri için eğer kapatmak istediğiniz hesap ana hesap değil ise size en yakın İş Bankası şubesine gidebilir, internet bankacılığı veya mobil bankacılık uygulaması üzerinden ve İş Bankası ATM’lerinden gerçekleştirebilirsiniz. Fakat kapatmak istediğiniz hesap ana hesap olan ilk hesap ise yatırım hesabı kapatma işlemleriniz için herhangi bir İş Bankası şubesine gitmeniz ve kapatma işlemi için ıslak imza atmanız gerekmektedir.

Yatırım hesabı kapatma işlemlerinizi gerçekleştirmeden önce hesabınızı kontrol ederek yaptığınız yatırımların tamamının hesapta olmadığını kontrol etmenizde fayda var.