İhtiyaç Kredisi İçin Findeks Kredi Notu Kaç Olmalı? 2022

İhtiyaç Kredisi İçin Findeks Kredi Notu

Bankaların kredi kullanmak isteyen kişilerde dikkat ettiği en büyük kriter kredi notudur. Bu nedenle ihtiyaç kredisi için findeks kredi notu kaç olmalı ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen vatandaşların merak ettiği konulardan biridir. Kredi kullanmamıza direkt etkisi olan kredi notu , kredinin olumlu sonuçlanıp sonuçlanmayacağının yanı sıra kredi miktarını da doğrudan etkiler. Findeks hesaplaması ile ölçüldüğü için Findeks kredi notu olarak da adlandırılan kredi notu müşterileri risk durumlarına göre ayıran bir puanlama sistemidir.

Findeks Nedir?

Findeks, Türkiye’nin 9 bankası tarafından 11 Nisan 1995 yılında kurulan bir online platformdur.Bu platform sayesinde bankalar ile olan ilişkilerimizin sonucu olarak ortaya çıkan kredi notumuzu öğrenebilmekteyiz. 9 bankanın öncülüğünde Kredi Kayıt Bürosu A.Ş. tarafından kurulan Findeks, 2019 yılı itibariyle 46’sı banka olmak üzere toplam 164 üyesi olan bir platformdur ve finans ağını her geçen gün genişletmeye devam etmektedir.

Kredi notunuzu öğrenebileceğiniz bu online platform son derece güvenli olmakla beraber kullanılmak istenen kredinin sonuçlanma durumunu da büyük oranda belirtir. Findeks, bağımsız denetim kuruluşlarınca ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından da denetlenmektedir.

Findeks Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Findeks kredi notu nasıl öğrenilir sorusunun ilk cevabı biri Findeks’in web sayfasını ziyaret etmektir. Findeks web sayfasından 6 TL karşılığında gerekli bilgileri girerek kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Kredi notunuzu öğrenebileceğiniz diğer kanallar ise şu şekildedir.

  • E devlet üzerinden kredi notu sorgulamak
  • Bankalar üzerinden kredi notu sorgulamak
  • TBB Risk Merkezi’nden kredi notu sorgulamak.

Kredi başvurusunda bulunmadan önce bu kanallar aracılığıyla kredi notunuzu öğrenerek bir ön hazırlık yapabilirsiniz. Findeks kredi notunuzu bilmeniz size başvurunuzun nasıl sonuçlanacağı konusunda fikir vereceği için olumsuz sonuçlanacak bir başvuruda bulunmanızı engelleyecektir. Çok sık kredi başvurusunda bulunmanız ve bu başvuruların olumsuz olarak sonuçlanması direkt olarak kredi notunuzu düşürmesede kredi notunuz üzerinde olumsuz etkileri bulunmaktadır.

İhtiyaç Kredisi İçin Findeks Kredi Notu Kaç Olmalı?

Findeks kredi notu kaç olmalı sorusuna cevap vermeden önce kredi skorları hakkında bilgi verelim. Kredi skoru 0 ile 1900 arasında değişen bir skordur ve bu puan aralıklarında bölünerek risk durumunuzu belirler. Kredi skorunuz ne kadar yüksek olursa risk grubunuz o kadar azalır ve kredi başvurunuzun olumlu sonuçlanma ihtimali de artar.

Kredi notunuz düşük olması yani 0’a yakın olması bankalar açısından güvenilir kişiler olmadığınız anlamına gelirken kredi başvurunuz olumsuz sonuçlanır. Fakat kredi notunuz 0 ise bu durum daha önce bankalar ile hiçbir etkileşiminizin olmadığı anlamına gelir ve bankalar tarafından belirsizlik olarak kabul edilir. Bu nedenle öncelikli olarak kredi notunuzu oluşturarak yükseltmeniz gerekmektedir.

Kredi durumunuzu direkt belirleyen findeks kredi notunuzun aralıkları ise şu şekildedir.

  • 1900 – 1700 : Çok İyi
  • 1699 – 1500 : İyi
  • 1499 – 1100 : Az Riskli
  • 1099 – 700 : Riskli
  • 699 – 0 : Çok Riskli

Kredi notunuz 1100 ila 1900 arasında ise bankalar için size kredi verilmesinde hiçbir mahsur olmadığı düşünülür ve kredi başvurunuz etkileyen başka bir durum olmadığı takdirde çok yüksek olasılıkla kabul edilir. Fakat kredi notunuz 0 ila 1099 arasında ise bankalar kredi başvurularınızı olumlu değerlendirmezler.

Kredi notunuzun yüksek olması durumunda kredi başvurunuzun olumsuz değerlendirilme ihtimali düşecektir. Fakat kredi kullandırmak bankaların inisiyatifinde olduğu için kredi notunuz çok yüksek olsa bile kredi kullanamayabilirsiniz. Burada önemli olan diğer parametreler sigortalılık süreniz, gelir durumunuz, gelir durumunuzun borç durumunuza oranıdır.

Findeks Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Findeks kredi notu hesaplanırken dikkate alınan bazı parametreler bulunmaktadır. Bankalar tarafından kredi ürünlerinin kullandırılmasında en fazla dikkat edilen faktörlerin başında gelen Findeks kredi notu nasıl hesaplanır sorusunun yanıtı ise şu şekildedir.
Findeks kredi notu hesaplanırken %35’lik dilimini kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıklarınız oluştururken, diğer %35’lik dilimini hesap durumu ve borç durumu oluşturur. Ödeme performansından bağımsız olmakla birlikte yakın zamanda yapılan kredi başvuruları %11’ini kapsarken kredi kullanım sıklığı %10 oranında etkiler. Geriye kalan %9’luk kısmı ise diğer bazı ölçütler oluşturur.

Findeks Risk Raporu Nedir?

Findeks risk raporu, ödeme durumunuzu, limitlerinizi ve toplam borcunuzu görüntüleyebileceğiniz bir rapordur. Hizmet aldığınız veya ilişki içerisinde olduğunuz tüm bankalardaki kredinizi, kredili mevduat hesabınızı ve kredi kartı durumunuzun tamamını tek seferde görebilir ve takip edebilirsiniz. Findeks risk raporu, Findeks kredi notunuzu, kredi notunuzun Türkiye kredi notu ortalaması ile karşılaştırılmasını, kredi notunuzdaki değişimi, kullanmış olduğunuz tüm kredi ürünlerini, ödeme performansınızı ve tüm bankalardaki limit ile toplam borç durumunuzu içerir.