Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Hisse senedi nasıl alınır, tasarruf ve birikimlerini borsada değerlendirmek isteyen ve daha önce borsada hiç işlem yapmamış vatandaşların en çok merak ettiği konuların başında gelmektedir. Gelişen teknoloji ile birlikte hisse senedi alım satım işlemlerinin de oldukça kolay olması ve karlılığının yüksek olması birçok yatırımcıyı borsada işlem yapmaya teşvik etmekte. Yatırımcılar hisse senedi alıp satarak birikimlerini katlamayı hedefler. Peki hisse senedi nedir? Hisse senedi nasıl alınır?

Hisse Senedi Nedir?

Hisse senedi, şirketlerin eşit olarak bölünmüş sermayelerindeki en küçük payını temsil eden ve bu payı belgelemek için verdikleri kıymet evrakıdır. Sermaye şirketleri, Sermaye Piyasa Kurulundan (SPK) aldıkları aldıkları izin ile kaynak sağlamak amacıyla hisse senedi çıkarır. Hisse senedi sahibi ise şirket sermayesindeki payı oranında şirkete ortak olarak şirketin karından pay alır. Aynı zamanda hisse senedi sahibinin şirket yönetimine katılma ve oy kullanma hakkı da bulunur.

Hisse Senedi Türleri Nelerdir?

Hisse senetleri Türk Ticaret Kanunu’nda özelliklerine göre şu şekilde sınıflandırılmışlardır.

  • Nama Yazılı Hisse Senedi: Hisse senedinin sahibinin adı üzerinde yazılı olan senetlerdir.
  • Hamiline Yazılı Hisse Senedi: Borsada işlem gören ve üzerinde hisse senedi sahibinin adı yazılı olmayan senetlerdir.
  • Bedelli Hisse Senedi: Şirketlerin sermaye artırımı amacıyla bir bedel karşılığında ihraç ettikleri hisse senetleridir.
  • Bedelsiz Hisse Senedi: Şirket sahiplerine bedelsiz olarak verilen ve şirket varlıklarının değerinin artışı nedeniyle yapılan hisse senetleridir.
  • Adi Hisse Senedi: Elinde bulundurduğu oranda sahibine kar payının yanında yönetime katılma ve oy kullanma hakkı veren hisse senetleridir.
  • İmtiyazlı Hisse Senedi: Adi hisse senedinde olduğu gibi oy kullanma ve yönetime katılma hakkı veren imtiyazlı hisse senetleri şirket ana sözleşmesinde belirtilen ayrıcalıklı hakları da sahiplerine tanır.
  • Primli Hisse Senedi: Mevcut yazılı değerinden daha yüksek bir değerle satışa sunulan hisse senetleridir.
  • Kurucu Hisse Senedi: Bedelsiz olarak şirket kurucularına verilen fakat yalnızca kar payı hakkı bulunan hisse senetleridir. Kurucu hisse senedi sahipleri şirket yönetimine katılamayacakları gibi oy kullanma hakkında da sahip değildirler.
  • İntifa Hisse Senedi: Herhangi bir alacağa veya hizmete karşılık verilen hisse senetleridir. İntifa hisse senedi sahiplerinin ortaklık hakkı bulunmaz.
  • Yapı Kredi Aidatsız Kredi Kartı Başvurusu

Hisse Senedi Nasıl Alınır ve Satılır?

Hisse senedi nasıl alınır sorusunun birden fazla yanıtı bulunmaktadır. Hisse senedi alımları şahsen yapılamaz. Kişiler borsada şahsen alım satım yapamaz. Hisse senedi nasıl alınır, SPK tarafından yetki belgesi verilen aracı kurumlardan alımlar gerçekleştirilir. Öncelikle hisse senedi alımlarında bir aracı kurum veya bankadan yatırım hesabı açılarak işlem yapılmalıdır. Hisse senedi nasıl alınır konusunda izlenmesi gereken adımlar ise şu şekildedir.

Yatırım Hesabı Açma: Sermaye Piyasa Kurulu tarafından yetkilendirilmiş bir banka veya kurum üzerinden yatırım hesabı açılır. Yatırım hesabı açmak için işlem yapmak istenen yetkili kuruluşa şahsen müracaat edilerek yatırım sözleşmesi ve risk bildirim formu imzalanır. Bankalardan işlem yapacak olan yatırımcılar bankaların mobil uygulamaları üzerinden veya internet bankacılığı üzerinden yatırım hesabı açabilirler. Fakat yine de risk bildirim formu ve sözleşme imzalanmadan yatırım hesabı aktif hale gelmeyeceği için herhangi bir işlem yapılamaz.

Hesaba Para Yatırma: Hisse senedi alınacak olan kurum veya bankadaki yatırım hesabına komisyon ve yatırım yapılmak istenen hisse senedinin tutarı kadar para yatırılmalıdır.

Alım Emri Girilmesi: Alınmak istenen hisse senedi için yatırım hesabı bulunan kurum veya bankaya şahsen, telefonla, mobil uygulama ya da internet sitesi üzerinden alım emri verilebilir. Mobil uygulamaya veya internet bankacılığına girdiğiniz zaman “Hisse Senedi İşlemleri” menüsünden “Emir Giriş Adımı” butonuna tıklayarak alış ekranından alım yapılacağı gibi aynı ekran üzerinden hisse senedi satışı da yapılabilir.