Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar

Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar

Günümüzde sayısız insan, bankalar üzerinde hesap açarak günlük finansal işlemlerini çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirmektedir. Bu bağlamda hemen hemen her banka, işlem ücreti olarak belirli zamanlarda belirli kesintiler yapmaktadır. İşlem kesintileri ile karşı karşıya kalmak istemeyen bireyler de hesap işletim ücreti almayan bankalar konusu üzerine araştırma yapmakta ve bu masraftan kurtulmak istemektedir.

Genel olarak bakıldığı zaman hemen hemen her banka, aylık, 3 aylık, 6 aylık veya yıllık periyodlarla bazı işlem kesintileri yapmaktadır. Özel bankalarda bu işlem ücretleri daha yüksek olurken, devlet bankaları bu tutarı minimum düzeyde tutmaktadır. Bazı bankalar ise, belirli koşulları yerine getiren müşterilerden hiçbir hesap işletim ücreti kesintisi yapmamaktadır.

Emekliye Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Hesap İşletim Ücreti Nedir?

Çoğu insan, banka hesaplarında bulunan paraların belirli bir kısmının birden banka tarafından çekildiğine şahit olabilmektedir. Bu kesinti hesap işletim ücreti adı altında alınmakta ve bu nedenle akıllara hesap işletim ücreti nedir sorusu gelmektedir. Hesap işletim ücreti adı verilen bu kesinti, belirli periyodlarla alınan ve bankanın önceden belirlediği tutarlar kadar bireysel hesaplardan otomatik olarak kesilen bir ödemedir.

Genellikle kart veya hesap kullanımı ücreti olarak kesilen hesap işletim ücreti, ayrıca diğer gider ve hizmetler için de bu kesinti yapılabilmektedir. Kısaca özetlemek gerekirse, hesabını kullandığınız banka yaptığınız tüm işlemler için belirli kesintiler yapmakta ve bu kesintiye de hesap işletim ücreti adı verilmektedir.

Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar Hangileridir?

Hesap ücreti ödemek istemeyen bireyler, bu masrafın son bulabilmesi için hesap işletim ücreti almayan bankalar araştırması yapmakta ve kesinti yapmayan bankaların müşterisi olmayı tercih etmektedir. Ancak daha önce de belirttiğimiz üzere devlet bankaları bile az da olsa işletim ücreti olarak bir kesinti yapmaktadır. Bu nedenle hesap işletim ödemesinden kaçınmak pek de kolay değildir.

Günümüzde bazı sayılı bankalar, birtakım şartları yerine getiren müşterilerine kesinti yapmamaktadır. Böylelikle bu bankalar müşteri kitlesi olarak büyümekte ve sıkça tercih edilir bir hale gelmektedir. Aşağıdaki listede yalnızca belirli koşulları yerine getiren müşteriler için kesinti yapmayan bankalar sıralanmıştır.

  1. Cepte TEB
  2. Kuveyt Türk – Senin Bankan
  3. QNB Finansbank – Enpara
  4. Yapı Kredi Bankası – Nuvo
  5. Albaraka Türk Katılım Bankası

Bu belirtilen 5 banka, müşterilerinin basit şartları yerine getirmesi durumunda işletim ücreti kesintisi yapmamakta ve müşterilerin hesaplarından periyodik olarak kesintiler yaparak herhangi bir mağduriyete neden olmamaktadır. Aşağıdaki başlığa göz atarak bu 5 bankanın sunduğu şartları öğrenebilirsiniz.

Hesap İşletim Ücreti Ödememenin Şartları Nelerdir?

Daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi hesap işletim ücreti birçok insanın mağdur olmasına sebep olmaktadır. Cepte TEB, Nuvo, Enpara gibi bankalar küçük şartlar karşılığında bu ücreti kesmemektedir. Şartlar ise aşağıdaki listede belirtilmektedir.

  • Bu bankalara maaşınızı taşımanız,
  • Bu bankalar üzerinde altın, Euro veya Dolar bazlı vadeli hesabınızın olması
  • En az 2 faturanızı otomatik ödeme talimatıyla bu bankalar üzerinden ödemeniz
  • Bu bankalardan birinde vadesiz altın hesabı açmanız

Bu şartlardan yalnızca 1 tanesini, daha önce belirtilen 5 bankadan birinde uygulamanız, hesap işletim ücretlerinden kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Hesap İşletim Ücreti Alan Bankalar

Hesap işletim ücretleri, neredeyse her banka tarafından farklı tutarlarda uygulanan bir masraftır. Bu bağlamda hesap işletim ücreti alan bankaların kesinti yaptıkları tutarlar da sıkça araştırılmaktadır. Bazı bankalar bu ücretleri aylık olarak almakta, bazıları ise yıllık kesintiler yapmaktadır. Örnek vermek gerekirse; Akbank hesap işletim ücreti, 2021 yılı itibariyle kaldırılmaya karar verilmiş olup, müşteriler yaptıkları hesap kullanımı için ücret ödememektedir. TEB Bankası ise 3 aydı 1 defa kesinti yapmakta ve bu ücret 29 TL olmaktadır.

Hesap kesim ücreti alan bankalar, bu banka üzerinden hesap açtığınız zaman sizi bilgilendirmektedir. Bu sayede hesabınızdan ne zaman ve ne kadar kesim yapılacağı size aktarılmış olur. Ancak kesintilere dikkat etmeyen bireyler, İş Bankası hesap işletim ücreti gibi banka bazlı araştırmalar yapmaya devam etmektedir. Bu noktada İş Bankasının 6 ayda 1 defa kesinti yaptığı ve kesintilerin 130 TL olduğu bilinmelidir. Bu bakımdan İş Bankası, en çok hesap işletim kesintisi yapan bankalardan biridir.

Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar hakkında detaylı bilgiye sahip olduğunuza inanıyorsanız eğer yazımızın altına yorum hâlinde bizlerle bilgilerinizi paylaşabilir, aynı zamanda diğer ziyaretçilerinde görmesine fayda sağlayabilirsiniz.