Google Play Kredi Kartı Silme

Google Play Kredi Kartı Silme

Google Play kredi kartı silme ile dilediğiniz zaman Google Play’de kayıtlı kredi kartınızı kaldırabilir veya ödeme yöntemini değiştirebilirsiniz. Akıllı cihazların hayatımıza girmesi ile birlikte birçok mobil uygulamada telefonlarımızda ve tabletlerimizde yer almaya başladı. Özellikle teknolojik bankacılık uygulamaları, sosyal platformlar ve daha birçok alandan uygulamaları Android cihazlarımıza indirmek için Google Play uygulamasını kullanıyoruz. Google Play’de ücretsiz içeriklerin yanında kullanımı ücretli olan veya bir defaya mahsus indirme ücreti olan uygulamalar da yer almakta. Bu uygulamaları Android cihazlarımıza indirmek için kredi kartını eklememiz gerekiyor. Peki eklediğimiz bir kredi kartını nasıl silebiliriz, Google Play kredi kartı silme nasıl yapılır?

Google Play Kredi Kartı Ekleme

Google Play üzerinden ücretli uygulamaları satın almak için kredi kartınızın Google Play’e eklenmiş olması gerekmektedir. Google Play kredi kartı ekleme için izlemeniz gereken adımlar şunlardır.

 • Android cihazınızdaki Google Play Store’a giriş yapın.
 • Uygulama ana sayfasında sağ üst köşede adınızın baş harfinin yazılı olduğu menü kısmına tıklayın ve açılan alt menülerden “Ödemeler ve Abonelikler” butonuna basın.
 • Bu kısma giriş yaptığınızda karşınıza gelen menüden “Ödeme Yöntemleri” seçeneğine girin.
 • Ödeme Yöntemleri alanında bulunan “Kredi veya Banka Kartı Ekle” seçeneğine giriş yapın.
 • Eklemek istediğiniz karta ait 16 hanelik kart numarasını yazın ve “Kaydet” seçeneğine basarak alışverişlerinizde kullanacağınız kredi kartını kaydedin.

Burada dikkat etmeniz gereken bir konuda Google Play’den alışveriş yapabilmek için eklediğiniz kredi kartının internet alışverişlerine açık olması ve içerisinde alışverişin tamamlanabilmesi için yeterli bakiyenin olması gerekmektedir.

Google Play Kredi Kartı Silme Nasıl Yapılır?

Google Play kredi kartı silme ile dilediğiniz zaman Google Play’de kayıtlı kredi kartı bilgilerinizi silebilirsiniz. Google Play kredi kartı silme işlemi öncesinde dikkat etmeniz gereken bir husus vardır ki bu da aylık ödeme ile kullanmış olduğunuz uygulamaların kredi kartınızı sildikten sonra ödeme gerçekleştiremeyeceği için iptal olacağıdır. Bu nedenle kredi kartınızı silmeden önce farklı bir ödeme yöntemi belirlemelisiniz. Google Play kredi kartı silme işlemi için şu adımları takip edin.

 • Android cihazınızda yer alan Google Play Store uygulamasına giriş yapın.
 • Ana sayfada sağ üst köşede bulunan adınızın baş harfinin yazılı olduğu menü kısmına tıklayın.
 • Açılan alt menülerden “Ödemeler ve Abonelikler” sekmesini seçin.
 • Bu menüden “Ödeme Yöntemleri” seçeneğine girin.
 • Açılan sayfada en altta yer alan “Diğer Ödeme Ayarları” sekmesini seçin.
 • Buradan kredi kartınızın kayıtlı olduğu Google Play hesabınıza giriş yapın ve kaldırmak istediğiniz kredi kartının altında yer alan “Kaldır” butonuna basın.
 • İkinci defa “Kaldır” butonuna bastıktan sonra kredi kartınız ödeme yöntemleriniz arasından kaldırılacaktır.

Ödeme yöntemi için belirlediğiniz kredi kartını kaldırabileceğiniz gibi satın alma işlemi yaparken ödeme yöntemini düzenleyerek de alışverişlerinize devam edebilirsiniz.

Google Play Satın Alma Yaparken Ödeme Yöntemi Değiştirme Nasıl Yapılır?

Google Play’de yaptığınız bir alışverişi tamamlayabilmek için kayıtlı kredi kartınızın bakiyesinin yeterli olmaması durumunda veya ödemeyi farklı bir yöntemle yapmak istediğinizde satın alma yaparken de ödeme yöntemi değiştirebilirsiniz. Google Play satın alma yaparken ödeme yöntemi değiştirmek için şu adımları izleyin.

 • Android tabletinizden veya telefonunuzdan Google Play Store uygulamasını açın.
 • Satın almak istediğiniz uygulamaya tıklayarak “Ayrıntılar” sayfasına gidin.
 • Uygulamanın fiyatına tıklayın ve uygulama izinlerini inceleyin.
 • Uygulamanın adının alt kısmında yer alan “Ödeme Yöntemleri” butonuna tıklayın.
 • Daha önceden belirlemiş olduğunuz ödeme yöntemlerinden birini seçin veya yeni bir ödeme yöntemi belirleyerek satın alma işleminizi tamamlayın.

Herhangi bir uygulamayı satın alırken yaptığınız ödeme değişiklikleri sonrası ödeme yapmış olduğunuz kanal direkt olarak ödeme yöntemlerinize kaydedilir.

Google Play Ödeme İptali Nasıl Yapılır?

Google Play üzerinden Google Play kredi kartı silme işlemlerinizin yanından, yapılan bir ödemeyi iptal edebilir, ödemeyi bildirebilir veya ödemeye itiraz edebilirsiniz. Google Play ödeme iptali için izlemeniz gereken 2 adım bulunur. 1. Adımda işlemin tamamlanıp tamamlanmadığını ve kartınızdan bir tutar çekilip çekilmediğini kontrol edin. Eğer işlem tamamlanmadıysa ve kartınızdan herhangi bir ödeme yapılmadıysa işlem tamamlanmadan ödeme tutarı değişebilir bu nedenle işleme itiraz etme hakkınız bulunmamaktadır.

2. adım ise işlemin tanıdığınız biri tarafından yapılıp yapılmadığını kontrol edin. Eğer işlem tanımadığınız birileri tarafından bilginiz dışında yapıldıysa işlemin yapıldığı satıcıyla ve ödemenin yapıldığı kredi kartının ait olduğu banka ile iletişime geçin.