Gazilere Faizsiz Kredi Veren Bankalar – 2022 Güncel Liste

Gazilere Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Askeri görevler yada harp kapsamında gazi olan kişiler devlete ödenen ücretlerden veya ulaşım gibi ücretlerden muaf tutulurlar. Bunlarla beraber gazilere faizsiz kredi veren bankalar hangileri bu imkanı da sunulur. Devlet destekli krediler arasında bulunan gazilere faizsiz kredi veren bankaların kredi şartları ve kapsamı her yıl güncellenmektedir. 2022 yılında gazilere faizsiz kredi veren bankalar listesini bu yazımızda bulabilirsiniz.

Gazilere Faizsiz Verilen Krediler Hangileridir?

Gazilere faizsiz verilen krediler konut kredileri ve ihtiyaç kredileridir. Gazilere faizsiz olarak verilen konut kredisinin en büyük amacı gazilerin herhangi bir ekonomik zorluk çekmeden ev sahibi olmalarını sağlamaktır. Konut kredisi dışında gazilere bir diğer faizsiz verilen kredi ise ihtiyaç kredisidir. Falan ihtiyaç kredisinde bilinmesi gereken ihtiyaç kredisi tutarının genellikle daha düşük oluşudur.

Gazilere Faizsiz Konut Kredisi

Genellikle iş gücünü kaybetmiş olan gazilerimiz için hayata geçirilen gazilere faizsiz konut kredisi imkanı ile gaziler faiz ödemeden kolay bir şekilde ev sahibi olabilirler. Normal konut kredilerine oranla ödeme koşullarının çok daha kolay olduğu faizsiz konut kredisinin öncelikli şartı krediyi kullanacak kişinin harp veya görev esnasında malul olmasıdır. Gazilere verilen faizsiz konut kredisinin ikinci şartı ise yasalarla belirlenmiş olan kredi tutarıdır.

Başvuru sahibi gaziler en fazla yasalarla belirlenen üst limit kadar kredi tutarı için başvuruda bulunabilirler. 2021 yılı için gazilerin alabileceği faizsiz konut kredisi tutarı 177.000 TL’dir. Eğer gazi olan kişi kredi imkanını kullanmadan vefat ederse bu hak gazinin ailesine aktarılır. Gazinin kredi hakkını kullanmadan vefat etmesi durumunda birinci derece yakınları da bu haktan faydalanabilir. Bu durumda dul ve yetim kalan ailesi 177.000 TL’lik gazilere faizsiz konut kredisi imkanından yararlanabilir.

Gazilere Faizsiz İhtiyaç Kredisi

Gaziler için sunulan bir diğer kredi imkanı ise gazilere faizsiz ihtiyaç kredisidir. Konut kredisine oranla daha düşük miktarlarda verilen ihtiyaç kredisi her zaman mevcut olan bir kredi türü değildir. Gazilere faizsiz ihtiyaç kredisi dışında bankalar tarafından düşük faizli, eşit taksitli ve dosya masrafı alınmayan avantajlı krediler sunulmaktadır. Peki gaziler bu kredilere hangi bankalar üzerinde başvuruda bulunabilirler.

Gazilere Faizsiz Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Vatani görevini yerine getirirken gazi olan vatandaşlara faizsiz kredi imkanı devlet bankaları tarafından verilmektedir. Kamu bankalarının dışında bazı özel bankalar da zaman zaman gazilere ve şehit yakınlarına özel kredi imkanı sunmaktadır.

Dönem dönem özel bankalardan da kredi kullanabilecek olan gaziler Ziraat Bankası, HalkBank ve Vakıfbank’tan her zaman kredi başvurusunda bulunabilirler. Özellikle Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ve Ziraat Bankası iş birliği ile gazilere konut alımında yardımcı olmak için kredi kullandırılmaktadır. Gaziler TOKİ evlerinden alabilmek için Ziraat Bankası’ndan kredi başvurunda bulunabilirler. Ziraat Bankası dışında Halkbank ve Vakıfbank’ta gazilere masrafsız, düşük faizli krediler sunmaktadır.

Gazilerin kamu bankalarından başvuracağı kredi miktarları ve faiz oranları ise şu şekildedir.

Ziraat Bankası: TOKİ kredisi için taksit tutarı alınan maaşın %25’i kadardır ve kredi tutarına faiz uygulanmaz. Kredi açılışında bir kereye mahsus olmak üzere %1 oranında masraf alınan TOKİ kredisinde vade sayısı kredinin tamamen tahsis edilinceye kadardır. Gaziler TOKİ kredisi ile 177.000 TL’ye kadar kredi kullanabilirler.

Halkbank Vefa Konut Kredisi: Masrafsız ve tahsis ücreti olmayan bu kredi ile gaziler %1.29 faiz oranıyla kredi imkanından faydalanabilirler. Halkbank Vefa Konut Kredisi’nde 120 aya kadar vade seçeneği sunulmaktadır.

Halkbank Vefa İhtiyaç Kredisi: Bu kredi türü ile gaziler en fazla 100.000 TL’ye kadar olan ihtiyaçları için %1.63 faiz oranı ile dosya masrafı ve tahsis ücreti olmadan faydalanabilirler. 50.000 TL’ye kadar 36 ay olan vade sayısı 50.001 TL- 100.000 arasında ise 24 aydır.

Gazilere Faizsiz Kredi Başvurusu İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

Bankaların gaziler için sunduğu kredilere başvuru yapmak için gereken evraklar diğer kredi türlerine göre farklılık gösterebilmektedir. Gazilere faizsiz kredi başvurusu için gereken evraklar şunlardır.

  • Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı ve kimlik fotokopisi.
  • Hak sahipliği belgesi. (SGK il müdürlüğünden alınmış)
  • Kredi başvurusunda bulunulacak evin tapusu ve tapunun fotokopisi.
  • Kredi istek ve başvuru dilekçesi.

Müştereken kullanılan krediler için diğer hak sahiplerinin krediden vazgeçtiklerine dair noter onaylı feragatname.
Bununla beraber bazı özel durumlarda bankalar ekstra bir belge de talep edebilirler.

Gazilere Faizsiz Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gazilere faizsiz kredi başvurusu telefon bankacılığı veya mobil bankacılık uygulamaları üzerinden yapılmaz. Gazilerin faizsiz kredi başvurusunda bulunması için doğrudan başvuruda bulunacakları bankanın şubesine doğrudan başvuru yapmaları gerekmektedir. Yukarıda belirtilen belgeler temin edilerek bizzat gazi kişi tarafından fiziksel olarak bankanın şubesine başvuru yapılmalıdır. Gazi vefat etmiş ve başvuru hakkı gazinin eşi ya d çocuklarına geçmiş ise başvuru hakkı olan kişi tarafından yine doğrudan banka şubesine ilgili evraklar temin edilerek başvuru yapılmalıdır.

Gazilere faizsiz kredi başvurusunda öncelikli yapılması gereken ise SGK il müdürlüğüne gidilerek kredi çekmek istediklerini belirtmeleri ve hak sahipliği belgesi alınmalıdır. Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapılarak alınan hak sahipliği belgesinin alınma süresi değişiklik göstermektedir. Belgenin verilme süresi zaman zaman 1 aya kadar çıkabileceği için kredi başvurusunda bulunmaya karar verildiğinde vakit kaybetmeden belge için başvuruda bulunulmalıdır.

Gazilere Faizsiz Kredi Ödeme Planı Nasıl Olur?

Gazilerin kolay bir şekilde konut sahibi olmalarını sağlamak amacıyla verilen kredinin ödeme planı da yine gazileri zorlamayacak şekilde hesaplanır. Gazilere faizsiz kredi için ödeme planı oluşturulurken krediyi kullanan kişinin aylık gelirinin %25’ine denk gelecek şekilde planlama yapılır. Aylık maaşının %25’i aylık ödenecek tutarı belirlerken kredi miktarına bağlı olarak taksit sayısı hesaplanır.