Faize Para Yatırmak – Parayı Nasıl Faize Yatırabilirim? 2022

Faize Para Yatırmak

Faize para yatırmak yaygın olarak kullanılan bir yatırım aracıdır. Bu nedenle parayı nasıl faize yatırabilirim faize para yatırmak isteyen insanların en çok merak ettiği konuların başında gelmektedir. Para değerinin korunması ve bir miktar gelir elde edilmesi amacıyla uygulanan yöntemlerin başında faize para yatırmak gelmektedir.

Parayı faize yatırmak, elinizde bulunan parayı işletmesi için bankaya belirli bir dönem bırakarak bu dönem sonunda ana paranızı, üzerine eklenen faiz oranını ile birlikte geri almaktır. Şüphesiz ki yatırım yapmaktaki temel amacımız belirli bir oranda da olsa kazanç elde etmek. Bu nedenle yatırım yapmak isteyen insanların merak ettiği diğer bir konu ise altın almak, döviz almak, hisse senedi almak vb. kullanabileceği bir çok yatırım aracı bulunurken yatırım için parayı faize yatırmak mantıklı mı sorusudur. Bu yazımızda tüm bu soruların cevapları sizler için bir araya getirilmiştir.

Faize Para Yatırmak 2022

2021 yılı başlarında 7.35 TL seviyelerinde olan dolar kuru 2021 sonlarına geldiğimiz şu günlerde 16 TL seviyelerinde. Döviz karşısında Türk Lirasının bu seviyelerde bir değer kaybetmesi insanları yatırım araçlarına yönlendirmekte. Paralarının değer kaybetmesini önlemek amacıyla insanların kullandığı yatırım araçlarından bir tanesi de faize para yatırmak.

Faize para yatırmak risk faktörünün en az olduğu yatırım araçlarından biridir. Bankalar ile yapmış olduğunuz karşılıklı anlaşma sayesinde belirli bir süre sonunda mutabık olduğunuz faiz oranı ile paranız hesabınıza yatar. Parayı faize yatırmak riskin az olması nedeniyle insanlara her zaman cazip gelmiştir. Fakat son dönemde yaşanan gelişmeler parayı faize yatırmak mantıklı mı sorusunu akıllara getirmekte.

Merkez Bankası‘nın faiz indirmesi ile birlikte bankalar da faiz oranlarını güncellemeye başladı. Bu nedenle faize para yatırmak yüksek kazanç elde etmek isteyenler için çok da doğru bir hamle olmamakla beraber risk almak istemeyen yatırımcı için hala uygun yatırım aracıdır. Faize para yatırmak konusunda dikkat etmeniz gereken temel şeyler ise Türk Lirasının değer kaybetmesi ya da değer kazanması durumlarına karşı anlık hamle yapabilmek.

Bunun için de yapmanız gereken paranızı uzun süre ile faize yatırmak yerine 32 günlük gibi kısa vadelerde faize yatırmaktır. Uzun vadeli faiz oranları ile kıyaslandığında daha az getirisi olmasına rağmen doğru hamleyi yapabilmeniz açısından paranızı kısa vadede faize yatırmak en doğru yöntem olabilir. Yine de parayı faize yatırmak mantıklı mı sorusuna cevap verecek olursak paranızın faizde durması sizler için boşta durmasından çok daha karlı olacaktır. Faize para yatırmaya karar verdiyseniz, parayı nasıl faize yatırabilirim konusundaki yöntemleri anlatalım.

Parayı Nasıl Faize Yatırabilirim?

Parayı nasıl faize yatırabilirim, parasını faize yatırmak isteyen ve bu konuda bilgi sahibi olmayan insanların sıkça merak ettiği bir konudur. Kısaca anlatacak olursak faize para yatırmak, bankaların sizden paranızı alarak işletmesi ve belirli bir süre sonra size ana paranızla beraber belirli bir faiz oranı ödemesidir. Bu nedenle bankalarda vadeli hesap açarak paranızın bu hesapta anlaşmış olduğunuz süre boyunca kalmasını sağlarlar. Parayı faize yatırmak için kullanacağınız yöntemlerden ilki vadeli mevduat hesabı açmaktır.

Vadeli Mevduat Hesabı

Vadeli mevduat hesabı, bankalardaki en temel hesaplardan biridir ve belirli bir süre boyunca belirli bir faizde bankaya paranızı yatırmayı sağlar. Vadeli mevduat hesabınızdaki parayı günlük, haftalık, aylık, 3 aylık, 6 aylık ve yıllık olarak faize yatırabilirsiniz. Kazanacağınız faiz miktarı, paranızın büyüklüğüne ve vade süresine göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle bankanızın size sunmuş olduğu faiz oranlarını inceleyerek en yüksek kazanç elde edeceğiniz vade seçeneğini tercih etmenizde fayda var.

Vadeli mevduat hesabınızda yer alan paranın ne kadar gelir getireceğini görmek için bankaların mobil uygulamalarından “Oranlar-Kurlar” menüsünden faiz miktarını hesaplatabilirsiniz. Ayrıca faiz hesaplamak için kullanabileceğiniz basit bir formül de bulunmaktadır. Bu formül;
(Anapara*Faiz Oranı*Vade Sayısı (gün)) / 36500 şeklindedir. Bu formül ile mevduat hesabınızda ne kadar süre sonunda ne kadar gelir elde edebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Basitçe bir örnekle 100.000 TL anaparanıza yıllık %15 faiz oranı ile 30 gün sonunda ne kadar kazanç elde edeceğinizi hesaplayalım.
(100.000 TL * 15 * 30 gün)/36500= 1.232,88 TL
30 gün sonunda el edeceğiniz brüt kazanç 1.232,88 TL olacaktır.
Parayı faize yatırmak için kullanacağınız diğer bir yöntem ise paranızı dövize çevirerek faize yatırmaktır. Bunun için yapmanız gereken ise vadeli döviz hesabı açmaktır.

Vadeli Döviz Hesabı

Vadeli döviz hesabı genellikle döviz üzerinden birikimlerini değerlendirmek isteyenlerin kullandığı bir yöntemdir. Vadeli döviz hesabı faizleri, vadeli mevduat hesabı faizleri ile kıyaslandığında daha düşüktür. Fakat bununla birlikte faiz miktarı döviz olarak ödendiğinden kur farkındaki değişim ile daha yüksek getirisi olabilir. Vadeli döviz hesabı açan bankaların bazıları döviz miktarının belirli bir tutarın üzerinde olmasını isterler. Bu nedenle paranızı vadeli döviz hesabına yatırmadan önce bankanız ile görüşerek, böyle bir şartlarının olup olmadığını ve faiz oranlarını öğrenmelisiniz.