Ek Hesap Nedir? Ek Hesap Nasıl Açılır? 2022 Güncel

Ek Hesap Nedir?

Bankalar kullanıcıları için farklı kredi seçenekleri sunar. Bankalar tarafından sunulan kredi seçeneklerinden bir tanesi de ek hesaptır. Nakit ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz ya da alışveriş yapabileceğiniz ek hesap nedir? Ek hesap nasıl açılır? Ek hesabın avantajları nelerdir? sorularının cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Ek Hesap Nedir?

Ek hesap, temelde bankaların sunduğu kredi türlerinden biridir. Bankalar tarafından belirlenen bir limit dahilinde nakit ihtiyaçlarınızı karşılamanız için vadesiz hesabınıza tanımlanan bir kredi türüdür. Halk arasında eksi hesap olarak da bilinen ek hesap sayesinde vadesiz hesabınızda para olmasa dahi ek hesap limitiniz kadar alışveriş yapabilir ya da nakit ihtiyacınızı karşılayabilmek için nakit çekebilirsiniz. Özellikle düzenli ödemelerin aksamaması ve mağdur olunmaması için oldukça avantajlı olan ek hesap sayesinde bankalara verdiğiniz ödeme talimatları aksamadan devam eder. Ek hesap aynı zamanda artı hesap, nakit avans ya da avans hesap gibi farklı isimlerle de kullanıcılara sunulur.

Ek Hesap Nasıl Açılır?

Ek hesap nasıl açılır sorusunun cevabını kısaca açıklayacak olursak ek hesap bankaya başvurmanız durumunda direkt olarak açılır. Eğer bir maaş hesabına sahipseniz zaten banka tarafından otomatik olarak tanımlanmış bir ek hesap limitiniz bulunmaktadır. Fakat herhangi bir maaş hesabınız yoksa kullandığınız hesap kartlarının birinin ait olduğu bankaya ek hesap için başvuru yaparak ek hesap limiti tanımlatabilirsiniz.

Ek hesap başvurusunda bulunduğunuzda bankalar kredi notunuza göre bir değerlendirme yapar ve vadesiz hesabınıza ek hesap limiti tanımlanıp tanımlanmayacağına karar verir. Başvuru yaptığınız bankada paranız bulunuyorsa bulunan miktarı göz önünde bulundurarak banka bir limit belirler. Kredi notunuzu bilmiyorsanız İhtiyaç Kredisi İçin Findeks Kredi Notu Kaç Olmalı? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Unutmayın ek hesap bir kredi türüdür ve ek hesap limitleriniz kredi notunuz dahilinde belirlenir.

Ek Hesap Avantajları Nelerdir?

Ek hesap, acil bir nakit ihtiyacınıza karşı kullanabileceğiniz acil nakit çözümlerinden biridir. Bu nedenle nakit ihtiyacınızın limitiniz kadar olanını ek hesaptan kullanabilir ve maddi olarak rahatlayabilirsiniz. Geri ödemesinde düşük bir miktar faiz işletilerek sunulan ek hesap ödeme kolaylığı açısından da oldukça caziptir.

Ek Hesap Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Bankalar, müşterilerine herhangi bir ürün kullandırdığında müşterilerinin ürünlerine karşılık gelen borçlarını düzenli olarak ödemesini bekler. Birçok kişi tarafından bir kredi olduğu bilinmeyen en hesap borcu ödenmezse bankalar her türlü yaptırımı uygulama hakkına sahiptir.

Bankaların yaptırım uygulamalarıyla beraber ek hesap borcu ödenmezse ne olur sorusunun diğer bir cevabı ise kredi notunun düşmesidir. Ek hesap borcu ödenmediği takdirde kredi notunuz olumsuz etkilenir. Kredi notunuzun olumsuz etkilenmesi ile ek hesap limit arttırımı, yeniden kredi çekme ya da kredi kartı başvurusu yapma gibi bankacılık ürünlerinin kullanımında problem yaşanır. Ek hesap nakit ihtiyaçlarınız için oldukça pratik bir çözüm olmakla beraber borcunun ödenmediği durumlarda da kullanıcılarının finansal pozisyonlarını olumsuz etkiler.

Ek Hesap ve Kredi Arasındaki Farklar?

Ek hesap ve kredi arasındaki en büyük fark kredi için bir inceleme ve onay süreci gerekirken ek hesapta böyle bi süreç yoktur. Bu nedenle ek hesap krediye oranla nakit ihtiyaçlarınıza daha hızlı çözüm bulmanızı sağlar.

Ek hesap ile maaş müşterisi olduğunuz banka tarafından doğrudan tanımlanan, eğer maaş müşterisi değilseniz banka onayı ile tanımlanan limit doğrultusunda anında ATM’lerden, internet bankacılığı kanallarından ya da mobil bankacılıktan kolay bir şekilde nakit çekimi yapabilirsiniz. Kredi ise başvurunuza istinaden banka tarafından finansal pozisyonunuzun ve kredi notunuzun incelenmesi ile onay verilen, daha sonra ilgili evrakları tamamlayarak bankaya teslim etmenizle kullanabileceğiniz bir bankacılık ürünü olduğu için nakit ihtiyacınızı karşılamanız daha uzun sürelerde olabilir.

Kolay bir şekilde nakit ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz ek hesabın krediye göre olumsuz bir yanı ise vade seçenekleri ve faiz oranları. Kredi ile kullanmış olduğunuz miktarı daha düşük faiz oranları ve uzun vade seçenekleri ile zorlanmadan öderken ek hesap limitiniz dahilinde kullanmış olduğunuz parayı faiz işlememesi için tek seferde kapatmanız gerekir. Eğer tek seferde kapatamaz ve bir miktar ödeme yaparsanız faiz oranı değişmeden kalan miktar üzerinden yeniden bir faiz uygulanır.

Ek Hesap Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Ek hesap kullanılırken dikkat edilmesi gereken en önemli konu ihtiyaçların belirlenmesidir. Ek hesap kullanmadan önce ihtiyaçlarınızı doğru bir şekilde belirlemeli ve ihtiyacınız kadar olan tutar için ek hesap kullanmalısınız. Aksi takdirde ihtiyacınızdan fazlasını kullanarak ilerleyen dönemler için maddi sıkıntılar çekebilirsiniz.

Eğer ek hesap kullandığınız kart aktif olarak kullandığınız bir kart ise ek hesaba günlük faiz uygulandığını unutmayın ve ödemelerinizi muhakkak düzenli bir şekilde yapın. Ek hesap faiz oranları yüksek olduğu için düzenli ödenmemesi ciddi faiz ödemenizi gerektirir.