EFT ve Havale Arasındaki Farklar Nelerdir? 2022 Güncel Bilgi

EFT ve Havale Arasındaki Farklar Nelerdir

Teknolojinin gelişmesi ile hem zamandan tasarruf etmek hem de bankalarda sıra beklememek için günümüzde pek çok insan para transferi işlemlerini internet bankacılığı veya mobil bankacılık ile yapıyor. Para transferi esnasında karşımıza en çok çıkan iki terim ise EFT ve havale. Peki bu kadar çok karşılaştığımız EFT ve havale arasındaki farklar nelerdir?

Özellikle internet kullanımının yaygınlaşması sonrası artık bulunduğumuz her yerden telefon, tablet veya bilgisayarımızdan bankacılık işlemlerimizi gerçekleştirir olduk. Bankalarda vakit kaybetmeden diğer birçok işlem gibi para transfer işlemlerimizi de çok kısa sürede internetten yapabiliyoruz. Her ikisi de bireysel ve kurumsal para gönderme yöntemi olan EFT ve Havale, internet bankacılığı kullanan herkesin duyduğu terimlerdir. EFT ve havalenin ortak özellikleri olmasına rağmen aralarında farklılıklar bulunmaktadır. EFT ve havale arasındaki farkları açıklamadan önce EFT ve havalenin ne olduğunu açıklayalım.

EFT Nedir?

Açılımı Elektronik Fon Transferi olan EFT, aynı ülkedeki farklı bankalarda bulunan hesaplar arasında para transferi yöntemidir. EFT ile kullanmış olduğunuz bankadan, farklı bir bankada bulunan hesabınıza ya da başka birinin hesabına para gönderebilir veya ödeme yapabilirsiniz. Farklı bankalarda bulunan bireysel ya da kurumsal hesaplar arasında para gönderilmesini sağlayan bu yöntem ile yaptığınız para transfer işlemleri yalnızca mesai saatleri içerisinde gerçekleşir. EFT ile mesai saatleri dışında gönderdiğiniz para, bekleyen işlemlere alınır ve diğer banka hesabına bir sonraki mesai gününde aktarılır. Fakat bankaların EFT işleminin başlangıç ve bitiş saatleri değişkenlik göstermektedir.

EFT Saatleri

EFT saatleri her bankada farklılık göstermekle beraber bankaların çalışma saatleri olan hafta içi 8:00 – 17:30 saatleri içerisindedir. Bazı bankaların EFT saatleri şu şekildedir.

 • ‌Denizbank EFT saatleri: 8:00 – 16:00
 • ‌Vakıfbank EFT saatleri: 8:30 – 16:00
 • ‌Halkbank EFT saatleri: 8:00 – 16:30
 • ‌Yapı Kredi EFT saatleri: 8:30 – 16:00
 • ‌Ziraat Bankası EFT saatleri: 8:00 – 17:00
 • ‌Akbank EFT saatleri: 8:00 – 17:15
 • Garanti Bankası EFT saatleri: 8:00 – 17:15

EFT işlemini internet bankacılığından, mobil bankacılıktan ya da ATM’lerden yapabileceğiniz gibi şubeye giderek de gerçekleştirebilirsiniz. Eğer herhangi bir banka hesabına sahip değilseniz ya da para transferini kullanmış olduğunuz hesap üzerinden yapmak istemiyorsanız herhangi bir şubeye giderek nakit ödemeli olarak da EFT yapabilirsiniz. EFT işlem ücretleri bankadan bankaya değişmektedir. Fakat hemen hemen her bankada, şubelerden yaptığınız EFT’lerde işlem ücreti mobil bankacılık, internet bankacılığı veya ATM’lerden yaptığınız EFT ücretlerinden daha yüksektir.

EFT Ücretleri

EFT işlemlerinde ücretler her banka için farklılık göstermekle birlikte işlemi gerçekleştirdiğiniz kanallara göre de değişmektedir. Bazı kanallara göre EFT işlem ücretleri şu şekildedir.

 • Şubeler: Tutara ve bankaya bağlı olarak 55 TL ila 800 TL arası.
 • ATM’ler: Tutara ve bankaya bağlı olarak 10 ila 18 TL arası.
 • İnternet ve mobil bankacılık: Tutara ve bankaya bağlı olarak 3.30 ila 6.90 TL arasındadır.

Havale Nedir?

Havale, aynı bankaların farklı şubelerinde bulunan hesaplar arasında gerçekleşen para transfer işlemidir. Havale ile sizinle aynı bankada hesabı bulunan başka birine para gönderebileceğiniz gibi aynı bankada bulunan hesaplarınız arasında da para transferi sağlayabilirsiniz. Alıcı hesaba ait IBAN veya hesap numarası ve şube kodunu bilmeniz havale yöntemi ile para göndermeniz için yeterlidir.

Havale işlemini, mobil bankacılıktan internet bankacılığından, ya da ATM’lerden yapabileceğiniz gibi şubeye giderek de gerçekleştirebilirsiniz. Banka şubelerinden gerçekleştireceğiniz havale işlemi yalnızca bankaların çalışma saatlerinde yapılabilir. Fakat diğer kanallar üzerinden havale işlemi ile göndermiş olduğunuz para saat farketmeksizin doğrudan göndermiş olduğunuz hesaba aktarılır.
Para gönderme işlemlerinde kullandığımız EFT ve havale arasındaki farklar ise şu şekildedir.

EFT ve Havale Arasındaki Farklar Nelerdir?

 • EFT farklı bankalar arasında gerçekleştirilen para transferi işlemine denirken havale aynı bankaların farklı şubeleri arasında yapılan para transfer işlemidir.
 • EFT işleminde para transferi bankaların mesai saatleri içerisindeki EFT saatlerinde gerçekleşirken havale işlemi ile yapılan para transferi 7 gün 24 saat diğer hesaba aktarılır.
 • EFT ücretleri, havale ücretleri ile kıyaslandığında daha yüksektir.