EFT Sorgulama Nasıl Yapılır?

EFT Sorgulama Nasıl Yapılır?

EFT, günümüzde bankacılıkta en çok kullanılan işlemlerden biridir. Farklı bankalar aracılığıyla yapılan para transferleri, bankalardaki farklılıklar nedeniyle EFT olarak kabul edilmektedir. Transfer işlemlerine bağlı olarak paranın transfer edilen hesaba geçme süresi değişmektedir. Bazen işlemin karşı tarafa ulaşması zaman almaktadır. Bu tip durumlarda akla gelen soru EFT sorgulama nasıl yapılır? Oluyor.

Farklı bankalar arasında yapmış olduğunuz havale işlemlerine EFT denir. Bankalardaki farklılıklar nedeniyle bu işlem hemen gerçekleşmeyebilir. Ancak normal şartlarda hafta içi 10-15 dakika içerisinde işleminiz tamamlanacaktır. Hafta sonu gönderim yaptığınız hesaba para aktarabilirsiniz, ancak yatırım işlemi vermiş olduğunuz talimat gereği ilk iş günü yatar.

EFT sorgulama nasıl yapılır? EFT sorgulama çoğu bankanın desteklediği bir hizmettir. Bankalar başta dijital bankacılık kanalları olmak üzere birçok kanal üzerinden destek sunmaktadır. Hizmet verilen kanallar bankaya göre değişir. Bu nedenle tercih edilen bankacılık kanallarından sorgulama sürecine ilişkin bilgileri paylaşacağız.

Şubeden sorgulama; Her banka bu işlemi desteklemese de bazı bankalar halen şube hizmeti vermektedir, bu nedenle şubeye gitmeden önce EFT işlem numarasını bilmeniz işleminizi kolaylaştıracaktır. İşlem numaranız ile şubeye giderek müşteri temsilcisinden yardım alabilirsiniz. Bazı durumlarda müşteri danışmanı tarafından tarih ve başka bilgiler de talep edilebilir. Bu işlem için ihtiyacınız olan EFT numarası işlem tamamlandığında sistemin otomatik olarak ekranda veya dekontta göstereceği numaradır.

EFT ve Havale Arasındaki Farklar Nelerdir?

İşlem sırasında bu numaraya ulaşılamaması durumunda bankanın internet şubesine giriş yaparak havale menüsünden EFT işlem ekstresi ile ilgili bilgileri alabilirsiniz. Veya EFT ile ilgili bir dekont aldıysanız, ilgili EFT talep numarası o dekont üzerinde görünecektir.

  • İnternet Şubesi veya Mobil Şube’den EFT Sorgulama; Bu seçenek şu anda çoğu banka tarafından desteklenmektedir, bunun için öncelikle çevrimiçi bankacılık hizmeti için kullanıcı adı ve şifrenizin olması gerekir, bu tanımlara sahip olduğunuzda bunlara kolayca ve hızlı bir şekilde başvurabilirsiniz.
  • Telefon bankacılığından EFT sorgulaması.

EFT Gönderilmediği Durumlarda Ne Yapılır?

EFT işlemleri aynı bankalar arasında gerçekleşmediği için havale işlemleri gecikebilmektedir. Bu arada tek yapmanız gereken referans numarasını doğrulamak ya da parayı transfer ettiğiniz kişiden bilgi almak. Paranızın gitmemesinin birden fazla nedeni olabilir. İşleminiz çok beklemenize rağmen karşı tarafa ulaşmadıysa, işlem sırasında bazı hatalar yapmış olabilirsiniz. Nedir bu hatalı hamleler;

  • Gönderdiğiniz tutarın hesabınızda bulunmaması.
  • Bankalar arası oluşan kısmi yoğunluk.
  • Karşı tarafın bilgilerinin hatalı girilmiş olması.
  • IBAN veya hesap numarasının eksik veya hatalı girilmesi.

Ziraat Bankası EFT Sorgulama

EFT sorgulama Ziraat, sorusu sıklıkla aranır hale geldi. Bu noktada bazı müşteriler veya alıcılar gönderilen paranın durumunu takip etmek için sorgulama yapmak isterler. Bazı bankalar bu talebi sınırlı bankacılık kanalları üzerinden sağlasa da çoğu banka yine de bu durumda müşterilerine herhangi bir hizmet vermemektedir. Sorgulama hizmeti veren bankalar ise bu işlem için İnternet şubesi ve mobil şubelere göre daha az tercih edilen telefon bankacılığını sunuyorlar. EFT sorgulamasını yapılabileceği bankalardan biri de Ziraat Bankası’dır.

EFT sorgulama ziraat işlemleri için öncelikle EFT sorgu numarasını bilmek gerekiyor. EFT numarası işlem yapıldıktan hemen sonra işlem için tanımlanan numaradır. Bu numarayı transfer anında alabilirsiniz. Almadığınız taktirde dekont üzerinde bu numaraya ulaşabilirsiniz. Ziraat bankası EFT sorgulama işlemini telefon bankacılığı ile yapmaktadır. Ziraat Bankası müşteri hizmetleri 444 0 000 aranarak işlemler menüsünden para transfer işlemleri ve sonrasında da EFT sorgulama işlemi gerçekleştirilebilir. Bir diğer alternatif de müşteri temsilcisine bağlanılarak yardım almaktır.

 

Garanti Bankası EFT Sorgulama

EFT, farklı banka hesapları arasında para gönderme işlemidir. Elektronik Fon Transferi anlamına gelen EFT, internet bankacılığı, mobil bankacılık, ATM’ler gibi şubesiz bankacılık araçlarının kullanımının artmasıyla çok daha fazla tercih edilen bir bankacılık işlemi haline geldi. Bu araçlar sayesinde herhangi bir zaman sınırı ve şubeye gitme ihtiyacı ortadan kalkıyor, ülke içinde herhangi bir yere gitmeye gerek kalmadan hızlı ve güvenli bir şekilde Türkiye’nin her yerine para gönderilebiliyor veya bu bölümde verilen EFT talimatları ile ödemeler kolaylıkla takip edilebiliyor. Sunduğu şubesiz bankacılık hizmetleriyle ülkemizde önemli bir yere sahip olan Garanti Bankası, EFT sorgulama Garanti müşterilerine sınırlı da olsa EFT sorgulama yapma imkânı sunuyor.

EFT sorgulama Garanti Bankası İşlemleri Garanti Bankası telefon bankacılığı aracılığıyla yapılıyor.444 0 333 veya 0 850 222 0 333 numaralı telefonlar aranarak gerekli bilgiler alınabilir.

Halkbank EFT Sorgulama

EFT sorgulama Halkbank, EFT işlemleri 5 ila 30 dakika arasında sürmektedir. İşleminiz gerçekleşmediyse eğer internet bankacılığından, telefon bankacılığından (0 850 222 0 400 ) ya da en yakın şubenizden sorgulama yaptırabilirsiniz. İnternet bankacılığıyla yaptığınız sorgulamada EFT’niz karşı tarafın hesabına ulaşmadıysa mutlaka şubenize uğrayın.

TEB EFT Sorgulama

EFT sorgulama TEB, EFT işlemlerini gerçekleştirmek diğer bankalar da olduğu gibi 5 ila 30 dakika arasında gerçekleşmektedir. Peki, işleminiz gerçekleşmediyse ne yapılmalı? EFT sorgulama TEB nasıl yapılır?

  • İnternet bankacılığından sorgulama yapılır.
  • Telefon bankacılığından 0 850 200 0 666 numaralı telefondan sorgulama yapabilirsiniz
  • En yakın TEB şubesinden sorgulama yapabilirsiniz.

Akbank EFT Sorgulama

Akbank’ın şubesiz bankacılık kullanımının artmasıyla birlikte Elektronik Fon Transferi veya bilindiği adıyla EFT, müşteriler tarafından en sık kullanılan işlemlerden biridir. Online bankacılık kanalları sayesinde, başka bir şubeye gitmeden başka bir hesaba para transferi yapabilirsiniz. EFT talimatı ile normal veya banka şubelerinden fiziki olarak yapılabilir. Gönderilen paranın karşının hesabına aktarılabilmesi için EFT saatleri içerisinde yapılması gerekmektedir.

EFT sorgulama Akbank şubelerinde müşteri hizmetleri temsilcisi aracılığıyla EFT’nin durumu belirlenebilir. Bunun için yapılan EFT işleminin kayıt numarasını bilmeniz işinizi kolaylaştıracaktır. EFT işlem numarası, talep numarası olarak da bilinen işlem tamamlandıktan sonra verilen numaradır. İşlem geçmişinde veya dijital bankacılık kanallarının dekontunda belirtilir.

Akbank 444 25 25 / 0850 222 25 25 numaralı çağrı merkezini arayarak EFT talebi veya hesap hareketi sorgulaması olarak da yapılabilir. Bu işlem Sesli Yanıt Sistemi ile hızlı işlem yapılabilmesi için EFT istek numarasının bilinmesini gerektirmektedir. Transfer menüsünden talepte bulunmak için bu numarayı kullanabilirsiniz. İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılık Kanallarından EFT danışmanlığı yapabilmek için Akbank Direkt mobil kullanıcısı olmanız gerekmektedir.