Döviz Hesabı Nasıl Açılır?

Döviz Hesabı Nasıl Açılır?

Döviz hesabı, tasarruflarınızı yabancı para biriminde değerlendirmenize ve para gönderip almanıza imkan sağlayan bir hesap türüdür. Banka yatırım araçları arasında yer alan döviz cinsinde açılan hesap ile paranızı birçok farklı para biriminde değerlendirebilir, alım satım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Yatırım aracı olması dışında eğer ticaretle uğraşıyorsanız  ve yabancı ülkelere ticaret yapıyorsanız para alma ve gönderme işlemleriniz için bir döviz cinsinden hesaba ihtiyaç duyarsınız.

Yabancı para mevduatı olarak da bilinen döviz hesabı ile İngiliz Sterlini, Euro, ABD Doları, İsveç Frangı gibi pek çok para biriminden alım satım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Döviz hesabı, vadeli döviz hesabı ve vadesiz döviz hesabı olarak ikiye ayrılmaktadır.

Vadeli Döviz Hesabı Nedir?

Vadeli döviz hesabı, tasarruflarınızı yabancı para biriminden değerlendirebileceğiniz ve paranızın bu hesapta kaldığı sürece belirli bir oranda faiz getirisine sahip olduğu bir vadeli mevduat hesaptır. Vadeli döviz hesabı sayesinde birikimlerinizden risksiz bir şekilde gelir elde edebilirsiniz.

Vadesiz Döviz Hesabı Nedir?

Vadesiz döviz hesabı, euro, dolar ve diğer yabancı para birimleri üzerinden yapacağınız birikimlerinizi tutabileceğiniz bir vadesiz hesap türüdür. Tasarruflarınıza bu hesap üzerinden herhangi bir faiz işlenmez. Döviz cinsinden para gönderip almanıza olanak sağlayan bu hesap ile dilediğiniz zaman yabancı para çekebilirsiniz.

Döviz cinsinden hesap açabileceğiniz bankalar ise şu şekildedir.

Ziraat Bankası, Garanti BBVA, Enpara, Vakıfbank, Halkbank, İNG Bank, İş Bankası, Kuveyt Türk, TEB, Şekerbank, QNB Finansbank, Yapı Kredi vb.

Bazı bankalar için döviz biriminden hesap nasıl açılır? Nasıl başvuru yapılır gibi soruların cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Ziraat Bankası Döviz Hesabı Nasıl Açılır?

Ziraat Bankası döviz hesap, vadeli ve vadesiz olarak açılmaktadır. Vadeli yabancı para mevduat hesabı olarak geçen vadeli döviz hesap ile euro ve dolar cinsinden paralarınızı 1.098 gün, diğer yabancı para türlerinden yatırımlarınızı ise 400 güne kadar vadeye yatırabilirsiniz. Bu süreler sonunda ise ana paranızı ve faiz miktarını geri alabilirsiniz.

Ziraat Bankası döviz hesap açmak için kullanabileceğiniz kanallar ise şu şekilde,

 • Ziraat Bankası şubeleri,
 • Ziraat Bankası mobil uygulama,
 • Ziraat Bankası internet bankacılığı.

Ziraat Bankası internet ve mobil uygulama üzerinden yabancı para cinsinden hesap açmak için,

 1. Mobil uygulamaya ya da internet bankacılığına giriş yaptıktan sonra “Hesaplarım” menüsünü seçin.
 2. Bu alanda “Yeni Hesap Aç” menüsüne tıklayın. Bu alanda karşınıza Vadeli Hesap veya Vadesiz Hesap seçeneklerinden açmak istediğiniz hesap türüne göre seçim yapın.
 3. Buradan “Döviz Cinsi Seçin” bölümünden işlem yapmak istediğiniz döviz cinsini seçin ve devam butonuna basın.
 4. Yeni açılan sayfada hesap bilgilerinizin yer aldığı alanın altında “Onayla” butonuna tıklayıp onay verdikten sonra hesabınız açılacaktır.

Garanti BBVA Döviz Hesabı Nasıl Açılır?

Garanti bankasından döviz cinsinden hesap açmak için 444 0 333 numaralı Garanti BBVA Müşteri İletişim Merkezi’ni arayabilir, Garanti BBVA şubelerine gidebilir, Garanti BBVA mobil uygulamasını veya internet bankacılığını kullanabilirsiniz.

Garanti BBVA mobil uygulaması üzerinden döviz cinsinden hesap açmak için takip etmeniz gereken adımlar ise şu şekildedir.

 1. Garanti BBVA mobil bankacılık uygulamasına T.C. kimlik numaranız veya müşteri numaranız ve şifreniz ile giriş yapın.
 2. Mobil uygulamaya giriş yaptıktan sonra “İşlemler” bölümünü seçin.
 3. İşlemler bölümünden “Vadesiz Hesap Açılışı” menüsüne tıklayın.
 4. Hesabın bağlı bulunacağı şubeyi seçin.
 5. Hesap açmak istediğiniz para birimini seçin ve “Devam” tuşuna basın.
 6. Yeni açılan sekmede işlem adımını onaylayarak hesabınızı aktif hale getirin.

Enpara Döviz Hesabı Nasıl Açılır?

Enpara, Finansbank’ın tüm bankacılık işlemlerinizi bankaya gitmeden gerçekleştirebileceğiniz, bankayı aradan çıkaran ve bu nedenle birçok bankaya oranla daha uygun hizmetler veren bir bankacılık uygulamasıdır. Enpara üzerinden döviz cinsinden hesap açmak için yapmanız gerekenler ise şunlardır,

 1. Mobil uygulamaya giriş yapın.
 2. “Hesaplarım” menüsünü seçin.
 3. Burada sol altta yer alan “Yeni Hesap Aç” menüsünü seçin.
 4. Hesap türü seçimi sayfasından “Vadesiz Hesap” menüsünü seçin.
 5. Açılan sayfadaki sözleşmeyi okuyun ve kabul etmeniz durumnda en altta yer alan “Sözleşmeyi okudum ve kabul ediyorum” kutucuğunu işaretleyerek “Onayla” butonuna basın.
 6. Açmak istediğiniz hesap için para birimini seçin.
 7. Karşınıza gelen sayfada altta yer alan “Onayla” butonuna basın ve hesabınızı açın.

Döviz Hesabı Vergisi Ne Kadar?

Tüm banka hesaplarından devlete ödenen bir vergi bulunmaktadır. 21.03.2019 tarihinden itibaren geçerli oran stopaj oranları ise şu şekildedir.

1 yıla kadar vadeli hesaplar, vadesiz hesaplar ve ihbarlı hesaplarda %20

1 yıldan daha uzun olan ve uzun vadeli hesap olarak geçen vadeli hesaplarda ise %18.