Borç Kapatma Kredisi Nedir? Nasıl Başvuru Yapılır? 2022

Borç Kapatma Kredisi Nedir

Birden çok bankaya borcu olan tüketiciler için borç takibi yapmak bazen çok karmaşık olabilir. Bu gibi durumlarla karşılaşan kişiler için bankaların sunduğu hizmetlerden biri borç kapatma kredisidir. Bu yazımızda borç kapatma kredisi nedir? Borç kapatma kredi başvurusu nasıl yapılır? konularında detaylı bilgiye erişebilirsiniz.

Borç kapatma kredisi, birden fazla kredi veya kredi kartı borcu olan tüketicilerin borçlarını tek seferde kapatarak bir banka üzerinden borç takibi yapmalarını sağlayan bir kredi türüdür. Borç kapatma kredisi ile kredi, kredi kartı ve diğer tüm borçlarınızı kapatarak tek bir kredi altında toplayabilir ve eşit taksitlerle geri ödeyebilirsiniz. Yaygın olarak borç kapatma kredisi olarak bilinen tüm borçlarınızı bir banks üzerinde toplayabileceğiniz bu kredi türünün diğer bir adı ise borç transfer kredisidir. Peki borç kapatma kredi başvurusu nasıl yapılır?

Borç Kapatma Kredisi Nedir?

Borç kapatma kredi başvurusu, tüm bankacılık kanalları üzerinden yapılabilir. Borç kapatma kredisi başvurusu yapmak istiyorsanız bankaların şubelerine giderek başvuru yapabileceğiniz gibi internet bankacılığı veya mobil bankacılık uygulaması üzerinden de kredi başvurusu yapabilirsiniz.Borç kapatma kredisi başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin merak ettiği bir diğer konu ise kimler borç kapatma kredisi başvurusunda bulunabilir?

Kimler Borç Kapatma Kredisi Başvurusunda Bulunabilir?

Birden fazla bankaya kredi ve kredi kartı borcunuz bulunuyor ise borçlarınızı düzenli ödeseniz dahi bir süre sonra borcunuzu takip etmeniz zorlaşabilir. İşte bu durumda çalışmakta olduğunuz bankalardan biri size borç kapatma kredisi imkanı sunarak tüm borçlarınızı kapatmanızı ve tek bir banka altında toplamanızı sağlar. Borç kapatma kredisine bankalara borcu olan ve başvuru şartlarını yerine getiren herkes başvuru yapabilir.

Borç Kapatma Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir?

Başvuracağınız her kredi için bazı şartlar aranmaktadır. Borç kapatma kredisi ihtiyaç kredisi türlerinden biridir. Borç kapatma kredisi kullanmadan önce bilinmesi gereken en önemli nokta borç kapatma kredisinin doğrudan kullanıcıya verilmeyeceğidir. Borç kapatma kredisinde krediyi kullanmış olduğunuz banka tarafından borcunuzun bulunduğu diğer bankalara ödeme yapılır. Borç kapatma kredisi yalnızca bu şartla kullandırılabilir. Bu şartın yanında borç kapatma kredisi başvurusunda bulunmak için diğer şartlar ise şöyledir.

‌Kredi notunuzun riskli veya çok riskli durumda olmaması gerekir. Kredi notu risk puanlarını görüntülemek için İhtiyaç Kredisi İçin Findeks Kredi Notu Kaç Olmalı? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

 • ‌Borç kapatma kredi başvurusunda bulunurken diğer bankalara olan borcunuzu ispat etmelisiniz.
 • ‌Herhangi bir yasal takip sürecinde olmamanız gerekir.
 • ‌Gerekli görülmesi durumunda gelirinizi belgelemeniz gerekir.
 • ‌Başvuracağınız borç kapatma kredisi toplam vadesini 36 ay vadeyi geçmemeli.
 • ‌Başvuru yapılmak istenen kredi tutarının aylık gelirinin yarısını geçmemesi gerekir.
 • ‌Gerekli görülmesi takdirde ipotek gösterilmelidir. Kişi evli ise eş rızası da alınmalıdır.
 • Bu şartları yerine getirmeniz durumunda borç kapatma kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Borç Kapatma Kredi Başvuru Belgeleri Nelerdir?

Başvurunun bankadan yapılması durumunda borç kapatma kredisi başvurusunda bulunmak için gereken belgeler maaş bordrosu, varsa ek gelir belgeniz, mevcut borçlarınızı gösteren belge, ikamet belgesi. Eğer başvuru mobil bankacılık uygulaması üzerinden veya internet bankacılığı üzerinden yapılıyorsa ilk aşamada herhangi bir belge talep edilmez. Ön başvuru sonrası bankaya davet edilerek belgeler talep edilir.

Borç Kapatma Kredisi Avantajları Nelerdir?

Kredi veya kredi kartı borçlarınız birden fazla bankaya dağılmış durumdaysa ve takip etmekte zorlanıyorsanız borç kapatma kredisi ile tüm borçlarınızı bir bankada toplayarak borç takibinizi kolaylaştırabilirsiniz. Bu sayede ödeme ödeme süreciniz daha kolay olur. Borç takibinin zorlaşması nedeniyle bazı borçlarınız gecikebilir ve bu nedenle gecikme faizi işlenebilir. Borç kapatma kredisi ile tüm borçlarınızı tek bir bankada toplayacağınız için gecikme faizi masraflarından kurtulabilirsiniz. Düzenli ödeme yapıldığı in kredi notunuz artış gösterir. Borç kapatma kredisi 36 ay vade imkanı sunmaktadır. Bu sayede aylık borç miktarınızı azaltabilirsiniz.

Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Başta devlet bankaları olmak üzere birçok banka müşterilerine borç kapatma kredisi imkanı sunmaktadır. Halkbankası borç kapatma kredisi, Vakıfbank borç kapatma kredisi ve Ziraat Bankası borç kapatma kredisi en çok borç kapatma kredisi kullanılan bankalardandır. Borç kapatma kredisi başvurusunda bulunabileceğiniz diğer bankalar ise şunlardır.

 • ‌Denizbank
 • ‌QNB Finansbank
 • ‌Akbank
 • ‌Şekerbank
 • ‌TEB Bankası

Bu bankalardan borç kapatma kredisi kullanarak ihtiyaç, taşıt, konut vb. kredi borçlarınızı, kredi kartı borçlarınızı ve kredili mevduat hesabı borçlarınızı tek seferde kapatarak aynı banka üzerine taşıyabilirsiniz.