Bedelsiz Askerlik Kredisi Nedir? Kredi Nasıl Alınır? 2022

Bedelsiz Askerlik Kredisi Nedir?

Bedelsiz askerlik kredisi nedir, nasıl alınır? Bedelli askerlik kavramı herkesin bildiği gibi devletin belirlediği ödeme karşılığında askerlik görevini kısa süreli tamamlamak için uygulanmaktadır. Askerlik görevini yapmak istemeyen çok fazla kişi olduktan sonra devlet teşvik vermek amacıyla bedelsiz askerlik kredisi sistemini çıkardı. Bedelsiz askerlik kredisi askere gitmekte gönüllü olan kişilere belli bir ücret krediyi düşük faizle verilmesi anlamına gelmektedir.

Askerliği bedelsiz yapanlar görev sürecinde kredi başvurusunda bulunurlar. Çekilen kredi normalden çok düşük bir faizle geri ödenmektedir. Genellikle maddi sıkıntı çeken insanlar bedelsiz askerlik kredisi kullanmayı tercih etmektedir. Kredi çekildikten sonra 8 aya kadar taksit imkanı sunulmaktadır. Bu süreçte isteğe bağlı olarak ilk 3 ay ödeme zorunluluğu yoktur.

Belirlenen görev süreci sonrasında ödeme alınabileceği gibi bedelsiz askerlik yapan vatandaşların isteğine bağlı şekilde ödeme seçenekleri sunulmaktadır. Bu süreçte askerlik görevi yapılıp, yapılmıyor olması banka tarafından denetlenmektedir. Maddi sıkıntılar, borçlar vb. sorunlara karşı tercih edilen bu yöntem minimum faiz ile geri ödeme sağlandığı için çoğunlukla tercih edilmektedir.

Mobil Bankacılık Uygulamaları

Bedelsiz Askerlik Yapanlara Kredi

Bedelsiz askerlik yapanlara kredi ne zaman verilecek? Kredi tarihleri genellikle devlet tarafından açıklanmaktadır. Kredi başvurusunda bulunan askerler belirli dönemlerde 170 Bin TL faizsiz kredi 2021 yılında da uygulanmaya devam etmektedir. Askerlik görevi zorunlu bir vatandaşlık görevi olması nedeniyle birçok insan iş imkanları nedeniyle bedelli askerlik yapmayı tercih edebilir. Ancak maddi anlamda zorluk çeken askerler, işsizler ve borçlu insanlar bedelsiz askerlik ile borçlarını hiçbir ek faiz olmaksızın devletten alarak geri ödeme şansına sahip olurlar.

Bedelsiz Askerlik Kaç Ay Sürer

Bedelsiz askerlik kaç ay, kaç ay askerlik süresi ile bedelsiz askerlik kredisi alınabilir? Bedelsiz askerlik kredisi normal askerlik süresi boyunca tamamlandığında verilmektedir. Günümüzde askerlik için belirlenen süre 6 ay olduğu için bedelsiz askerlik kaç ay sorusunun cevabı 6 aydır. 6 aylık askerlikten sonra 170 bin TL değerinde alınan faizsiz kredi ilk 3 ay ödenmeden 8 ile 10 yıla kadar taksitlendirilerek ödenebilmektedir. Bedelsiz askerlik yapacak olan vatandaşların yapması gerekenler şunlardır;

  • Bedelsiz askerlik kredisi başvurusunda bulunmak
  • Askerlik süresince görevdeki denetlemeden geçmek
  • Alınan kredinin aksatılmadan geri ödenmesi

Bedelsiz kredi kullanımından bağımsız olarak vatandaşlar iş ve eğitimlerine devam etmek üzere bedelli askerlik için de bankalardan kredi kullanabilmektedir.

Bedelli Askerlik Ücreti Kredi Nasıl Yapılır?

Bedelli askerlik ücreti kredi kartı ile yapılabilecek mi? Bedelli askerlik kredi kartı ile ödenemez ya da taksitlendirilemez. Çeşitli ekonomik imkanlar ve zaman ihtiyacı nedeniyle askerlik görevi yapmak istemeyen vatandaşların bedelli askerlik yapması muhtemeldir. Bedelli askerlik için belirlenen ücret 2021 yılı için 43 bin TL olarak belirlenmiştir. Bu ödeme devlete ait olan Ziraat bankası, Halk bankası ve Vakıf bank üzerinden ödenebilmektedir. Bedelli askerlik ödemeleri ayrıca PTT üzerinden de gerçekleştirilebilmektedir.

Bedelli askerlik ödemesi yapacak olan vatandaşlar ödemeyi ihtiyaç kredisi ile taksitlendirebilmektedir. Ancak bedelli askerlik ücreti kredi kartı ile yapılabilecek mi sorusunun cevabı olarak hayır kredi kartı kullanımı bu ödeme için kabul edilmemektedir. Ülkemizde birçok farklı banka bedelli askerlik için kredi vermektedir. Bu alınan krediler ödemeye ek faiz ile taksitlendirilmektedir. Bedelli askerlik yapacak olan kişilerde aranan tek şart ise yaş olarak 20 yaşı aşmış, yani günümüz tarihine göre 2001 yılı ve öncesinde doğmuş olması gerekmektedir.

Askerlik Yapana 170 Bin Kredi Başvurusu

Bedelsiz askerlik kredisi isteyen birçok vatandaş askerlik görevi için bu krediden faydalanabilmektedir. Bedelli askerliğe karşı oluşan yoğun talepten sonra denge oluşturmayı isteyen devlet askerlik yapana 170 bin kredi başvurusu yapmalarına hak tanıdı. Bu kredi faizsiz şekilde alınarak 8 aylık geri ödeme şeklinde uygulanmaktadır. Borç ödemek, yatırım yapmak, ev ihtiyaçlarını karşılamak vb. sorunlar yaşayan askerlerin bedelsiz askerlik kredisi ile ihtiyaçlarını karşılaması mümkündür. Üstelik bu kredilerin geri ödeme işlemi ilk 3 ay beklenmeden devam edebilmektedir.

Ziraat Bankası Bedelli Askerlik Kredisi

Peki bu kredi başvurusunda bulunacak olanlar Ziraat bankası bedelli askerlik kredisi için ne yapmalıdır? Öğrenim hayatına ve mesleki gelişime devam etmek isteyen vatandaşların bedelli askerliği tercih etmeleri mümkündür. Bu sebeple bedelli askerlik yapacak olan vatandaşlar çeşitli bankaları tercih edebilirler.

Ziraat bankası bedelli askerlik kredisi için ihtiyaç kredisi kullanımı sağlamaktadır. Buna bağlı olarak direkt tüm bedelli askerlik ödemesini ya da bir kısmını almanız mümkündür. Yurtdışında bedelli askerlik ödemesi yapacak olan vatandaşlar konsolosluklardan başvuruda bulunabilir. Yurtiçinde ise Ziraat Bankası şubelerinin ziyareti gerekmektedir. Kredi ödemeleri 12 ay, 24 ay ve 36 ay olmak üzere ihtiyaç kredisi geri ödemesi olarak taksitlendirilmektedir. Bu ödemelerde uygulanan güncel faiz oranı %1,75 olarak bilinmektedir. Bedelli Askerlik kredisi veren diğer bankalar ise şunlardır;

  • Garanti BBVA Bankası
  • TEB Bankası
  • Türkiye İş Bankası
  • İNG Bank
  • Akbank
  • Deniz Bank
  • QNB Finans Bank