Bedelli Askerlik Kredisi Veren Bankalar – 2022

Bedelli Askerlik Kredisi Veren Bankalar

Bedelli askerlik kredisi veren bankalar 2022, 2022 yılında da askerliğini kısa dönem yapmak isteyen kişilerin araştırdığı konuların başında gelmektedir. Bedelli askerlik, zorunlu askerliğe alternatif olarak vatandaşların gerek iş hayatlarına gerekse eğitim hayatlarına ara vermeden devam etmeleri için oluşturulmuş bir sistemdir. Sizler de askerliğinizi bedelli olarak yapmak istiyorsanız bu yazımızda bedelli askerlik kredisi veren bankalar ve bedelli askerlik başvurusu nasıl yapılır gibi konularda detaylı bilgiyi bulabilirsiniz.

Bedelli Askerlik Kredisi Nedir?

Bedelli askerlik kredisi, bankaların yasal şartları yerine getiren ve bedelli askerlik yapma hakkına sahip olan kişilere sundukları bir kredi türüdür. Daha öncelerde de dönem dönem uygulanan ve belirli bir dönem aralığını kapsayan bedelli askerlik sistemi değiştirilerek artık 20 yaşını dolduran herkesin askerlik vazifesini tamamlamasına olanak sağlamaktadır.

Yeni sistemle birlikte 20 yaşını dolduran herkes bedelli askerlik kredisine başvurarak askerlik ücretini ödeyebilir. Bedelli askerlik kredisi her banka tarafından verilen bir kredi olmamakla birlikte faiz oranları bankadan bankaya göre değişiklik göstermektedir. Bedelli askerlik kredisinin yanı sıra bankalar bedelsiz askerlik kredisi imkanı da sağlamaktadır. Bedelsiz askerlik kredisi hakkında bilgi almak için Bedelsiz Askerlik Kredisi Nedir, Nasıl Alınır? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bedelli Askerlik Başvuru Şartları Nelerdir?

Bedelli askerlik kredisi başvurusunda bulunmak için öncelikle bedelli askerlik şartlarını yerine getirmeniz gerekmektedir. Bedelli askerlik uygulaması kapsamında 1 ay temel askerlik eğitimi almak ve bedelli askerlik başvurusunda bulunmak için aranan şartlar şunlardır;

 • 20 – 40 yaş aralığında olmak.
 • Asker kaçağı olmamak ya da bakaya kalmamış olmak.
 • Askerlik için temel eğitimin alınacağı dönemde celp veya sevk tercihi yapmak.

Bu şartları yerine getiriyorsanız bedelli askerlik başvurusunda bulunabilirsiniz.

Bedelli Askerlik Kredisi Veren Bankalar

Bedelli askerlik kredisi veren bankalar, çalışma hayatına ya da öğrenim hayatına ara vermeden askerlik görevini tamamlamak isteyen vatandaşlara askerlik ücretinin bir kısmını belirli bir faiz oranı ve taksit imkanı ile sunmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta bedelli askerlik kredisi veren bankaların bireylerin bedelli askerlik için ihtiyaç duydukları paranın tamamını vermediğidir. Bedelli askerlik kredisi veren bankalar, 2022 yılı güncel bedelli askerlik ücreti olan 80.064,72 Türk Lirasının 20.000 Türk Lirasını bedelli askerlik kredisi olarak vermektedir.

Bedelli askerlik kredisinde üst limit 20.000 TL olarak sabit olmakla beraber faiz oranları bankadan bankaya değişkenlik gösterebilmektedir. Bedelli askerlik için bedelli askerlik kredisi başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşlar üst sınır dışında kalan miktar için ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunabilirler. Bedelli askerlik kredisi veren bankalar ve uyguladıkları bedelli askerlik kredisi faizleri ise şu şekildedir.

Ziraat Bankası Bedelli Askerlik Kredisi

Askerliğini bedelli olarak yapmak isteyen vatandaşlar Ziraat Bankası’ndan Ziraat Bankası bedelli askerlik kredisi başvurusunda bulunarak 20.000 TL’ye kadar aylık güncel %1.98’lik faiz oranı ve 36 ay taksit imkanı ile askerlik ücretinin bir kısmı için bedelli askerlik kredisi kullanabilirler. Ayrıca Ziraat Bankası bedelli askerlik için kredi başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşların talep etmesi durumunda 3 aylık ödemesiz dönem imkanı da sunmaktadır. Bu şekilde kullanmış olduğunuz Ziraat Bankası bedelli askerlik kredisini 3 ay sonra ödemeye başlayabilirsiniz. (Kampanya Süresi Dolmuştur)

Halkbank Bedelli Askerlik Kredisi

Halkbank bedelli askerlik kredisi, Halkbank’ın vatandaşlara sunduğu ihtiyaç kredisi türlerinden bir tanesidir. Halkbank, aylık %1.69 faiz oranı ile askerliğini bedelli olarak yapacak olan vatandaşlara 36 ay vade ile kredi imkanı sunmaktadır. Şubeye gitmeden online olarak da Halkbank bedelli askerlik kredisi için Halkbank ihtiyaç kredisine başvurabilirsiniz. (Kampanya Süresi Dolmuştur)

Bedelli askerlik kredisi veren bankalar 2022 yılında bu şekildedir. Bu bankaların dışında dönem dönem, Akbank, Vakıfbank, Şekerbank, Türkiye Finans, Kuveyt Türk, Albaraka Türk gibi bankalar da bedelli askerlik kredisi vermektedir. Fakat bu bankaların 2022 yılı Ocak ayı itibariyle böyle bir kampanyaları bulunmamaktadır. Kampanyaların oluşması durumunda yazımızda güncel olarak kampanyalar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bedelli Askerlik Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir?

Askerlik vazifesini bedelli olarak yapmak isteyen vatandaşların bu bedeli kredi ile karşılamaları için bir takım şartları yerine getirmeleri gerekmektedir. Bedelli askerlik kredisi başvuru şartları ise şöyledir.

Bedelli askerlik kredisi, bankaların sunmuş oldukları ihtiyaç kredisi türlerinden bir tanesidir. Bu nedenle öncelikli olarak ihtiyaç kredisi şartlarının yerine getirilmesi gerekmektedir.

Bedelli askerlik kredisi başvuru şartlarından ilki kredi başvurusunda bulunacak vatandaşın düzenli bir gelirin olması ve bu gelirin belgelenmesi gerekmektedir. Kredi başvurusu esnasında bankalar tarafından bakılacak diğer bir nokta ise kredi notunuzdur. Kredi notunuzun uygun olması durumunda bedelli askerlik ücretinin üst sınır olan 15.000 TL’lik kısmını kredi olarak kullanabilirsiniz. Kredi notu aralıkları ise şu şekildedir;

 • 1900 – 1700 : Çok İyi
 • 1699 – 1500 : İyi
 • 1499 – 1100 : Az Riskli
 • 1099 – 700 : Riskli
 • 699 – 0 : Çok Riskli

Kredi notunuz ve gelir durumunuz kredi başvurusunda bulunmak için uygun ise banka tarafından istenen evrakları tamamlayarak bedelli askerlik kredisi kullanabilirsiniz.

Bedelli Askerlik Kredisi Başvuru İçin Gereken Belgeler

Bedelli askerlik kredisi başvurusu sırasında bankalar tarafından istenen belgeler şunlardır;

 • Banka tarafından verilen kredi başvuru formu.
 • Nüfus Cüzdanı, ehliyet ya da pasaport.
 • Aylık gelirinizi gösteren maaş bordrosu, kira belgesi, mevduat geliri vb. gelir durum belgesi.

Bankalar bu belgelerin dışında da belge talebinde bulunabilirler.