Banka Kartı İnternet Alışverişine Açma

Banka Kartı İnternet Alışverişine Açma

Banka kartı internet alışverişine açma ile internetten yapacağınız tüm alışverişlerinizde kredi kartınızın yanında banka kartınızı da kullanabilirsiniz. Banka kartınız size ulaştırıldığına internet alışverişlerine kapalıdır. Bunun nedeni Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından verilen kredi kartlarının ve banka kartlarının internete kapalı olarak verilmesi talimatıdır.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile birlikte Ziraat Bankası, Akbank, Garanti BBVA ve diğer tüm bankalar müşterilerine bu konu hakkında bilgi vererek internet kullanımlarına devam edilmesi için müşteri temsilcileri ile görüşülmesi gerektiğini bildirdi. Peki internete kapalı olarak tarafınıza iletilen banka kartı internete nasıl açılır?

Banka Kartı İnternet Alışverişine Açma Nasıl Yapılır?

Bankanız tarafından size internete kapalı bir halde ulaştırılan banka kartınızı internet alışverişlerine açarak internet üzerinden alışveriş yapabilirsiniz. Banka kartı internet alışverişine açma için kullanabileceğiniz 3 bankacılık kanalı bulunmaktadır.

  • Mobil Bankacılık Uygulamaları üzerinden banka kartınızı internet alışverişine açabilirsiniz.
  • Müşteri hizmetlerini arayarak banka kartınızı internet alışverişine açabilirsiniz.
  • Banka Şubesine giderek banka kartınızı internet alışverişine açabilirsiniz.

Mobil Bankacılık İle Banka Kartı İnternet Alışverişine Açma

Banka kartınızı internet alışverişlerine açmak için kullanabileceğiniz en kolay ve pratik bankacılık kanalı mobil uygulamalardır. Kullanmış olduğunuz bankanın mobil uygulamasına girerek çok kolay bir şekilde banka kartınızı internet alışverişlerine açabilir ve internetten istediğiniz gibi alışveriş yapabilirsiniz. Mobil bankacılık uygulamaları üzerinden banka kartınızı internet alışverişlerine açmak için öncelikle akıllı cihazınıza (Apple cihazlar için IOS, Android cihazlar için Play Store uygulamaları üzerinden) bankanızın mobil uygulamasını indirmeniz gerekir. Mobil uygulamayı akıllı cihazınıza indirdikten sonra takip etmeniz gereken adımlar ise şunlardır.

  • Bankanızın mobil uygulamasına müşteri numaranız veya T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapın.
  • Ana menüden internet alışverişlerine açmak istediğiniz kartı seçin.
  • Kart seçiminden sonra “Kart Ayarları” seçeneğine giriş yapın.
  • Bu alanda mobil uygulamaya göre değişmekle beraber “İnternet Alışverişleri” seçeneğini seçin ve aktif hale getirin.
  • Google Play Kredi Kartı Silme

Müşteri Hizmetleri İle Banka Kartı İnternet Alışverişine Açma

Banka kartınızı internet alışverişine açmak için kullanabileceğiniz bir diğer bankacılık kanalı ile müşteri hizmetleridir. Müşteri hizmetlerini arayarak yönlendirmeleri takip edip müşteri temsilcisine bağlanın. Müşteri temsilcisine banka kartınızı internet alışverişlerine açma talebinizi iletin. Müşteri temsilcisi tarafından sorulan güvenlik sorularına doğru yanıt verdikten sonra internet alışverişlerine açılacak olan kartın son 6 hanesini söylemeniz gerekecek. Müşteri temsilcisinin yönlendirmesi ile gerekli adımları tamamlayarak banka kartınızı internet alışverişlerine açabilirsiniz.

Şubeden Banka Kartı İnternet Alışverişine Açma

Banka kartınızı internet alışverişlerine açmak için size en yakın banka şubesine giderek müşteri temsilciniz ile görüşün. Bu işlemi yaparken bankaya kayıtlı cep telefonu numaranızın güncel olması gerekmektedir. Eğer bankaya kayıtlı cep telefonu numaranız güncel değilse öncelikli olarak müşteri temsilcisi tarafından cep telefonu numaranız güncellenecektir. İnternet alışverişlerinde 3D Secure ile güvenli bir şekilde alışveriş yapmanız için telefonunuza güvenlik kodu gönderilecektir. Telefon numaranız güncel değilse bu kodu alamayacağınız için alışverişlerinizi tamamlayamazsınız. Daha sonrasında banka kartınızın internet alışverişine açılması işlemi banka görevlisi tarafından gerçekleştirilecektir.