Bağ-Kur Borç Sorgulama Nasıl Yapılır? Bağkur Sorgulama 2022

Bağ-Kur Borç Sorgulama Nasıl Yapılır

Bağ-Kur borç sorgulama nasıl yapılır sorusu birçok esnaf ve işveren tarafından sorulan soruların başında gelmektedir. Bağ-Kur yapılandırma, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yürütülen ve birikmiş borçlarınızı daha kolay ödeyebilmek adına taksitlendirme yapabildiğiniz çalışmalardır. Bu yazımızda Bağ-Kur yapılandırma nasıl yapılır konusuna ek Bağ-Kur hakkında genel bilgilendirmeleri de bulabilirsiniz.

Bağ-Kur Nedir?

Bağ-Kur, işverenlerin ya da işçi olarak bir şirketten bağımsız çalışanların yararlandığı ve sigorta primlerini kendilerinin ödediği bir emeklilik sistemidir. Bu sayede kişilerin sağlık sigortası ve ölüm durumunda masrafları karşılanır. Bağ-Kur mevzuatı kapsamında 24 ayrı gelir basamağı bulunur. Esnaf ve zanaatkarlar, serbest meslek sahibi kişiler, kolektif şirket sahipleri, anonim şirketlerin kurucu ortakları ile yönetim kurulu üyesi ortakları, komandit ortaklıkları, gelir vergisi ödeme zorunluluğu olmayan kişiler , herhangi bir kurumdan ve sigorta sandığından malullük ve yaşlılık aylığı almayanlar, seçildiği tarihe kadar herhangi bir kuruma ve sigorta sandığına prim ödemesi yapmayan muhtarlar Bağ-Kur’lu olabilir.

Giriş esnasında yalnızca tek seferlik olmak üzere %25 seviyelerinde bir ödenek alınır. Gelir basamağına bağlı olarak aylık belirli bir oranda prim alınır. İlk 6 sene sigortalılar her sene bir üst basamağa çıkarken, altıncı senenin sonunda ise her iki senede bir üst basamağa çıkmaktadır.

Bağ-Kur Borç Yapılandırma Nedir?

Belirtilen şekilde 4B güvencesi ile Bağ-Kur’a bağlı olan kişiler yapılandırma ile geçmişe dönük birikmiş borçlarını ödeyebilirler. Bağ-Kur yapılandırma aynı zamanda prim erteleme, sildirme ya da dondurma gibi seçenekleri de kapsar.

Bağ-Kur yapılandırma ile borç sildirebilmek için belirli şartlar bulunmaktadır. Borç sildirme işlemi öncesinde dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, silinen borç ile birlikte prim günlerinizin de silinmemesi. SGK borcu olan kişilerin, Bağ-Kur yapılandırması ile borçlarını planlayarak bu plan dahilinde ödemeleri önerilir. Borcun ödenmesi ile birlikte prim günlerinin dolması adına ihya yoluna gidilir.

İhya süreci, borçlu kişiyi ödeme yapılmayan sürecin öncesine götürme, iyileştirme anlamlarına gelir. Şahıs borcu için son bir sene içerisinde herhangi bir ödeme yapılmamış ve en az 3 senelik prim ödemesi bulunuyor ise süreç başlatılır. Ödemenin yapılmadığı dönemlerdeki ödemelerin gerçekleştirilmesi ile kişi ödeme yapılmayan bu dönemlerde de sigortalı sayılarak emeklilik durumunda ihya süreci sayesinde primlerini doldurabilirler.

Bağ-Kur yapılandırma başvuruları belirli dönemlerde açılır ve şartları karşılayan herkes bu dönemde Bağ-Kur borcu yapılandırma başvurusunda bulunabilir. Borç yapılandırma başvurusunda bulunulmadan önce borcun durumunu öğrenmek adına Bağ-Kur borç sorgulama işlemi yapılmalıdır.

Bağ-Kur Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bağ-Kur borç sorgulama, borçların yapılandırılmadan önce güncel borcun bilinmesi adına önemlidir. Güncel Bağ-Kur borcunuzu e-devlet sistemi üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken TC kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile sisteme giriş yaparak, arama alanına “4B Borç Durumu” yazmak. Bu şekilde borç durumu sayfasına giderek güncel borcunuzu öğrenebilirsiniz.

Bağ-Kur Yapılandırma Başvurusu Nasıl Yapılır?

Torba yasa ile duyurulan ve belirli bir süre geçerli olan Bağ-Kur yapılandırma sayesinde 4B güvencesinde bulunan çalışanlar geçmişe dönük borçlarını ödeyebilme imkanı bulurlar. Fakat borç yapılandırma esnasında bilmeniz ve dikkat etmeniz gereken bazı durumlar bulunmaktadır.

  • Bağ-Kur kapsamında dondurulma işlemi yapıldıysa yapılandırma yasası doğrultusunda yapılandırma süreci boyunca yeniden yapılandırılabilir. Bu şekilde yapılandırma işlemi uygulandıysa ihya hesabı, doğrudan o dönemki primler üzerinden ödenir.
  • Peşin ödeme yapılması durumunda borcun gecikme zammı ile birlikte faiz de silinir. Yapılandırılan tarihin son ödeme zamanına kadar borcunuzu tek seferde ödeyebilirsiniz. Burada bilmeniz gereken ise borcun tek seferde ödenmesi esnasında anaparanın üzerine enflasyon farkı eklenir.
  • Taksitli ödemelerde, anapara üzerinden taksit sayısına bağlı olarak borç yeniden hesaplanır ve ödemeler iki ayda bir yapılır. Faiz ya da gecikme zammı taksitli ödemelerde de silinebilir.

Bağ-Kur yapılandırma başvuruları sosyal güvenlik merkezleri üzerinden yapılır. Yapılandırma başvurusu esnasında başvuru formu ve kimlik fotokopisi yeterlidir. Bağ-Kur yapılandırma başvurusunu doğrudan sosyal güvenlik merkezine giderek yapabileceğiniz gibi başvuru evraklarını posta yolu ile göndererek de başvurunuzu yapabilirsiniz.

Posta ile yapılan başvurularda dikkat etmeniz gereken ise başvuru formunu taahhütlü bir şekilde göndermenizdir. Borç yapılandırma başvurusunun kabul edilmesi durumunda SGK tarafından bir ödeme planı oluşturularak tarafınıza tebliğ edilir. Ödeme planı doğrultusunda ödemelerinizi, PTT, mobil bankacılık, internet bankacılığı ya da ATM’lerden yapabilirsiniz.

Bağ-Kur Yapılandırması İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bağ-Kur yapılandırma başvurusu ödeme zamanı geçmiş borçlar için yapılıyorsa başvuru formu ve kimlik fotokopisi yeterlidir. Fakat ihya yapılandırma başvurusu yapılıyor ise kimlik fotokopisi ve başvuru formuna ek 2926 sayılı kanuna göre Bağ-Kur Sigortalılık Belgesi istenirken şirket ortakları için 1479 sayılı kanuna göre Bağ-Kur Sigortalılık Belgesi istenir.