ATM Kartı Yuttu, Nasıl Geri Alabilirim?

ATM Kartı Yuttu, Nasıl Geri Alabilirim?

ATM kartı yuttu nasıl geri alabilirim? ATM’de işlem yaparken sorun yaşayan ve kartı ATM tarafından yutulan birçok vatandaş tarafından oldukça fazla araştırılan bir konudur. Bankacılık işlemlerini kredi kartı veya banka kartı ile ATM’ler üzerinden gerçekleştirirken ATM’ler kartı yutabilir. Aslında ATM kartı yuttu diye bahsettiğimiz söylemin gerçek nedeni kartınıza banka tarafından el koyulmasıdır.

ATM kartı yuttu ya da diğer bir söylemle banka kartınıza el koyduysa bunun birkaç nedeni olabilir. Peki ATM neden kartı yutar?

ATM Neden Kartı Yutar?

ATM’ler işlem yapılan kartın sahibi için veya kendileri için herhangi bir tehlike gördüğünde karta el koyar. Bunun birkaç farklı nedeni bulunmaktadır. ATM kartı neden yutar.

  • ATM’ye dolandırıcılık yapmak için kopyalama cihazı yerleştirilmesi durumunda.
  • Kredi ya da banka kartının şifresinin 3 kere hatalı girilmesi.
  • Kartın son kullanma tarihinin geçmesi nedeniyle otomatik olarak devre dışı kalması.
  • Kart için kayıp veya çalıntı ihbarı yapılması.
  • ATM’de oluşan herhangi bir teknik arıza.

Bu ve benzeri nedenlerle ATM tarafından kartınızın yutulması durumunda yapmanız gerekenleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

ATM Kartı Yuttu Ne Yapmalıyım?

ATM kartınızı yuttuysa öncelikli olarak yapılması gereken sakin olmanız ve kartınız hangi bankaya ait ise o banka ile iletişime geçmeniz.

  • ATM kartınızı mesai saatleri içerisinde yuttuysa size en yakın banka şubesine giderek şube görevlisi ile iletişime geçebilir ve kartınızı geri almak için gereken işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.
  • Eğer kartınız mesai saatleri dışında ATM tarafından yutulduysa veya şubeye gitme imkanınız yoksa ATM’nin önünden ayrılmadan ilgili bankanın müşteri hizmetlerini arayarak şüpheli işlemler menüsünden durum bildirimi yapılmalıdır.

Eğer ATM’nin kartı yutma sebebi kayıp çalıntı ihbarından başvurulması veya borçlarından dolayı bloke edilmesi ise kartınızı o an geri alamazsınız. Banka ile iletişimi geçtikten sonra karta borçlarından dolayı el konulduysa borcun ödenmesi veya yapılandırılması sonrasında kart size yeniden gönderilir.

ATM’nin kartı yutma nedeni teknik bir arıza ise kimlik bilgileriniz kontrol edildikten sonra farklı bir engel olmaması durumunda kartın sahibi sizseniz kartınız size iade edilecektir.

Bankaya ATM kartı yuttu bildiriminde bulunduktan sonra ATM’nin başından ayrılmayın. Bunun nedeni dolandırıcılar tarafından ATM’lere çeşitli yollarla kopyalama cihazı yerleştirilmesi ve şifrenizin öğrenilerek hesabınızdan para çekilmesidir. Bu nedenle kartınıza banka tarafından neden el konulduğunu öğrenmeden ATM’nin başından ayrılmayın.

ATM Kartsız İşlemle Nasıl Para Gönderilir?

Başkasına Ait Kart ATM Tarafından Yutulduysa Ne Yapılmalı?

ATM kartı yuttuysa ve yutulan kart başkasına aitse banka ile iletişime geçerek başkasına ait bir kartın ATM tarafından yutulduğunu bildirin. Gün ve saat bilgisini iletişim merkezindeki görevli personele söylemeniz durumunda güvenlik kameraları aracılığı ile kartın sahibi bulunarak banka tarafından kendisi ile iletişime geçilecektir. Kart sahibi ile iletişime geçildikten sonra kart, en yakın zamanda sahibine geri iade edilecektir.

Bazı bankaların kartları yutulduysa iletişime geçmeniz gereken numaralar ise şunlardır.

Ziraat Bankası Kartı ATM Tarafından Yutulduysa

Ziraat Bankası kartları için mesai saatleri dışında veya şube dışı ATM tarafından kartınız yutulduysa 444 00 00 – 0850 220 00 00 Müşteri İletişim Merkezimize başvurunuz.

Vakıfbank Kartı ATM Tarafından Yutulduysa

Vakıfbank kartları ATM tarafından yutulduysa ATM’nin başından ayrılmadan 0850 222 0 724 numaralı Müşteri İletişim Merkezi’ni arayınız.

Halkbank Kartı ATM Tarafından Yutulduysa

Halbank’a ait herhangi bir kartın ATM tarafından yutulması durumunda vakit kaybetmeden Halkbank şubelerine veya 0 850 222 0 400′ ü arayarak Halkbank Dialog’a başvurun.

Garanti BBVA Kartı ATM Tarafından Yutulduysa

Garanti bankasına ait kartınız ATM tarafından yutulduysa yapmanız gereken 444 0 333 Garanti BBVA iletişim merkezini arayarak acil bir şekilde bilgi vermelisiniz.